Цей пост буде складатися з двох частин: в одній я розповім про те, чого варто уникати в розмовах із захисником.
А в наступній – які слова та поведінка будуть справжньою підтримкою для нього.
🔶 Що не слід говорити близькій людині, яка зараз на фронті
- Докоряти і звинувачувати, кричати. «Чому ти мене покинув, он інші чоловіки вдома сидять», «Мені важно з дітьми, що ти такий за батько», «Як ти міг» і т.п. подібні репліки говорять лише про одне – вам справді важко і боляче зараз.
Однак рішення вже прийняте. І тепер вам треба усвідомити цей факт. В будь-якому випадку ваше голосіння навряд чи змусить бійця повернутися і жити так, ніби нічого й не було.
- Плакати і жалітися на життя, розказувати, які страшні новини ви читали, бачили. Як ви тепер переживаєте і не спите.
Перед тим як розповідати про свій емоційний стан, зробіть глибокий видих та подумайте: як і чим людина на фронті може вам зараз допомогти?.. Своїми жалощами ви тільки розриваєте серце бійцю. Він буде хвилюватися, думати, переживати, а емоції на війні – це зайва річ. Вони можуть коштувати йому життя. Є такий відоми вираз “Емоційний солдат - мертвий солдат”
- Допитуватися про його самопочуття, настрій, як спав і що їв. Турбота, звісно, приємна, але вона має свої межі.
- Настирливо питати «Коли ти приїдеш», причитати «Коли це все скінчиться». Запитання на зразок «А тобі страшно», «А ти вже вбивав» і т.п. - теж недоречні. При можливості і бажанні боєць вам сам про все розкаже.
- Забути про фразу «Все буде добре». Ви не можете цього знати. Не треба давати примарні надії. Але якщо у вас близькі і довірливі стосунки, ви розумієте один одного з півслова, то фраза “все буде добре” може дійсно підбадьорити.
🔷То як усе-таки підтримати дорогу людину?
- Можна казати: «Ми тобою пишаємося», «Ми в тебе віримо», «Ми всі молимося за тебе», «Дякую тобі за мужність». Бажайте, щоб ніч пройшла спокійно і йому вдалося відпочити.
- Запитати, як бійці піднімають собі настрій. Можливо, вам ті історії здадуться не смішними, але для них там – це справжня віддушина.
- Пригадати якісь теплі і веселі моменти з вашого спільного минулого. - Розповідати про свої справи можна (хтось захворів, хтось поїхав, виросли ціни в магазинах, що одній вам складно і незвично…), але без сильних емоцій, сліз і печалі. І завжди додавайте: але ми тут справляємося. По-різному буває, і ми робимо все, що можемо. Ми справляємося, наскільки це можливо.
Коли боєць буде знати, що його рідні в безпеці, живі, йому буде спокійніше і він краще виконуватиме свої обов’язки: виконати наказ і залишитися живим.
.
І пам’ятайте: тільки ви двоє знаєте, коли і про що говорити, як підтримати, що буде доречним. Все дуже індивідуально.
Бережіть один одного.
Ми чекаємо саме на твій довгочит!
Більше від автора
"Протокол 6С": допомога в критичній ситуації
Часто в критичній (стресовій) ситуації ми почуваємо себе розгублено і не знаємо, як допомогти людині. Доктор Моше Фарчі, підполковник запасу армії оборони Ізраїлю, розробив простий та в той же час ефективний "Протокол 6С".
Теми цього довгочиту:
Психологічна ПідтримкаЯк відпустити кохану людину?
Питання, на яке не має короткої відповіді. І точно буде мало одного допису. Але з чогось треба починати, так? Тому пишу: часто складність буквально не в тому, що вирозходитеся з людиною, а в тому, что саме ця людина задовольняла ваші певні(важливі для вас) потреби.
Теми цього довгочиту:
СтосункиЯ його пробачила/я її пробачив
“Я його пробачила / я її пробачив. Будемо жити далі. Ми живемо далі.” Чи хороша ця історія, коли мова йде про зраду? Ні, не хороша.
Теми цього довгочиту:
Стосунки
Вам також сподобається
Рольові ігри
З початком осені ми схильні впадати у меланхолію, згадуючи моменти із свого життя, аналізуючи поразки і помилки. Копирсаючись у тому, що було, чого не було, і що ймовірно могло би колись бути. При цьому, ми схильні перебільшувати власний вплив на події, свою долю та долі інших...
Теми цього довгочиту:
ПсихологіяОсобисті рекомендації
Оскільки я ще не зовсім втягнувся в цей додаток, поки попишу блоги, це ще й виграє час, поки допишу свою книженцію, на яку отримав від дівчини найгарніші відгуки тіко за перші дві глави.
Теми цього довгочиту:
ПсихологіяЦілі — це пастка: чому більшість людей ніколи не досягають того, чого хочуть
Усі ми знаємо, як важливо мати цілі. Нас з дитинства вчать, що без чіткого плану і мотивації ми ніколи не досягнемо успіху. Проте, що як насправді сам процес постановки цілей може стати пасткою, яка веде до розчарування?
Теми цього довгочиту:
Мотивація