Цей рік якимось чином несподівано розпочався із метафоричних карт. Так-так, саме несподівано. Адже не я була ініціатором цього, а моя подруга, яка 1 січня о першій годині ночі вирішила розпочати рік із питання до мене: “А тобі не важко з картами мені щось провести чи якось допомогти на цей рік?”.
Цей рік якимось чином несподівано розпочався із метафоричних карт. Так-так, саме несподівано. Адже не я була ініціатором цього, а моя подруга, яка 1 січня о першій годині ночі вирішила розпочати рік із питанням до мене: “А тобі не важко з картами мені щось провести чи якось допомогти на цей рік?”. Ну, а я була досить легка на підйом і така: “Заглянь до шафи, вибери будь-яку колоду, яка тобі сподобається, і йди до мене за стіл — будемо з цим працювати далі”. І в такому невимушеному та легкому спілкуванні, в процесі відбору нею карт, спонтанно і з’явилася ідея того, що можна зробити з цією колодою.
Тому хочу поділитися з аудиторією “Друкарні” своїм експромтом, який потім був відпрацьований на ще шістьох знайомих та колегах і був визнаний таким, що заслуговує на життя та подальше відпрацювання з клієнтами.
Що я взяла / взяв з собою з минулого року в цей
Опис: Головне завдання – виявити, що було тими “незавершеними” справами, які картають клієнта й досі. Адже всі намагаються змінити своє життя з настанням відліку нового року, будь-то рішення сісти на дієту чи змінити роботу. Усе, що трапляється в часовому проміжку від жовтня до кінця січня, є своєрідною спробою поставити кінцевий дедлайн для цих завдань. Не всі, проте багато хто, притримується рішень, навіть якщо вони були імпульсивними.
Хід вправи
Запропонуйте клієнту переглянути всі карти з частини з малюнками у відкриту та обрати ті, які його “зачепили”. На цьому етапі можна уточнити кількість необхідних карт, якщо у вас обмежена кількість часу. Для швидкого варіанту оптимальним рішенням є 3-5 карт.
Запропонуйте клієнту розкласти малюнки в тому порядку, який він вважатиме за потрібне, та дати назви цим малюнкам. На цьому етапі, якщо було обрано більше ніж 5 карт, запропонуйте згрупувати малюнки так, щоб вони описували одну ситуацію чи проблему, про яку думав клієнт, коли обирав карти. Зазвичай це гарна ідея, адже з 10 обраних карт 4 можуть описувати одну і ту ж проблему з різних ракурсів.
Запропонуйте клієнту обрати в закриту картки із частини з тваринами стільки ж, скільки і “ситуацій чи проблем” він обрав. Не показуючи малюнок, попросіть клієнта розмістити картки відповідно до кожної ситуації чи проблеми. Зверніть увагу: одна ситуація чи проблема — одна карта з твариною.
Попросіть клієнта розповісти про те, що саме (яку подію чи проблемну ситуацію) описують обрані ним малюнки та як, на його думку, надані ним назви відповідають цьому.
Розповівши про першу ситуацію чи проблему, попросіть клієнта перевернути малюнок із твариною, обраною для цієї ситуації чи проблеми, щоб побачити зображення.
Попросіть клієнта описати тварину та її природні характеристики.
Запитайте клієнта, що на його думку, він міг би взяти для себе з того, що розповів про тварину, для вирішення тієї проблеми чи ситуації в цьому році.
Так само можна переходити від однієї ситуації до іншої, почергово повторюючи алгоритм кроків 5-6-7.
На завершення, запитайте клієнта, що він зараз відчуває та які його плани чи думки.
На завершення
Техніка виглядає як цікавий інструмент для саморефлексії і самопізнання, особливо для людей, які мають труднощі з вербалізацією своїх почуттів і переживань. Вона дозволяє безболісно розглянути важливі питання, використовуючи зовнішні образи (карти), що можуть спростити комунікацію про складні теми. Кроки, які включають аналіз карт, допомагають розкрити підсвідомі переконання, що можуть бути корисними в психотерапевтичному процесі.
Особисто я вважаю, що це може бути корисним як у професійному, так і в особистому контексті для роботи над собою.
Важливою частиною цього підходу є те, що він не нав'язує жодних конкретних рішень, а лише стимулює роздуми і діалог, що є важливим кроком на шляху до вирішення внутрішніх проблем. Усі ці моменти роблять техніку дуже гнучкою та ефективною для багатьох різних типів клієнтів.
На завершення, будь ласка, дайте фідбек щодо ваших думок стосовно прочитаного: як вам техніка чи, можливо, просто ваші враження від описаного. Дякую за увагу та бажаю натхнення у справах.