Автори: Джонатан Дорсі, Келлі А. Гріко та Дженніфер Кавано для War on the Rocks

Оригінальний допис був опублікований 21 березня 2024 року

Про авторів: Джонатан Дорсі - пілот ВМС США, нещодавно командував ескадрильєю передового базування військово-морських сил, а зараз є науковим співробітником Центру Стімсона ВМС США. Висловлені погляди належать автору і не відображають офіційну політику або позицію ВМС США, Міністерства оборони або уряду США.

Келлі А. Гріко - старша наукова співробітниця програми «Переосмислення Великої стратегії США» (Reimagining U.S. Grand Strategy Program) Центру Стімсона, позаштатна наукова співробітниця Центру інновацій та майбутніх війн ім. Брута Крулака при Університеті морської піхоти, а також ад'юнкт-професорка Джорджтаунського університету.

Дженніфер Кавано - старша наукова співробітниця Програми американського державного будівництва Фонду Карнегі за міжнародний мир.

У жовтні 1884 року, в рамках ширшої китайсько-французької війни, контингент добре озброєних французьких військових кораблів попрямував до гавані Тамсуй, що на півночі Тайваню. Коли флот наблизився до гирла річки Тамсуй, дев'ять морських мін і човни, навантажені камінням, перегородили йому шлях. Не маючи змоги проплисти до Тайбею, французьке командування відправило туди своїх морських піхотинців, але і вони не досягли успіху. Після кількох годин боїв на суші вони були витіснені назад у море.

Сьогодні Тайвань знову стоїть перед загрозою вторгнення - цього разу з боку Китаю. Поки тайванські лідери розглядають варіанти захисту, битва при Тамсуї може також дати відповіді на ці питання.

Американські чиновники і тайванські стратеги стверджують, що найкращий захист Тайваню - це стати «дикобразом», наїжачившись «великою кількістю дрібниць». Військові аналітики пропонують позбавити Китай переваги в повітрі за допомогою мобільних ракет класу «земля-повітря» і безпілотників, а також створити «колючу фортецю заперечення доступу до моря» з протикорабельними ракетами наземного базування. Чого здебільшого бракує, так це такого ж детального обговорення концепцій і тактики мінної війни. Проте, як стверджує Скотт Савітц з RAND, морська міна є одним з найпотужніших і найефективніших за вартістю засобів заперечення, доступних Тайваню.

Стратегічно розміщені військово-морські міни дозволили б Тайваню використати свої природні географічні переваги для посилення стримування запереченням і побудови потужної оборони в глибині. Використовуючи мілководдя Тайваню і підступну берегову лінію, міни, встановлені на різних глибинах і в різних місцях, запропонували б Тайваню недорогий і ефективний засіб затримки, дезорганізації і деградації китайських сил. Тайвань міг би інтегрувати ці концепції, сповільнити китайське вторгнення і вплинути на його час і темп, спрямувавши рухи китайців в коридори для тайванських протикорабельних ракет, гарматних батарей і дронів, завдавши їм значних втрат.

Звичайно, морські міни не є панацеєю від усіх загроз безпеці Тайваню, які включають «діяльність у сірій зоні» і блокаду острова. Захисне мінування, ймовірно, буде менш корисним для захисту Тайваню від цих інших форм китайського примусу, але якщо Китай може застосувати такі засоби для ослаблення Тайваню напередодні морського вторгнення, мінування все одно стане для Тайваню цінною лінією оборони. Проте для того, щоб використовувати мінну війну таким чином, Тайваню необхідно зробити її інвестиційним пріоритетом, збільшивши розмір і різноманітність своїх запасів мін і можливостей з їх встановлення, а також підвищивши свою готовність до проведення такої кампанії.

Виклик стримування для Тайваню

Надійність стримування Тайваню залежить від переконання Китаю в тому, що він не зможе досягти «доконаного факту» (fait accompli), швидко захопивши острів до того, як коаліційні сили встигнуть втрутитися. Зважаючи на те, що Тайвань не може протистояти Китаю за кількістю кораблів або ракет, стратеги закликають Тайбей застосувати «асиметричний» підхід. Наприклад, Лі Сі-Мін, адмірал у відставці і колишній начальник штабу збройних сил Тайваню, розробив загальну концепцію оборони, яка передбачає використання численних невеликих і недорогих систем у розподіленому вигляді, здатних витримати первинне бомбардування, а потім вести тривалий і ефективний опір.

