Можливо ви помічали, як часто в країнах азії зустрічаються маленькі будиночки з мінімумом речей. Це відбувається не просто так. Окрім того, що треба трохи потіснитись, бо значна кількість населення припадає на не резинову територію, є ще причина. Суть у їхній філософії та релігії. Більшість духовних практик на сході закликають не прив’язуватись до речей, купувати, використовувати та накопичувати їх розсудливо. Насправді це дуже корисно і в самій суті діаметрально протилежно до філософії мінімалізму на заході.
Різниця в підходах
Сучасний тренд на мінімалізм, що поширюється країнами європи розглядається як стильне естетичне рішення та відмова від надмірного споживацтва. Інтер’єр робиться простим та пустим з метою створити красу, багатство та інстаграмну картинку. Також люди втомились від того, що сучасний світ переповнений купою реклами непотрібних дрібниць та приладів, що речі стали дешевими та неякісними. Натомість прибічники західного мінімалізму відмовляються від купи мотлоху на користь якісного та стильного необхідного мінімуму. Багато також роблять це з поклику бути екологічнішими.
Азійський мінімалізм це дещо більш духовне та філосовське. Він сприймається як шлях до просвітлення, очищення свідомості. Мета позбування речей не скільки в тому, щоб розчистити простір, а в тому, щоб позбутись від прив’язаності (можливо навіть залежності) від матеріального. Вони живуть більш усвідомлено, вдумливо, сповільнено. Усе тут має сенс та ритуал.
Чим корисний такий підхід
Не кожному підходить такий спосіб життя і не кожен хоче вбачати в цьому сенс. Комусь просто подобається вигляд мінімалістичного простору. Проте з точки зору психології це дійсно корисно, а в деяких випадках майже необхідно. Розвантажений простір допомагає при певних психологічних чи клінічних станах, зокрема тривожності (дає відчуття контролю, впорядкованості та стабільності), депресії (зменшує навантаження на психіку, полегшує пересування в просторі), дефіциті уваги (не відволікає, зменшує сенсорні перенавантаження), аутизмі (простір простий, передбачуваний, легко контрольований). Загалом в чистому дихаючому просторі легше розслабитись та відновити сили. Така практика може бути профілактикою шопоголізму та розладу накопичування (синдрому плюшкіна).
В чому суть
Якщо це все не просто пуста кімната з матрацом, бо так захотілось, то що? Як привести філосовський вдумливий мінімалізм у свій дім?
Даосизм пропонує очистити простір і голову та знайти гармонію з природою. Що мається на увазі?
Очисти свій дім від речей, інакше вони заповнять тебе.
У просторі залишай лише те, що дійсно служить життю, а не его.
Простота - не жертва, а шлях до внутрішнього спокою.
Не прикрашай світ, дозволь йому бути простим.
Даосисти часто обирають дерево та інші природні матеріали, наповнюють дім спокійними відтінками і часто відмовляються від важких штор на користь природного світла. Вони не силують себе, лише зменшують вплив речей на своє життя та психіку.
Дзен-буддизм натомість більше примушує до обмеження речей. Його суть в створенні тиші (в тому числі візуальної).
Прибери все, що заважає твоєму спогляданню й тиші.
Упорядкуй простір так, щоб жодна річ не тисла на увагу.
Дім має служити практиці, а не естетиці.
Кожна річ - лише інструмент, а не володіння.
Саме тут і можна спостерігати просте ліжко, стіл з однією чашкою та чайником. На гачку висітиме тільки один комплект одягу. Освітлення зазвичай природне, а звуки відсутні.
Вабі-сабі взагалі дивиться на простір з іншого боку. З ракурсу цінності та тлінності.
Шануй тріщіни, подряпини, зношеність - вони говорять про життя.
Обирай речі, що мають історію, душу, текстуру.
Простір має бути теплим та приглушеним.
Речей небагато, але кожна цінна та справжня.
Прихильники цієї філософії не вікидатимуть річ, щойно вона вийшла з ладу, а залишать та відремонтують. У них вдома не буде занедбана, проте точно матиме сліди життя. У візах можуть стояти не лише живі квіти, а й сухі. Саме звідси пішла мода посуду кінцугі (розбитий порцеляновий посуд, скріплений до купи золотом).
Ці напрями виглядають майже однаково, але служать різним поглядам. Шкода, що людям відомий лише фен шуй.
Бонус
На останок поради, яких я дотримуюсь:
вести список бажань і виконувати їх не менше ніж за три дні після того, як записала. Це дозволяє уникати спонтанних необдуманих покупок в магазині.
збирати раз на місяць усе, що не приносить користі чи радості. Такі речі я викидаю, віддаю чи продаю.
якщо не можу попрощатися з речима, але вони відволікають і створюють неохайний вигляд, то ховаю їх у закрите місце.