Закон REPO: Російські активи – на відновлення України — Голос Америки

Члены организации «Разом для України», на слушаниях в Хельсинкской комиссии США, 6 декабря 2023 года (Фото предоставлено организацией «Разом для України»)
Члени організації «Разом для України», на слуханнях у Гельсінській комісії США, 6 грудня 2023 року (Фото надане організацією «Разом для України»)

Документ про вилучення коштів, що належать Росії, для компенсації збитків від російської агресії проти сусідньої країни підтримується законодавцями та експертами

Росія, яка вчинила збройну агресію проти України і порушила базові норми міжнародного права, має за це заплатити – така позиція є єдиною для всіх країн Великої сімки, більшої частини країн Європи та багатьох інших держав світу.

Йдеться, окрім військової та моральної поразки, про поразку економічну: російські активи, і в цій думці теж сходяться західні демократії, мають бути як мінімум заморожені. Деякі країни пропонують йти ще далі – вилучити ці активи на користь України, і таким чином змусити Росію платити за відновлення зруйнованої нею країни.

Перший закон такого роду було прийнято цього літа в Канаді, влада якої вирішила, що в країни, яка вчинила «грубе порушення міжнародного миру та безпеки», можуть бути вилучені її активи, що знаходяться на канадській території, з передачею їх на «відновлення іноземної держави, на що негативно вплинуло брутальне порушення міжнародного миру та безпеки; відновлення міжнародного миру та безпеки; компенсацію жертвам грубого порушення міжнародного миру та безпеки».

Внаслідок ухвалення цього акта Канада може передати кошти розміром у 412,1 млн. канадських доларів (328 млн. доларів США), які знаходилися на російських рахунках у країні та були заморожені – на відновлення України.

Приклад Канади надихнув найближчих союзників цієї країни, США та Великобританію, на розгляд подібних законодавчих ініціатив, і в Сполучених Штатах з'явився «Закон REPO» (Закон про відновлення економічного процвітання та можливостей для українців, Rebuilding Economic Prosperity and Opportunity For Ukrainians), роки одразу у двох палатах Конгресу США представниками обох партій.

Демократи та республіканці виступили за те, щоб цим законом надати президенту США повноваження конфіскувати російські суверенні активи, заморожені у Сполучених Штатах, та передавати їх на відновлення України.

Документ також містить доручення президенту США "працювати з союзниками та партнерами щодо створення міжнародного компенсаційного механізму для передачі конфіскованих або заморожених суверенних активів Росії для відновлення України".

REPO як інструмент G7

Абревіатура REPO вже використовувалася країнами «Великої сімки» в контексті санкцій проти Росії за її вторгнення в Україну: ще в березні 2022 року країни «Великої сімки», Євросоюзу та Австралії створили Робочу групу з російських елітів, їхніх довірених осіб та олі (Russian Elites, Proxies, and Oligarchs, REPO), в рамках якої зобов'язалися «вдаватися до всіх доступних законних кроків для виявлення, обмеження, заморожування, арешту і, при необхідності, конфіскації активів тих фізичних та юридичних осіб, які зазнали санкцій у зв'язку з навмисним , неспровокованим та несправедливим вторгненням Росії в Україну».Наради «групи REPO» відбуваються регулярно – лише місяць тому заступник генпрокурора США Ліза Монако та заступник міністра фінансів Уоллі Адейемо провели засідання, де підтвердили, що заморожені активи Росії залишаться такими.

Однак поки що група займалася в основному арештами конкретних об'єктів, що належать російським олігархам (зокрема, вона сприяла арешту двох літаків Романа Абрамовича) та конфіскацією на користь України доходів від російських активів, а не самих активів.

Повна конфіскація активів Росії на Заході (це приблизно 280 млрд доларів, з яких понад 200 млрд перебувають у Європі) на користь України – набагато радикальніший крок.

REPO за версією Конгресу

Незважаючи на різницю у розшифровці абревіатури REPO між робочою групою «Великої сімки» та законопроектом Конгресу США, сенс у них один – використовувати російські гроші для України.

Законопроект, який розглядають законодавці у Вашингтоні, передбачає надання додаткової допомоги Україні за рахунок активів, конфіскованих у Центробанку Росії та інших російських суверенних активів. Документ також дає президенту США повноваження конфіскувати російські суверенні активи, заморожені в США, для цієї мети.

