Відверте недооцінювання загрози біологічної війни - Lowy Institute

Раптова реконструкція старого радянського комплексу з виробництва біологічної зброї потребує кращого пояснення.

The spectre of biological weapons has been present since the 1920s (Getty Images)

Взимку 2022 року, коли російська техніка та війська скупчувалися на кордонах України, потужна психологічна операція досягала свого апогею. Протягом кількох місяців російські дипломати попереджали, що в Україні діє низка таємних «біолабораторій» за допомогою Міністерства оборони США. Вони стверджували, що біологічна атака на Росію неминуча.

Постійний представник Росії в Раді Безпеки ООН Василь Небензя наполягав на тому, що українські сили мають намір поширювати хвороби «за допомогою птахів, кажанів, комах» та інших засобів. Небензя явно був у захваті від використання примари біологічної зброї для виправдання військового вторгнення, як це робили представники адміністрації Джорджа Буша 20 років тому на тому самому майданчику ООН. «Історія з українськими біолабораторіями» незабаром набрала обертів у Сполучених Штатах, яку підтримали деякі ведучі ток-шоу, члени організації «Анонімних алкоголіків і наркоманів» та інші колись маргінальні особистості, деякі з яких у січні 2025 року, схоже, займуть дуже відповідальні посади в розвідувальному співтоваристві США.

Однак, коли російські війська розпочали повномасштабний наступ на Україну, жодної біологічної атаки не відбулося. Навіть коли російські підрозділи досягли околиць Києва, проти них не було застосовано біологічну зброю. Якби колись українські захисники могли застосувати біологічну зброю, це, безперечно, було б тоді, коли існування України як незалежної держави висіло на волосині. Але біологічного нападу не сталося.

З усіх відомих програм розробки біологічної зброї (БЗ) лише в рамках однієї з них вдалося створити вірус, здатний викликати пандемію, - радянської програми.

«Не кажи більше ні слова»

З усіх відомих програм з розробки наступальної біологічної зброї (БЗ) лише в рамках однієї з них вдалося створити вірус, здатний викликати пандемію: радянської програми, яка була започаткована в 1928 році. Інші програми з розробки біологічної зброї, наприклад, ті, що здійснювалися Сполученими Штатами в період між Другою світовою війною і 1969 роком, здебільшого зосереджувалися на бактеріях і токсинах, які були обмежені в передачі і з меншою ймовірністю могли спричинити епідемію хвороби. Такі розробки, як зброярська сибірська виразка і туляремія, розглядалися для використання на тактичному або оперативному рівнях - на полі бою або для нападу на ключові логістичні бази в тилу ворога. Радянська програма, тим часом, передбачала використання біологічної зброї на стратегічному рівні, проти цивільних населених пунктів. Для цього найбільш перспективним агентом вважався вірус віспи - збудник натуральної віспи.

Перша радянська зброя з використанням віспи була розроблена в 1960-х роках і виявилася ефективною проти людей абсолютно випадково. У 1971 році член екіпажу дослідницького судна «Лев Берг» заразився віспою, коли судно проходило повз острів Відродження в Аральському морі, де радянські біологічні спеціалісти проводили польові випробування. Випробування біологічної зброї на відкритому повітрі проводилися на тваринах, яких туди привозили, щоб з'ясувати вплив вітру, інверсійного середовища та інших факторів довкілля на патогенні мікроорганізми, що поширюються за допомогою бомб і розпилювальних пристроїв. Хоча член екіпажу Лев Берг вижив, щонайменше дев'ять інших людей були інфіковані, у деяких з них виникла геморагічна форма віспи. Троє з них, в тому числі двоє дітей, померли.

Як згадують Раймонд Зілінскас і Мілтон Лейтенберг у своїй фундаментальній праці 2012 року про радянську програму, коли біологічні вбивці на острові Відродження зрозуміли, що сталося, вони зв'язалися з Міністерством оборони і КДБ.

«Не кажіть про це більше ні слова», - сказали розробникам зброї.

Швидка реакція працівників охорони здоров'я запобігла більшому спалаху епідемії. Хоча зброярі були стривожені тим, що сталося, вони були раді бачити, що збудник пережив поширення через вибухівку і все ще здатен викликати інфікування людей. Це означало, що їхня зброя з натуральною віспою була «валідована», хоч і випадково.

