Автор: Ерік Кьярамелла для CNAS
Оригінальний звіт був опублікований 14 грудня 2023 року
Зростаюча здатність України завдавати росії втрат - на полі бою, за допомогою асиметричних засобів, а також у дипломатичній, культурній та правовій сферах створить значну довгострокову вразливість для росії.
Вразливість
Ведучи оборонну війну за виживання, українська держава і громадяни зараз становлять серйозну вразливість для росії і президента Владіміра Путіна. Ця вразливість пов'язана насамперед зі зростаючою здатністю ЗСУ і розвідувальних служб нав'язувати росії витрати, але вона також проявляється і в інших сферах. Це іронія долі самого Путіна: незважаючи на те, що він стверджував, що вторгся в Україну з метою посилення безпеки росії, його помилка поставила його країну перед набагато небезпечнішим викликом. Допоки російські війська окупують українську територію, Україна буде, за словами наукового співробітника Фонду Карнегі Юджина Румера, «найбільш загрозливим, ворожим, непримиренним ворогом на західному кордоні росії».
Військовий виклик, який нав'язує росії її сусідка, не викликає сумнівів. Але він не був неминучим. Українська армія була в катастрофічному стані в 2014 році, коли Путін незаконно анексував Крим і розпочав неоголошену війну на сході України. Україна змогла захистити себе протягом майже восьми років завдяки навчанню та невеликій кількості зброї, наданої Заходом. Навіть з цією підтримкою ЗСУ не становили серйозної загрози для російської армії до лютого 2022 року, коли Путін виправдовував своє повномасштабне вторгнення прагненням до «демілітаризації» України. Зараз Україна може похвалитися однією з найбільш грізних армій на європейському континенті, озброєною найсучаснішою американською та європейською технікою. На полях липневого саміту НАТО в Литві західні лідери взяли на себе зобов'язання гарантувати безстрокові поставки зброї Києву.
Ризик для Криму - перлини в короні Путіна - також може з часом стати гострим. Українські офіційні особи телеграфували, що повномасштабний наступ для звільнення півострова, ймовірно, не планується, і малоймовірно, що ЗСУ досягнуть адміністративного кордону цього року. Але Крим далеко не в безпеці. Україна вже продемонструвала, що може вражати цілі на півострові: лише у вересні вона знищила два пришвартовані російські військові кораблі і серйозно пошкодила штаб Чорноморського флоту в Севастополі. Озброєна новими ракетами великої дальності і безпілотниками, вона здатна тримати російські військові і логістичні об'єкти на півострові під постійною загрозою. Можливості Москви утримувати Крим під постійним контролем обмежені. Якщо сухопутний шлях, який російські війська захопили минулого року, стане непрохідним, їм доведеться все більше покладатися на Керченську протоку. Тоді багатомільярдний російський міст перетвориться на смертельну пастку, а атаки, подібні до тих, що сталися в жовтні минулого року і в липні цього року, стануть нормою. У цьому відношенні Путін також є автором своєї власної біди: Україна і Захід відмовилися визнати російську анексію Криму в 2014 році, але ризик того, що українські війська засиплють Севастополь ракетами, до початку повномасштабного вторгнення був мізерним.
Тим часом на окупованих територіях українські партизани - деякі самоорганізувалися, деякі за допомогою потужних українських спецслужб - старанно підривають російську владу. Десятки російських колабораціоністів були вбиті в результаті вибухів замінованих автомобілів і перестрілок. Підпали складів і контрольно-пропускних пунктів відбуваються регулярно. Професор Оттавського університету Жан-Франсуа Ратель зазначає, що український повстанський рух залишається «дуже децентралізованим і розрізненим», а його дисципліна і обмеженість цілей роблять його ефективним, незважаючи на відносно невеликий розмір. Темпи партизанської активності зросли в останні місяці, що підкреслює обмеженість російської тактики протипартизанської боротьби.
Росія також не змогла вберегти власну міжнародно визнану територію від наслідків своєї війни. Загадкові пожежі спалахують на заводах і в урядових будівлях. Потяги сходять з рейок. Проти енергетичних об'єктів відбуваються диверсії У великих російських містах вбивають пов'язаних із Кремлем пропагандистів. Газопровід «Північний потік», на який росія витратила роки, тепер має зяючу діру. Неодноразові вибухи на аеродромах в глибині росії знищили бомбардувальники і транспортні літаки. У травні на одному з куполів Кремля вибухнув безпілотник. Приниження росії посилилося через кілька тижнів, коли чотири її літаки були збиті за один день у її власному повітряному просторі, поблизу кордону з Україною. Транскордонні рейди озброєних груп, які називають себе антикремлівськими ополченцями, стали регулярним явищем. З липня безпілотники атакують хмарочоси в центрі Москви, де розташовані російські урядові установи.