Сенс законопроекту стосується і внутрішньої політики США – покликаний пом'якшити критику з боку тих, хто каже, що допомога Вашингтона Києву обходиться занадто дорого, оскільки цей закон «гарантує, що Путін, а не американські платники податків, заплатить за шкоду, завдану вторгненням Росії в Україну».

Цього тижня слухання щодо законопроекту REPO відбулися в Гельсінській Комісії США, що об'єднує представників законодавчої та виконавчої влади Сполучених Штатів, які беруть участь у роботі Організації з безпеки та співробітництва в Європі (ОБСЄ).

В обговоренні взяли участь високопоставлені представники влади України: голова Верховної Ради України Руслан Стефанчук, який особисто був присутнім на слуханнях, та генеральний прокурор України Андрій Костін, який виступив із відеозв'язку.Політики та експерти, які виступали на слуханнях 6 грудня, сходяться на тому, що Європа, в якій зберігається понад 200 мільярдів євро російських грошей, може наслідувати приклад США, якщо Вашингтон діятиме рішуче. Про впевненість у такому розвитку подій Руслан Стефанчук заявив в інтерв'ю Російській службі «Голосу Америки» після слухань:«Я думаю, що Сполучені Штати є лідером у сфері прийняття рішень щодо України. І дуже важливо, щоб такий лідер зараз проявив ясну волю, ухваливши закон про арешт російських активів та передачу їх Україні. Будучи законодавцями, ми повинні готувати нові механізми, тому що на сьогоднішній день ми не маємо механізму для прийняття рішень з цієї проблеми. Нам потрібен новий спосіб, новий підхід, і я сподіваюся, що США і в цьому питанні, як завжди, виявлять лідерство».

Чи підтримає Європа?

Голова Верховної Ради України вважає, що Європа слідом за США виявить солідарність з Україною у цьому питанні:

«Я дуже на це сподіваюся, тому що Україна – це частина Європи, і для України просто необхідно, щоб ми відчували солідарність не лише з боку США, та й з боку України. Україна має намір приєднатися до Євросоюзу, фактично повернутися до європейської родини, і ми зробимо все, щоб такі механізми були підготовлені і в європейських країнах».

На те саме сподівається і Деніел Фрід (Daniel Fried), екс-посол США в Польщі та колишній координатор санкційної політики в Держдепартаменті США. Як заявив Деніел Фрід в інтерв'ю «Голосу Америки», Європа може розглянути вилучення російських активів на користь України з погляду економії власних коштів:

«Я думаю, що європейцям зараз важко на це зважитися, але такий крок США щодо ухвалення закону про передачу російських активів Україні, особливо за двопартійної підтримки, буде знайоме, що американці та європейці ставляться до цього питання серйозно. Також я думаю, що якщо європейці мають труднощі зі збереженням допомоги Україні на нинішньому рівні через дефіцит бюджету, як, наприклад, у Німеччині, то рішення там може бути таким самим, як і наше – їм потрібно звернути увагу на ці доступні кошти.»

Екс-дипломат упевнений, що побоювання, що висловлюються з приводу втрати довіри до Сполучених Штатів, як світового валютного гаранта, якщо конфісковано суверенні активи, і внаслідок цього, також і до долара США, явно перебільшено:

«Одна справа – говорити про альтернативу долару США та євроамериканській грошово-кредитній системі, і зовсім інша справа – робити для цього якісь дії. Тут простіше сказати, ніж зробити, це точно. Росія роками говорила про необхідність заміни долара на щось інше, але це не сталося, і не схоже, що станеться, особливо, якщо США продовжуватимуть свою зовнішню політику, засновану на залученості до міжнародних справ. Я впевнений, що ризик дедоларизації перебільшений, і закон REPO має велике значення як політичний крок, який точно варто зробити».

Один із співавторів законопроекту REPO у Сенаті США, сенатор від штату Коннектикут Річард Блюменталь (Richard Blumenthal), також вважає, що європейці підтримають США в такому кроці:

«Я думаю, що якщо ми підемо на такий крок, то це спонукає Європу на те, щоб також передати ці активи Україні, і я вважаю, що ми навіть без цього закону так чи інакше передамо українцям ці кошти».

Експерт, яка виступила на слуханнях – старший юрист ініціативи Razom for Ukraine Юлія Зіскіна (Julyia Ziskina) – вважає, що європейські політики чекають від Вашингтона чіткого сигналу в діях щодо російських активів.

