Автор: Pekka Kallioniemi
Сьогодні я познайомлю вас з південноафроамериканським бізнесменом і “блогером” в соціальних мережах Ілоном Маском. Він відомий як найбагатша людина у світі, керує компаніями Tesla Inc., SpaceX і Twitter, а також поширює пропагандистські наративи Кремля.
Почнемо з очевидного: твіти Ілона мають величезний вплив у Twitter, а сам він має велику аудиторію. Кожен твіт, який він вподобав або прокоментував, отримує величезний поштовх в алгоритмі, а потім показується десяткам мільйонів людей. Дехто називає його відповіді в коментарях "печаткою схвалення".
Перед привласненням Маск пообіцяв зробити Twitter "найточнішим джерелом інформації про світ", але дивним чином загравав з різними теоріями змови протягом багатьох років. Серед іншого, він заперечував біло-расистське походження масового убивці, поширення COVID-19…
…дезінформації та тиражування теорій змови, пов'язаних з Джорджем Соросом. Багато поглядів Ілона на різні теми насправді можуть походити від інших людей.
Його друг @joerogan раніше закликав до соціальної медіаплатформи, яка працює як "ринок ідей". Це філософія, де "найкращі" ідеї лунають від таких персонажів, як торговець людьми/ґвалтівник @cobratate, які підіймаються на вершину і кажуть, що Маск повинен "звільнити Twitter від щасливого натовпу цензури"
Коли справа доходить до війни, він, здається, здебільшого прислухається до @davidsacks – розповсюджувача дезінформації. У жовтні 2022 року Маск написав у твіттері про "українсько-російський мир", закликаючи до проведення виборів на анексованих територіях під наглядом ООН. Він також заявив, що Крим залишиться частиною Росії.
Потім він написав твіт про ескалацію і загрозу ядерної війни. Дуже схожий мирний план запропонував його приятель @davidsacks всього за тиждень до твіту Маска. Пізніше він “дав задню”, запитавши, чи мають люди на Донбасі та в Криму "вирішити, чи хочуть вони бути частиною Росії або України". Але вони (люди на Донбасі та в Криму) це вже зробили в 1991 році, як ви можете бачити на цій карті голосування на Референдумі про незалежність.
Маск вихваляє “сміття” реальної політики Міршаймера (американський політолог, який покладає вину за нинішню війну в Україні на Захід та «розширення НАТО», а не на Кремль). Ілон високо оцінив пост свого старого друга, заявивши, що це "добре сказано". Ілон також дискредитував @bellingcat, одну з найбільших мереж розслідувачів, яка бореться з російською дезінформацією, назвавши їх "психопатами".
Bellingcat викрили безліч російських звірств, включно зі збиттям MH17, ідентифікацію операторів російських безпілотників та отруєння Скрипаля. За це мережа стала мішенню номер один для наклепів з боку прокремлівських пропагандистів.
Після того, як Twitter запровадив сервіс підписки, одним з перших підписників Ілона в Twitter став @KanekoaTheGreat – конспіролог, відомий тим, що просуває кремлівські наративи про Україну, особливо про етнічний "розкол" країни.
Маск також брав участь у громадянських дискусіях у Твіттері з прокремлівськими пропагандистами, такими як @KimDotcom і @stillgray. І це нагадую більше не дискусію, а скоріше поплескування по спині людей, які здебільшого погоджуються один з одним.
Ілон Маск активно просуває в американських медіа одного з найбільших брехунів і прихильників Путіна – Такера Карлсона (яка не так давно звільнили з Fox News). У першому епізоді свого нового "шоу" в Twitter Карлсон заявив, що Каховську греблю зруйнували українці, не надавши жодного вагомого доказу.
Ці наративи активно просуваються Ілоном Маском та його Twitter-платформою, яка позиціонує найбільших супротивників Росії як "психів", а Україну – як корумповану країну, якою керують ультраправі націоналісти. Як ви вже знаєте, все це походить безпосередньо з кремлівських пропагандистських сценаріїв.
Звичайно, все це було використано Росією в пропагандистських цілях, і в ці дні Ілон часто з'являється в заголовках RT, нібито погоджуючись з тим, що український контрнаступ провалився, а Революція Гідності 2014 року була переворотом.
Ілон називав себе "політично поміркованим", але в 2022 році чітко обрав сторону, заявивши, що "більше не може підтримувати" демократів через їхню політику, і закликав людей голосувати за республіканців на проміжних виборах.
13 червня 2023 року Twitter (вже очолюваний Ілоном Маском), призупинив роботу акаунту Аарона Грінспена, критика як компанії Tesla, так і Маска. Його проєкт PlainSite, який безкоштовно ділиться судовими документами, також був призупинений.
Маск усунув багато бар'єрів, які уповільняли поширення дезінформації, в тому числі він вивів платформу з добровільного Кодексу практики ЄС щодо боротьби з дезінформацією. Водночас він задовольнив цензурні запити правлячих партій Індії та Туреччини, видаливши та обмеживши контент.
На завершення.
Чому Маск проштовхує, серед іншого, мирний план, в якому Україна багато втрачає? Моя теорія полягає в тому, що війна — це погано для бізнесу. Його підприємства потребують багато сировини, а Росія та Китай входять до ТОП-3 найбільших виробників сировини.
Звіт Tesla Inc. про мінерали за 2022 рік показує, що Росія (а також Китай) є країною походження золота, танталу, олова та вольфраму. Tesla також купує алюміній у "Русала" з 2020 року. Русал заснований російським олігархом Олегом Дерипаскою і на нього припадає майже 9% світового виробництва алюмінію. У квітні 2018 року адміністрація Трампа наклала на нього санкції за незаконне прослуховування, вимагання та рекет, а також за те, що він нібито замовив вбивство бізнесмена. Пізніше санкції були пом'якшені.
Трампа і Ко зробили це, оскільки боялися, що ринки алюмінію зруйнуються, а ще Дерипаска мав намір інвестувати 200 мільйонів доларів в алюмінієвий завод у Кентуккі. Але цей план врешті-решт провалився. Але бізнес є бізнес, навіть якщо він походить від російського олігарха, і я впевнений, що Ілон це знає.
Виробництво автомобілів, ракет та інших технологій без сировини з Росії чи Китаю, ймовірно, було б неможливим або надзвичайно дорогим, а американські санкції, ймовірно, вже ускладнили це завдання.
Можливо, Ілон просто не хоче кусати руку, яка годує його компанії? Я впевнений, що його лобістська сила в США збереже його бізнес навіть після його антиурядових випадів, але ми ніколи не побачимо, щоб він критикував такі країни, як Росія, Китай або Саудівська Аравія.