Тайвань має дві важливі переваги - йому потрібно лише поборотися за контроль над морем, щоб не дати Китаю перемогти, і він буде воювати зі своєї території. Британський військово-морський теоретик Джуліан Корбетт розрізняв контроль над морем, спрямований на забезпечення свободи дій і маневру в певний час і в певному місці, і заперечення контролю над морем, яке має на меті не допустити отримання противником такого контролю. Тайваню потрібно досягти лише заперечення доступу на морі, що набагато легше, ніж контролю над ним, необхідного для успішного морського десанту Враховуючи, що Народно-визвольній армії потрібен контроль над морем для підтримки десантних операцій, стратегія Тайваню має бути спрямована на те, щоб переконати Пекін, що він не зможе його отримати. Морські міни, встановлені на західному узбережжі Тайваню і в його власних водах у спосіб, що відповідає міжнародному праву, можуть безпосередньо сприяти відмові в доступі до моря, обмежуючи доступ флоту вторгнення до прибережних районів і свободу його пересування.

Географічне розташування Тайваню особливо сприятливе для кампанії заперечення доступу до моря і використання мін. Води біля західного узбережжя острова, в тому числі на північ і південь від його найбільших портів, мілководні, що робить їх ідеально придатними для мінування. Маючи обмежену кількість пляжів, придатних для висадки морського десанту - і багато з них досить вузькі і круті - Тайвань міг би сконцентрувати свої зусилля з мінування в декількох місцях. Невеликі глибини і мулисті пляжі, що оточують Тайвань, посилять дію морських мін, встановлених біля його берегів, що полегшить спрямування китайських сил в райони, де вони найбільш вразливі для інших засобів оборони Тайваню.

Три концепції заперечення доступу на морі

Оборонні операції з мінування дозволять Тайваню заперечувати китайський fait accompli за допомогою трьох основних механізмів: затримати десант, зірвати плани нападника і послабити сили, що наступають.

Операції із затримки: Для Тайваню затримка прибуття Народно-визвольної армії на свій берег за допомогою морських мін дала б його силам додатковий час для організації оборони і вимагала б від Китаю відволікти значні ресурси на дорогі і трудомісткі операції з розмінування.

Тайванські міни - або підозри щодо їх встановлення - забезпечили б один із «зовнішніх шарів» глибинної оборони, вимагаючи від Народно-визвольної армії прориву через кожен шар. Поєднуючи різні типи мін, встановлених на різній глибині і на різній відстані від берега, Тайвань може створити для Китаю багатогранну і важко розв'язувану проблему. Військово-морським силам Народно-визвольної армії довелося б розгортати засоби для знешкодження мін або шукати альтернативні маршрути, що потребує багато часу. Оскільки існує багато типів мін, китайським тральщикам доведеться застосовувати різні типи контрзаходів, що збільшить час, необхідний для очищення або нейтралізації загрози. Наприклад, Тайвань може застосувати донні міни і серію заякорених магнітних та контактних мін для створення вертикальної «завіси» - варіюючи як типи загроз, так і глибину їх встановлення, щоб особливо ускладнити Китаю розмінування району.

Щільність мінного поля також може бути використана як інструмент для затягування термінів [операції НВАК]. Китай має близько 60 мінних тральників, але не всі вони здатні знешкоджувати всі типи мін. Оцінюючи на основі середніх історичних показників і припускаючи, що третина з них не готова до роботи через перебування на технічному обслуговуванні, кожен з 40 наявних у Китаї мінних тральників може знешкоджувати від 0,8 до 2 мін на день, тобто загалом від 32 до 80 мін. Створення Q-маршруту, або розчищеного проходу, зазвичай вимагає усунення 10 відсотків мінного поля. Таким чином, навіть невелике мінне поле з 600 мін може затримати китайські війська щонайменше на 0,75-1,8 дня, а можливо і довше, якщо міни встановлені близько одна до одної. Велика кількість хибних мін, перемішаних зі справжніми, також може бути дешевим способом для Тайваню збільшити час і зусилля, необхідні для китайських операцій з розмінування. Тайвань може спричинити подальші затримки, націлившись на мінні тральники, які працюють за передбачуваними схемами, протикорабельними ракетами і баражуючими боєприпасами.