«Кожен європеєць з числа тих, хто приймає рішення в політиці, з яким я розмовляла з цієї теми, неминуче запитував – а що в цій сфері роблять США, яка у США мета, і який їхній наступний крок. Вони дивляться на США в питанні лідерства, і напевно говорити складно, але я маю сильне відчуття і серйозну впевненість у тому, що якщо Сполучені Штати очолять цей процес, то Євросоюз і Європа загалом підуть за нами» – сказала Юлія Зіскіна в інтерв'ю «Російській службі «Голосу Америки».

«Борг і обов'язок Росії – компенсувати ту шкоду, яку вона завдала»Сенатор Річард Блюменталь також наголосив у розмові з кореспондентом «Голосу Америки», що ухвалення закону REPO є цілком виправданим з моральної точки зору: «Я думаю, що російські активи мають бути використані для України. Росія зруйнувала величезну кількість об'єктів власності, а також людських життів і її активи будуть правомірною компенсацією, хоча зрозуміло, що повністю компенсувати таке не можна взагалі».

За словами сенатора від Коннектикуту, Володимир Путін та його оточення заслуговують на трибунал за страждання та руйнування, заподіяні Україні розв'язаною ними війною:

«Я впевнений, що російські лідери мають бути притягнуті до відповідальності, і Володимир Путін має постати перед міжнародним трибуналом, який винесе йому вирок. Ордер на арешт Володимира Путіна вже виданий, він винен у військових злочинах та жахливих звірствах, як головнокомандувач, і має бути засуджений відповідно до закону».

Голова Гельсінської Комісії США, конгресмен-республіканець від Південної Кароліни Джо Вілсон (Joe Wilson) також говорить про зв'язок закону REPO та військових злочинів Росії:

«Усі зусилля мають бути зроблені для того, щоб вилучити активи військового злочинця Путіна та використати їх на відновлення України. Дуже важливо допомагати Україні зараз, бо військовий злочинець Путін не зупиниться на одній Україні. Ми знаємо про його погрози Молдові та Грузії, ми знаємо, що у Вірменії перебувають чотири тисячі російських солдатів, і ми пам'ятаємо про загрозу для країн Балтії».

Джо Вілсон в інтерв'ю «Голосу Америки» нагадав, що маса злочинів російської армії була моментально зафіксована і стала відома світовій громадськості за допомогою сучасних технологій: «Ми насправді зараз спостерігаємо «війну на мобільному телефоні», коли кримінальні злочини, що скоюються, буквально в ту ж саму. хвилину записуються на мобільник, і одразу стають документом. Також за допомогою систем розпізнавання осіб ми можемо дуже швидко з'ясовувати особи тих, хто вчиняє ці злочини. А відповідальність йде вгору ланцюжком до самого Путіна. Відбувається трагедія, але з такими документальними свідченнями доводити злочини полегшало».

Юлія Зіскіна також впевнена, що моральна сторона дій щодо вилучення російських грошей на Заході на користь України сумнівів не викликає: «Це борг і обов'язок Росії, який допускає кричущі порушення міжнародного права, компенсувати ті збитки, які вона завдала. Зміст дискусії з цього питання був абсолютно зрозумілим: гроші Росії мають бути використані на благо народу України».

Юрист ініціативи «Razom for Ukraine» наголошує, що вилучені у Росії активи підуть саме на відновлення зруйнованої інфраструктури України, а не на її поточні військові потреби: «Немає жодних розумних чи практичних підстав для занепокоєння тим, що ці гроші будуть використані для військових цілей, тому що це не те, на чому ґрунтується закон REPO. На цьому також не засновані міжнародні заходи, що вводяться проти країни-агресора та її активів – репарації, і це не ті кошти, які йдуть на потреби армії, що воює».

Автор — Данило Гальперович, репортер Російської Служби «Голосу Америки» у Москві. Співпрацює із «Голосом Америки» з 2012 року. Довгий час працював кореспондентом та ведучим програм на Російській службі Бі-Бі-Сі та «Радіо Свобода».

Джерело — Голос Америки

Поділись своїми ідеями в новій публікації.
Ми чекаємо саме на твій довгочит!
Космос Політики
Космос Політики@politikosmos

Світова політика

74.5KПрочитань
4Автори
283Читачі
На Друкарні з 1 травня

Більше від автора

Вам також сподобається

Коментарі (0)

Підтримайте автора першим.
Напишіть коментар!

Вам також сподобається