Гуцули — етнографічна група українців, що проживає в межах сучасних Закарпатської, Івано-Франківської та Чернівецької областей. Вони є нащадками давніх слов’янських племен: білих хорватів, тиверців і уличів, які в 10 столітті входили до складу Київської Русі.
Походження назви «гуцули» остаточно не з’ясоване. Найпоширеніша гіпотеза — назва походить від волоського слова «гоц» (розбійник). Волохи так називали своїх неспокійних сусідів — гірських селян.
Горяни звикли цілком по-робінгудівському «забирати в багатих і роздавати бідним». «Справедливим розподілом» промишляли й Олекса Довбуш, й Устим Кармелюк — легендарні українські бунтарі.
Самі себе гуцули називали «ирстєни».Вони казали про себе: «Що ирстеєнин хотів, то аби пани його не збиткували». Гуцули-ирстєни ніколи не знали панщини, через це залишаються волелюбними.
Інша думка: не «гуцул» — розбійник, а «кочул» — пастух. Чоловіки-горяни кочували в теплу пору на полонини для випасу тварин, а восени поверталися в долини, де на них чекали сім’ї.
Основними видами господарської діяльності гуцулів були тваринництво, а також лісові промисли. Ними визначені форми поселень і житла в гуцулів: розпорошене розміщення садиб і розвинені сезонні помешкання — колиби.
Хати ставили на схилах так, щоб можна було далеко бачити, не перешкоджаючи іншим. Вони були зрубні, нефарбовані, зведені з тесаних смерекових напівкругляків, а ще мали трикамерне планування (сіни+хата+комора) із закритою галереєю — ґанком.
Такі садиби йменувалися «ґражди». Ці своєрідні дерев’яні фортеці споруджувалися як замкнені комплекси житлових і господарських будівель, сполучених критими подвір’ями, галереями, переходами («хата в брамах»).
Одяг гуцулів був переважно вовняним, відзначався барвистістю, багатством оздоблень і наявністю металевих прикрас.
Особливості побуту гуцулів відображені в багатій народній творчості.
Високого рівня розвитку досягло гуцульське пісенне, хореографічне та ужиткове мистецтво.
Гуцули — неперевершені майстри різьблення, випалювання та інкрустації деревини. Широко відомі їхні гончарні вироби, зразки художнього ткацтва й килимарства.
Вироби гуцульського народного мистецтва відзначаються високою художньою майстерністю і декоративною різноманітністю.
Читайте більше в нашому Instagram: @beskyd.project