Мінування Північною Кореєю гавані Вонсан в 1950 році є прикладом. Після висадки в Інчхоні 15 вересня генерал Дуглас Макартур, головнокомандувач сил ООН, віддав наказ про десантну атаку на Вонсан, щоб оточити ворожі сили, які відступали з півдня. Через те, що «міни, яких неможливо порахувати» перекривали шлях десанту до пляжу, ВМС США розпочали складну операцію з зачистки території, що призвело до втрати чотирьох кораблів і затримки з початком десантування. «Ці кляті міни коштували нам восьми днів затримки з висадкою військ на берег», - підсумував адмірал Форрест Шерман, попередивши: «Я можу легко уявити собі обставини, коли вісім днів затримки на морі можуть означати програш у війні».

Операції зі зриву: Мінна війна також пропонує Тайваню недорогий спосіб втручання у військові плани Китаю, що збільшує ризик провалу операції. Будь-яка військова операція - а особливо така складна, як десантне вторгнення - ретельно планується і ретельно відпрацьовується заздалегідь, але перевага Народно-визвольної армії Китаю до чітко спланованих операцій робить її особливо вразливою до зривів і перешкоджає адаптації на полі бою, необхідній для досягнення успіху.

По-перше, оборонне мінування позбавить Китай однієї з головних оперативних переваг нападника - елементу несподіванки. Китайські зусилля з розмінування будуть легко виявлені. Китаю, швидше за все, бракує достатніх мінно-тральних потужностей для проведення численних операцій з омани, що робить місце проведення китайських робіт з розмінування одним з найнадійніших індикаторів оперативних намірів Китаю. Таке раннє попередження дозволить захисникам Тайваню посилити один або два пляжі, перед якими НВАК очищатиме воду від мін.

По-друге, міни перешкоджатимуть руху наступаючих сил і порушуватимуть навіть найкраще сплановані плани. Міни - це прихована загроза, що ховається під поверхнею і готова завдати удару. Корабель, пошкоджений міною, створює ризик зіткнення для подальших кораблів, змушуючи з'єднання змінити маршрут - проблема, що ускладнюється вузькістю тайванських пляжів і підходів до них - і відволікаючи інші ресурси на підтримку рятувальних робіт. Дистанційні міни, які можна активувати в потрібний Тайваню час, можуть бути особливо ефективними для підривних операцій, націлюючись на кораблі в ключових точках угруповання флоту вторгнення. Поки інші кораблі працюють над усуненням перешкод і протидією загрозі, увага флоту відволікається від його основної місії. Це також може спричинити каскадний ефект, коли кораблі не синхронізуються із заздалегідь спланованим рухом десанту.

Загрози морських мін може навіть бути достатньо, щоб зупинити всю операцію - це остаточний зрив. Під час Великого відступу російської армії у Першій світовій війні російські морські міни, за підтримки артилерії та морської ескадри, були достатньо небезпечними, щоб змусити німців припинити морську операцію, яка загрожувала флангу російської армії, що впирався у море. «Операція у Ризькій затоці перервалася через наявність дуже потужних мінних полів, одного за одним», - доповідав німецький командувач. Пізніше його тральникам вдалося розчистити прохід через міни і увійти в затоку, але, помітивши плаваючу міну, він наказав флоту відійти на ніч. Коли німецькі кораблі повернулися наступного дня, вони виявили, що росіяни використали цей час для встановлення нових мінних полів. Німці відкликали атаку і відійшли.

Операції з послаблення: Нарешті, морські міни можуть погіршити здатність Китаю вторгнутися на Тайвань, пошкоджуючи або потоплюючи китайські кораблі, завдаючи значних фізичних і психологічних втрат силам вторгнення і допомагаючи компенсувати несприятливий баланс сил.

