Торгова дружба Китаю та Росії може виявитися не зовсім тим, що ви вважаєте - The Financial Times

Комерційні зв'язки між двома державами, здається, піднімаються з аномально низького рівня.

Russian President Vladimir Putin and China’s President Xi Jinping make a toast
Президент Росії Володимир Путін (праворуч) і президент Китаю Сі Цзіньпін виголошують тост. Захмарні темпи зростання торгівлі між Росією та Китаєм незабаром можуть залишитися в минулому © SPUTNIK/AFP/Getty Images

На папері комерційні зв'язки між Росією та Китаєм виглядають величезними: у 2023 році товарообіг між обома країнами досяг 240 мільярдів доларів, збільшившись на 26,3 відсотка лише за один рік. Москва і Пекін можуть радіти, оскільки така втішна статистика підтверджує думку про те, що між двома столицями існує «безмежна» дружба. Але якщо заглянути глибше у дані з торгівлі між Росією та Китаєм, ви виявите більш тонку картину.

Не дивно, що друга за величиною економіка світу (Китай) та восьма за величиною економіка світу (Росія) ведуть бізнес один з одним. Не дивно також, що ці комерційні зв'язки зміцнюються, оскільки санкції спонукають Москву переорієнтувати торгівлю з Європи на Азію. Але що цікавіше, то це те, чи встановили китайські фірми зі своїми російськими колегами якісь незвичайні зв'язки.

По-перше, подивіться, чи торговий оборот між Росією та Китаєм не є надзвичайно високим. Номінальний валовий внутрішній продукт Росії перебуває між ВВП Бразилії та Австралії. Як виявилося, товарообіги з Китаєм, Росією, Бразилією та Австралією загалом еквівалентні. Цього недостатньо, щоб дійти висновку, що в таких зв'язках між Росією та Китаєм немає нічого особливого, але це принаймні дозволяє припустити, що риторика про особливі відносини між двома країнами має хитку основу.

Імпорт Китаю з Росії 2023 року зріс на 12,7 відсотка. Проте такі високі темпи зростання не є чимось незвичайним для китайської торгової статистики. Наприклад, у 2022 році китайський імпорт із Канади зріс на 39 відсотків, але деякі спостерігачі припускають, що Пекін налагоджує особливі зв'язки з Оттавою.

Можливо, було б повчальніше поглянути на рівень імпорту Китаю з Росії, якщо ми хочемо встановити, чи не є китайські фірми непропорційно залежними від російських товарів та сировини. Картина може не сподобатись Кремлю: Росія залишається дрібним постачальником для китайського бізнесу. Китайський імпорт російських компаній минулого року становив $129 млрд і становить лише 5 відсотків загального обсягу. Крім того, збільшення експорту в Китай цілком може виявитися гострим мечем: російські сировинні компанії все більше покладаються на Китай як на експортний ринок, що дає Пекіну важелі впливу на Москву.

Можливо, безмежна дружба ґрунтується на надзвичайно високому китайському експорті до Росії? 2023 року вони, безумовно, зросли на 46,9 відсотка, що є найвищим показником серед торгових партнерів Китаю цього року. Але, знову ж таки, аналіз даних з погляду рівня торгівлі дає іншу картину: китайські компанії експортують до Росії стільки ж, скільки і в Нідерланди, економіка майже в 2,5 рази менша, ніж російська, яка не має спільного довгого кордону з Китаєм. Китайський експорт до Росії становить 111 мільярдів доларів, що нижче за експорт у В'єтнам.

Звичайно, якість має значення, і китайський експорт інструментів, які допоможуть Росії виготовляти військову техніку, мають для Москви вирішальне значення. Проте, за великим рахунком, російський бізнес не є великим клієнтом для китайських фірм, що показує, наскільки незбалансовані стосунки цієї пари.

Замість можливоств бурхливо розвиватися, торговельні зв'язки між Росією та Китаєм цілком можуть надолужити втрачене після аномально низького рівня. Торгівля між двома країнами була недостатньо розвинена до вторгнення Росії до України у лютому 2022 року. Зараз, коли санкції відрізають Росію від Європи, у Москви немає іншого вибору, окрім як звернутися до Пекіна, стимулюючи тим самим зростання, що наздоганяє.

Якщо теорія розвитку вірна, то незабаром торгівля між Росією і Китаєм може вийти на стадію. Нещодавні події підтверджують цю думку. Переговори щодо газопроводу «Сила Сибіру-2» заходять у глухий кут. Крім того, лише кілька китайських нафтопереробних заводів можуть переробляти багату на сірку російську нафту. Обидва фактори дозволяють припустити, що продаж російських енергоносіїв до Китаю може незабаром стабілізуватися.

Тим часом, у березні китайські банки припинили продаж ІТ-обладнання до Росії, ймовірно, зупинивши при цьому зростання експорту Пекіна до Москви, оскільки ІТ-обладнання складає основну частину китайського продажу до Росії. У першому кварталі цього року експорт Китаю до Росії залишався загалом на колишньому рівні. Москва і Пекін можуть похвалитися своєю безмежною дружбою, але ця близькість, схоже, не поширюється на торгову сферу.

Джерело — The Financial Times

Друзі, допоможіть нам забезпечити подальшу роботу каналу!

Ваша підтримка надзвичайно важлива для нас. Будемо вдячні за ваші ДОНАТИ, які допоможуть нам розвиватися та надавати вам ще більше цікавого контенту.

Дякуємо за вашу підтримку!

Поділись своїми ідеями в новій публікації.
Ми чекаємо саме на твій довгочит!
Космос Політики
Космос Політики@politikosmos

Світова політика

75.3KПрочитань
4Автори
288Читачі
На Друкарні з 1 травня

Більше від автора

Вам також сподобається

Коментарі (0)

Підтримайте автора першим.
Напишіть коментар!

Вам також сподобається