Київ відмовився підтвердити свою причетність до багатьох з цих інцидентів. Але українські спецслужби і агентурні мережі, схоже, переслідують опортуністичну стратегію нав'язування витрат. Так, начальник Головного управління розвідки Міністерства оборони України Кирило Буданов попередив на початку цього року, що атаки відбуватимуться «все глибше і глибше» всередині росії. Оскільки Україна наразі не в змозі дати симетричну відповідь на російські ракетні атаки, її ставка на нетрадиційні методи ведення війни - в певному сенсі, дзеркальне відображення тактики, яку росія застосовує проти України і Заходу з 2014 року - є цілком логічною. Українська програма використання безпілотників дальнього радіусу дії постійно розширюється, і атаки на російські військові та урядові об'єкти, а також об'єкти критичної інфраструктури ставатимуть дедалі частішими. «Поки територіальна цілісність України не буде відновлена, - сказав Буданов, - всередині росії будуть проблеми».
Тим часом, десятки тисяч українських ІТ-спеціалістів приєдналися до добровольчої кібер-армії, яка покликана сіяти хаос у росії. Зв'язок цих кібер-партизанів із ЗСУ важко встановити, але вони завдали значного головного болю російським фірмам і організаціям, порушуючи роботу державних служб і комерційну діяльність. Українські хакерські групи також наполегливо шукають приватні дані російських військових і розвідників і розміщують їх в Інтернеті. Контрзаходи росії, тим часом, не були вражаючими: цифрова інфраструктура України виявилася набагато стійкішою до російських кібератак, ніж очікувалося (цей звіт готувався до публікації до кібератаки на Київстар - прим. Мортіса).
Україна також використовує свою новостворену дипломатичну вогневу міць, щоб зупинити російську військову машину і збільшити шкоду, завдану її глобальному іміджу. Прохання президента Володимира Зеленського про зброю та санкції, підкріплені цілодобовим лобіюванням з боку українських дипломатів та громадських організацій, змусили Сполучені Штати, Європу та інших партнерів вжити широкомасштабних заходів для покарання росії та підтримки України з моменту початку вторгнення. Масштаби цих дій - санкції, військова допомога та інші заходи - були б набагато скромнішими, якби не сила переконання та вміння України у сфері зв'язків з громадськістю. Україна здобула менше перемог на Глобальному Півдні, але поява Зеленського у травні на саміті Ліги арабських держав у Саудівській Аравії та зустрічі з його індійськими та індонезійськими колегами на полях саміту G7 в Японії свідчать про те, що росія не монополізує наратив за межами Заходу. Тим часом, неодноразові вотуми недовіри в ООН свідчать про те, що у росії небагато надійних союзників.
Раптова поява України як «м'якої сили» також означає довгострокові проблеми для росії. Українські активісти змушують російських музикантів і виконавців, які хочуть продовжувати працювати на Заході, засуджувати війну, інакше їм загрожує бойкот. Українські чиновники та спортсмени вмовляють Захід відсторонити російських і білоруських спортсменів від міжнародних спортивних змагань, особливо від Олімпіади 2024 року в Парижі. Російська «м'яка сила» занепадала ще до вторгнення; Україна подбає про те, щоб вона померла і була похована.
Українські юристи також становлять зростаючий ризик для росії. Нещодавня перемога української державної газової компанії «Нафтогаз» у міжнародному арбітражі у довготривалій справі проти «Газпрому» дає уявлення про те, що буде далі: російська компанія винна 5 мільярдів доларів за захоплення українських активів у Криму, і «Нафтогаз» намагається домогтися виконання рішення суду щодо [арешту] російських активів у третіх країнах. Українські дослідники також ретельно збирають дані про економічні та майнові збитки, завдані росією від початку вторгнення. Москва може очікувати хвилю судових позовів і вимог про відшкодування збитків у найближчі роки. Захід може не поспішати арештовувати заморожені російські активи і надавати їх для відновлення України, але ця позиція буде ставати все більш неспроможною в міру того, як українці наполягатимуть на своїй моральній перевазі, а рахунки надходитимуть.
Масштаби російських воєнних злочинів означають, що Київ вимагатиме відповідальність за них протягом багатьох поколінь. Намагання Зеленського створити трибунал у стилі Нюрнберзького трибуналу для Путіна та його топ-помічників зустріло певний скептицизм, але прихильники України, схоже, прагнуть знайти рішення. Коли розпочнуться судові процеси, російські чиновники, можливо, більше ніколи не зможуть ступити на велику територію земної кулі. Вже зараз ордер на арешт Путіна, виданий Міжнародним кримінальним судом, ускладнює його закордонні поїздки, а Південна Африка була змушена відкликати його запрошення на важливий саміт країн, що розвиваються, у серпні.
Якщо Україна не може домогтися притягнення до відповідальності через міжнародне право, історія показує, що актори можуть вдатися до інших варіантів. Заяви Буданова свідчать про готовність до позасудових покарань: «Будь-який злочинець, який скоїв будь-які воєнні злочини або злочини проти людяності в Україні [...] буде знайдений і знищений у будь-якій частині світу». Українські спецслужби, наприклад, могли б взяти до уваги зусилля Ізраїлю, спрямовані на притягнення до відповідальності нацистських воєнних злочинців, або його десятиліттями триваючу по всьому світу кампанію ліквідацій винуватців масових убивств на Олімпійських іграх 1972 року в Мюнхені. Захід сприйняв би такий розвиток подій із занепокоєнням - і слід сподіватися, що міжнародне право забезпечить достатньо шляхів для притягнення до відповідальності, - але, зрештою, мало хто стане на захист воєнних злочинців.