Міни можуть сприяти послабленню китайських сил двома основними способами. По-перше, вони можуть завдати прямої шкоди китайським кораблям і десантним силам, що наближаються до берегів Тайваню. Наприклад, з часів Другої світової війни 15 кораблів ВМС США були потоплені або пошкоджені мінами, що приблизно в чотири рази перевищує втрати від усіх інших загроз разом узятих. По-друге, міни можуть опосередковано завдавати шкоди, заманюючи сили противника на мілководдя і скелясті води і формуючи прибережне середовище. Тайванські мінні поля, розміщені в стратегічних місцях або за певною схемою - наприклад, в шаховому порядку «в ярусах» або групами, що перекривають одна одну, - можуть створити бар'єри, які разом з негостинною географією Тайваню спрямовуватимуть Народно-визвольну армію в зони ураження, дозволяючи тайванським протикорабельним ракетам, торпедам, гарматним батареям і безпілотникам примножувати свій руйнівний ефект і виснажувати китайські сили вторгнення.

Французи і британці засвоїли цей урок під час Першої світової війни, коли атакували Дарданелли в 1915 році, маючи на меті відкрити протоки і захопити Константинополь. Кампанія була катастрофою з самого початку. Оскільки води були сильно заміновані, кораблі союзників були змушені проходити вузькими ділянками, прикритими прибережними фортами і важкими гарматними батареями противника. Командування спробувало взяти Константинополь за допомогою десанту. І тут міни стали згубним фактором для союзників. Ворожі мінні поля каналізували висадку союзників, обмежуючи розмір зон висадки і вогневу підтримку та поповнення запасів. Результатом стала дорога і невдала кампанія.

Розбудова оборонного мінування

Хоча міни могли б значно посилити стримування і оборону Тайваню, Тайбей не зробив необхідних приготувань. Тайванські ВМС продовжують надавати перевагу невеликій кількості великих надводних бойових кораблів, а не придбанню «великої кількості дрібниць», в тому числі морських мін, необхідних для реалізації асиметричної стратегії. Проте інвестиції в необхідні сили і засоби і підвищення готовності до проведення мінних операцій мають стати головними пріоритетами для Тайваню.

Прогалини в матеріально-технічному забезпеченні: Тайваню потрібно буде вирішити проблему нестачі матеріально-технічних засобів, як в мінах, так і в міноносцях. Нинішній запас мін Тайваню відносно невеликий і старий. Однак для потужної кампанії з мінування Тайваню потрібні великі і різноманітні запаси морських мін для створення багатошарових мінних полів різних розмірів і щільності. Головним пріоритетом Тайваню має стати придбання численних дешевих і простих у виробництві мін, таких як прості контактні міни, що встановлюються з повітря або на поверхні, або навіть саморобні «міни МакГайвера», виготовлені з водонепроникних наземних мін. Такі прості міни можуть коштувати лише 2000 доларів за штуку, але все одно завдаватимуть значної шкоди, особливо якщо їх розмістити на глибині менше 30 футів поблизу пляжу висадки, де вони спричинятимуть жертви і подальші затримки.

Крім того, Тайвань може придбати меншу кількість більш досконалих неконтактних і дистанційно керованих мін. Неконтактні міни активуються, коли вони відчувають акустичну або магнітну сигнатуру корабля над собою, або активуються під дією тиску, що створюється при проходженні корабля, і були б особливо корисними на мілководді Тайванської протоки. Вони також можуть бути оснащені «лічильниками кораблів», які активуються при проходженні другого або n-го корабля, пропускаючи тральщики перед тим, як націлитися на судна, що мають більшу цінність. Дистанційне мінування дозволить Тайваню замінувати порти і пляжі задовго до будь-якої спроби вторгнення.