Лабораторії для вірусу

Сьогодні існує лише два офіційних сховища, в яких зберігається вірус віспи: в Центрі контролю та профілактики захворювань в Атланті та в російській лабораторії з високим рівнем захисту в Західному Сибіру, відомій під назвою «Вектор». Саме тут у 1980-х роках у великих масштабах вироблялася друга партія радянської зброї з віспою. Зілінскас і Лейтенберг повідомили, що у «Векторі» було вироблено достатньо збройного вірусу, щоб багато разів інфікувати населення планети.

Наприкінці холодної війни міжнародним інспекторам з озброєнь було дозволено відвідати деякі радянські об'єкти. Там вони виявили лабораторії, призначені для створення зброї, віспи, чуми та сибірської виразки.

Перша зброя з використанням віспи була створена на об'єкті, який раніше називався Загорським інститутом, а сьогодні відомий як «Сергієв Посад-6». Там велика міждисциплінарна команда роками працювала над вірусом віспи під назвою «Індія-1967». Багато зусиль було докладено для того, щоб провести патоген через складні процеси ідентифікації, масштабування, формулювання, створення зброї та багаторазових випробувань. Всупереч поширеній думці, такі підприємства не є маленьким досягненням. Радянська програма біологічної зброї складалася з щонайменше 60 000 висококваліфікованих співробітників, десятків дослідницьких центрів і численних напрямків, спрямованих на ураження людей, тварин і рослин різними токсинами, бактеріями і вірусами. Окрім віспи, «Сергієв Посад-6» намагався створити зброю з гарячки Ку, а також вірусу Марбург, близького родича гарячки, що викликає гарячку, схожу на лихоманку Ебола.

Наприкінці холодної війни міжнародним інспекторам з озброєнь дозволили відвідати деякі радянські об'єкти. Там вони виявили лабораторії, призначені для створення зброї, віспи, чуми і сибірської виразки - остання з яких вбила щонайменше 68 людей у 1979 році після аварії на заводі з виробництва біологічної зброї в радянському місті Свердловськ. Сергієв Посад-6, однак, залишався закритим для інспекторів, як і два інших об'єкти, підконтрольні Міністерству оборони.

Незрозуміла мета

Можна задатися питанням, що саме відбувалося на цих трьох об'єктах у наступні роки. Хоча важко сказати напевно, нещодавні відкриття дають нам певне уявлення про це. Комерційні супутникові знімки показали, що на об'єкті «Сергієв Посад-6» зараз проводяться масштабні ремонтні роботи.

У жовтні газета Washington Post повідомила, що там будується десять нових будівель, «загальною площею понад 250 000 квадратних футів, причому деякі з них мають ознаки біологічних лабораторій, призначених для роботи з надзвичайно небезпечними патогенами». Розширення «Сергієв Посад-6», очевидно, почалося через кілька місяців після марної спроби Росії захопити Київ, коли широко розрекламована українська атака з використанням біологічної зброї так і не відбулася. Точна мета розширеного будівництва залишається незрозумілою.

Виступаючи на Валдайській конференції у 2024 році, президент Росії Володимир Путін закликав до «перезавантаження» відносин зі Сполученими Штатами після листопадових виборів. Члени нової американської адміністрації, схоже, схильні до такої пропозиції. Будемо сподіватися, що будь-яке зближення включатиме в себе серйозні дискусії щодо контролю над озброєннями і скорочення запасів стратегічних озброєнь.

Хоча багато уваги приділяється ядерній зброї, Вашингтон і Москва повинні також звернути увагу на біологічну зброю, від якої обидві країни заявляли, що відмовилися багато років тому. Доля таких програм є питанням не лише для Росії і США, але й для глобальної безпеки в галузі охорони здоров'я в цілому.

Джерело — Lowy Institute

Поділись своїми ідеями в новій публікації.
Ми чекаємо саме на твій довгочит!
Космос Політики
Космос Політики@politikosmos

Світова політика

79KПрочитань
5Автори
321Читачі
На Друкарні з 1 травня

Більше від автора

Вам також сподобається

Коментарі (0)

Підтримайте автора першим.
Напишіть коментар!

Вам також сподобається