Зусилля росії щодо пом'якшення або компенсації вразливості
Кремль не поспішає усвідомлювати наслідки того, що створив рішучого, спроможного, підтримуваного Заходом супротивника на своєму порозі. Хоча деякі відомі російські націоналісти визнали цю проблему, глибоко вкорінений шовінізм російських чиновників щодо українців означає, що вони постійно недооцінюють здатність і волю до опору свого сусіда. Віра Путіна в те, що його війська увійдуть до Києва без опору, була найтрагічнішим проявом цього шовінізму, але вона збереглася навіть попри невдачі на полі бою. Наприклад, коли навесні 2022 року українська ракета потопила російський флагманський корабель «Москва», російські чиновники та пропагандисти поспішили звинуватити в цьому всіх: НАТО, погану погоду, навіть власну корумпованість російського флоту. Вони не могли збагнути можливість того, що Україна таємно розробила, випробувала і розгорнула новий смертоносний потенціал.
Навіть якби Москва повністю усвідомила виклик, що стоїть перед нею, у неї небагато варіантів, як його вирішити. Українці відмахуються від загрози відплати, стверджуючи, що росія мало що може зробити, щоб завдати [ще більшого] болю; вони здаються незворушними навіть перед перспективою застосування ядерної зброї. Більше того, російська кампанія терористичних бомбардувань українських міст, розпочата минулої осені нібито у відповідь на атаку на Кримський міст, не змогла підірвати готовність України кинути виклик росії в усіх сферах. Путін може повернутися до своїх попередніх спроб націлитися на українське керівництво, але здатність росії зробити це залишається під питанням. У будь-якому разі, довгостроковою вразливістю росії є не Зеленський чи якась конкретна група українських посадовців: Путін зробив з десятків мільйонів українців непоступливих ворогів. Україна має волю і єдність, щоб продовжувати свою боротьбу навіть під іншим майбутнім керівництвом.
Можливості для США та їхніх союзників скористатися вразливістю
Підтримуючи законне право України на самооборону, Сполучені Штати вже збільшують багато аспектів вразливості, з якою стикається росія на полі бою. Вони можуть зробити більше, щоб переконати Путіна в тому, що цей виклик буде зростати з часом, особливо шляхом кодифікації своїх зобов'язань щодо тренування і оснащення Збройних сил України у довгостроковій перспективі. Розбудовуючи майбутні збройні сили України, Сполучені Штати повинні забезпечити правильне поєднання тактики, технологій і можливостей - включно з тими, що можуть утримувати під загрозою стратегічні військові об'єкти на території росії, - щоб мати змогу відповідати або нівелювати російські переваги на полі бою. Таким чином Вашингтон може дати зрозуміти будь-якому лідеру в Кремлі, що вторгнення в Україну неминуче зазнає поразки.
В інтересах Сполучених Штатів також енергійно підтримувати зусилля України, спрямовані на притягнення винних до відповідальності та відшкодування збитків. У дипломатичній сфері Сполучені Штати повинні продовжувати співпрацювати з Україною для створення якомога ширшої коаліції глобальних гравців, зацікавлених у пошуку миру на основі принципів, закріплених у Статуті ООН, спираючись на досвід нещодавніх міжнародних зустрічей у Данії та Саудівській Аравії.
Асиметричні операції України за межами своєї території є найскладнішою частиною цього рівняння. Деякі західні чиновники побоюються, що зухвалі кроки України спричинять ескалацію. Але Вашингтону варто було б пам'ятати, що Київ має право голосу в цій війні. Більше того, його здатність завдати болю росії є чистим активом, а не зобов'язанням. Українці набагато краще, ніж американці та європейці, розуміють слабкі місця росії - і будуть невпинно їх використовувати. Вашингтон може запропонувати свої поради, даючи зрозуміти, що Київ повинен діяти за законами збройного конфлікту і ретельно обирати свої цілі. Але, врешті-решт, Сполучені Штати не повинні - і, ймовірно, не можуть - стояти на шляху зусиль України, спрямованих на послаблення рішучості та військової спроможності росії.
Путін, без сумніву, буде використовувати енергійну самооборону України для виправдання постійного перебування росії в стані війни. Але він не може уникнути того факту, що перетворив найбільш чутливий кордон росії на криваву трясовину і джерело внутрішньої нестабільності. Використовуючи цю вразливість, Захід не повинен безцільно прагнути завдати росії болю. Навпаки, метою накладання витрат є досягнення змін у поведінці супротивника: дати росії зрозуміти, що вона буде в більшій безпеці, коли піде з України і погодиться на інтеграцію свого сусіда в західні інститути безпеки. Альтернатива - сильна і глибоко ображена Україна, що «знялася з якоря» - становитиме небезпеку для росії протягом багатьох поколінь.