Щоб швидко встановити ці міни, Тайваню потрібно буде розширити свої можливості з мінування. Тайвань міг би використовувати літаки або надводні судна для встановлення більшої частини цих мін. Цивільне ополчення, навчене скидати саморобні міни з борту невеликих човнів, також могло б зробити свій внесок. Тайвань має чотири нові міноносці власного виробництва, але деякі сучасні міни потребують встановлення у підводному положенні. Зважаючи на те, що підводний флот Тайваню невеликий, він може придбати безпілотні підводні апарати, призначені для встановлення мін, такі як розроблена США система Orca, або дослідити дешевші варіанти - подібні до підводних дронів, що використовуються в Червоному морі.

Прогалини в готовності: успішна кампанія з мінування також потребуватиме підготовки, щоб гарантувати, що Тайвань зможе швидко і ефективно встановити великий і різноманітний масив мін. Тайвань провів кілька маломасштабних навчань з встановлення мін, але більша частина його тренувань з мін, схоже, зосереджена на контрзаходах. Тайваню слід зробити встановлення мін набагато інтенсивнішою частиною своїх програм військової підготовки і більш помітною - даючи зрозуміти Китаю, що він має таку можливість.

Більш потужний режим тренувань має зосередитися на підготовці Тайваню до швидкого встановлення мін у великих масштабах. Покладаючись в основному на інертні міни (або навіть подібні за розміром кулі чи бочки) для цих навчань, Тайвань міг би відпрацьовувати мінування портів і пляжів. Тайваню слід надавати пріоритет підготовці своїх військово-повітряних, військово-морських сил і берегової охорони, але з часом розширити навчання і на цивільне ополчення, працюючи над інтеграцією рибальського флоту острова в операції з розмінування.

У більш загальному плані Тайваню необхідно заздалегідь розробити оперативні плани, які б вирішували питання організації, термінів, послідовності і логістики захисної мінної кампанії. Зважаючи на ракетну загрозу з боку Китаю наземним або повітряним установкам мінування Тайваню, Тайбей хотів би мати свої мінні поля на місці до початку ураження вогневими засобами, що створить кілька викликів для політичного і військового керівництва острова. Наприклад, Тайваню потрібно буде вирішити, в який момент кризи - якщо китайське вторгнення здаватиметься неминучим - розпочати оборонне мінування, в тому числі, які порти і пляжі є пріоритетними і як розподілити свої запаси між різними місцями. Ставки будуть високими, оскільки оборонне мінування може спровокувати громадську або економічну паніку і навіть надати Пекіну зручний привід для того, щоб збити з пантелику міжнародну громадську думку щодо того, хто розпочав конфлікт, оскільки обидві сторони вважають ці територіальні води своїми.

Щоб встановити тисячі мін, Тайваню знадобиться щонайменше кілька днів, якщо не більше тижня, при цьому не перешкоджаючи комерційному судноплавству через Тайванську протоку - крок, який може викликати міжнародну реакцію і коштувати Тайваню частини симпатій міжнародної громадськості. Щоб бути готовим до цього, Тайваню слід запровадити процедури, які дозволять провести швидку кампанію з розмінування, в тому числі розподілити свої запаси мін у численних місцях з легким доступом для використання. Він також повинен більше інвестувати міни, що встановлюються з підводного положення, особливо дистанційного підриву, які можуть бути активовані в майбутньому, і прості міни, які можна швидко встановити великими партіями. Нарешті, Тайбей може розглянути питання про те, щоб поділитися своїм планом мінування з міжнародними партнерами, щоб консолідувати їхню підтримку.

Висновок

Сьогодні на березі річки Тамсуй стоїть скульптура з «голубом любові і миру», що сидить на жовтих морських мінах, вшановуючи пам'ять про історичне місце, де морські міни зупинили французький флот, що вторгся до Тайбею. Уроки, які французи засвоїли на цьому місці 140 років тому, не менш актуальні і сьогодні: морська міна залишається ефективною зброєю проти морського десанту, яку можна використовувати проти загарбників, що здійснюють висадку.

Поділись своїми ідеями в новій публікації.
Ми чекаємо саме на твій довгочит!
Mortis Æterna
Mortis Æterna@mortisaeterna

294.6KПрочитань
24Автори
703Читачі
Підтримати
На Друкарні з 15 квітня

Більше від автора

Вам також сподобається

Коментарі (0)

Підтримайте автора першим.
Напишіть коментар!

Вам також сподобається