Перемога опозиції на нещодавніх виборах у Польщі має важливе значення для Європейського Союзу, оскільки вона рятує польську демократію та обіцяє позитивне майбутнє. Позиція Польщі як великої держави-члена ЄС та її економічний успіх роблять її важливим гравцем. Однак націоналістичний уряд Польщі перешкоджав її здатності керувати ЄС.
З приходом до влади проєвропейського уряду у Польщі з'являється можливість зміцнити союз і сприяти поглибленню європейської інтеграції. Це особливо важливо, оскільки франко-німецький двигун ЄС зупинився.
Новий проєвропейський польський уряд на чолі з Дональдом Туском може допомогти перезапустити ЄС та працювати з Францією, щоб окреслити чітке бачення майбутнього. Це чинитиме тиск на Німеччину, змушуючи її приєднатися, і може призвести до зміцнення партнерства між Берліном та Варшавою. Загалом, Польща має можливість підштовхнути ЄС вперед у різних ключових сферах.
1. Зміна польського уряду може створити імпульс для членства України та реформування ЄС, оскільки очікується, що новий уряд займатиме більш конструктивну позицію. Це важливо, оскільки одна з головних перешкод на шляху реформування ЄС є психологічною: чиновники не поспішають долучатися до складного і тривалого процесу, якщо вважають, що шанси на успіх є низькими.
2. Новий польський уряд може взяти на себе ініціативу щодо посилення здатності ЄС підтримувати демократію та верховенство права, а також спрямовувати політику ЄС, щоб зайняти твердішу позицію щодо Угорщини. Це сприятиме реформуванню ЄС і забезпечить збереження статусу Польщі в Європейському Союзі.
3. Це може просунути вперед оборону ЄС. Євросоюзу необхідно посилити свої оборонні зусилля, включаючи фінансування спільних закупівельних проєктів і розширення допомоги Україні. Польща має потенціал для просування важливих пропозицій щодо оборони ЄС, таких як окреслене бачення та посилення співпраці з НАТО.
4. Польща як найбільший бенефіціар бюджету ЄС, може закликати до реформ і розширення бюджету для підтримки України, оборони та інфраструктури. Польща, ймовірно, виступатиме проти жорсткого повернення до пакту про стабільність і зростання, за який виступає Німеччина, натомість виступаючи за збільшення інвестицій і витрат. Порушення франко-німецьких відносин гальмує цей прогрес, але Польща та такі країни, як Іспанія, могли б стати лідером у накресленні нового шляху для Євросоюзу.
5. Це навряд чи зірве кліматичний порядок денний Євросоюзу. Попередній польський уряд був скалкою в оці кліматичних зусиль ЄС. Хоча Польща, можливо, не буде лідером у кліматичній політиці ЄС, вона також може перестати діяти як спойлер і натомість зайняти більш продуктивну позицію. Це буде полегшенням для Брюсселя.
Вибори в Польщі можуть змінити Європу. Питання полягатиме в тому, чи скористається новий польський уряд цією можливістю і чи запропонує позитивне бачення і порядок денний для Європейського Союзу. Якщо це станеться, Європа, ймовірно, піде за ним.
Джерело: CSIS
Ми чекаємо саме на твій довгочит!
Більше від автора
Казахстан стає привабливим «ядерним» гравцем
У Казахстані уряд планує побудувати першу атомну електростанцію і найближчим часом проведе референдум з цього приводу. Країна хоче диверсифікувати свої енергетичні потужності та вже визначила можливий майданчик для будівництва АЕС.
Теми цього довгочиту:
ГеополітикаЩо Росія сподівається отримати від конфлікту між Ізраїлем і ХАМАСом
«Росія зайняла пропалестинську позицію настільки, що навіть мене це здивувало», – каже Ганна Нотте, експерт з питань зовнішньої політики Росії на Близькому Сході в Центрі досліджень нерозповсюдження Джеймса Мартіна.
Теми цього довгочиту:
ГеополітикаТурецький режим підтримує тероризм
Після рішення міністра закордонних справ Ізраїлю Елі Коена відкликати дипломатичних представників з Туреччини, виникла ескалація напруженості між країнами. Це стало відповіддю на підтримку президентом Туреччини руху ХАМАС під час конфлікту з Ізраїлем.
Теми цього довгочиту:
Геополітика
Вам також сподобається
Кеннет Рогофф: Не розраховуйте на м’яку посадку глобальної економіки — Рroject Syndicate
Незважаючи на дедалі оптимістичні прогнози аналітиків на наступний рік, ризики для глобального зростання все ще мають негативний бік. Насправді останні події в Китаї, Європі та Сполучених Штатах свідчать про те, що найбільші виклики світовій економіці можуть бути попереду.
Теми цього довгочиту:
АналітикаВчора, сьогодні і тінь фашизму — Social Europe
Десь на хвилі фінансової кризи 2008 року то тут, то там з’являлися ультраправі популісти. Дональд Трамп, Віктор Орбан, Нарендра Моді, Жаїр Болсонару – спочатку їх сприймали лише як брижі у бурхливих водах міжнародної політики.
Теми цього довгочиту:
АналітикаЯк втручання Росії та Китаю може вплинути на вибори 2024 року — The New York Times
Ставки Росії на президентських виборах великі. Інші супротивники також можуть спробувати поглибити розбіжності серед американських виборців.
Теми цього довгочиту:
Аналітика