Збройні сили Росії переходять під контроль спецслужб - The Economist

Путін ставиться з недовірою до своїх генералів.

An officer of the Federal Security Service examines a Kalashnikov AK-74 assault rifle during a patriotic military event in Krasnogorsk, Russia

Через ДВА ТИЖНІ після вторгнення Росії в Україну в лютому 2022 року мобільний телефон Сергія Беседи вимкнувся. Пан Беседа, генерал ФСБ, головного органу безпеки Росії, відповідав за інформування Володимира Путіна про внутрішню динаміку в Україні. Він був одним з керівників П'ятої служби ФСБ, створеної в 1990-х роках для шпигунства за колишніми радянськими республіками. Його інформація призвела до того, що Путін помилково очікував, що Україна розвалиться.

Коли Україна натомість завела війну з Росією в глухий кут, з'явилися повідомлення, що пана Беседу заарештовано. Проте 24 березня 70-річний голова шпигунів, який зараз є радником керівника ФСБ, сидів у конференц-залі готелю в Саудівській Аравії навпроти Майкла Вальса, американського радника з питань національної безпеки, і вів переговори про можливе припинення вогню.

На думку Андрія Солдатова, експерта з питань розвідки, який живе у вигнанні, помітна роль спецслужб у переговорах несе в собі два сигнали. Один з них полягає в тому, що пан Путін розглядає переговори як етап своєї військової операції, а не як шлях до припинення війни. Інша полягає в тому, що «страшилки» були реабілітовані: катастрофічне вторгнення тепер подається як успіх.

Ті, хто воює, з цим можуть не погодитися. За два роки російська армія не досягла майже ніякого прогресу. Щонайменше 200 000 солдатів загинули і 600 000 отримали поранення, повідомляє британське міністерство оборони. Але армії доводиться протистояти не лише українським військам, але й службам безпеки власної країни. Військова контррозвідка ФСБ, спадкоємиця сумнозвісного сталінського СМЕРШу, є найбільшим і найдинамічнішим підрозділом, каже пан Солдатов. Його завдання - стежити за збройними силами, обмежувати вплив популярних генералів і запобігати політичній самоорганізації. Масштаби чисток нагадують радянську епоху.

Збройні сили багатьох країн мають напружені відносини зі своїми шпигунськими службами, але в Росії вони можуть бути смертельно небезпечними. Путін не довіряє своїй армії, особливо з огляду на її погано завуальоване невдоволення на початку війни. За кілька днів до вторгнення Леонід Івашов, генерал у відставці, якого генштаб часто використовує для висловлення своєї думки, попередив, що застосування сили проти України буде катастрофою. Оскільки блискавичний наступ провалився, головний російський військовий журнал непрямо звинуватив у цьому ФСБ. Солдати не розуміли ні її цілей, ні своєї ролі.

«Замість квітів... тилові колони наших військ були зустрінуті опором цивільного населення», - писав журнал.

Щоб підбадьорити армію, пан Путін дозволив Євгену Пригожину (тодішньому босу «Вагнера», групи найманців, що підтримується державою) критикувати Валерія Герасимова, російського головнокомандувача, і Сергія Шойгу, тодішнього міністра оборони. Але Пригожин очолив заколот у липні 2023 року, якому симпатизували деякі старші офіцери. Армія не приєдналася до нього і не зробила нічого, щоб його зупинити. Після того, як Пригожина було втихомирено (пізніше він загинув в авіакатастрофі), кілька генералів зникли з поля зору. Іван Попов, популярний командир, який критикував ведення війни, був понижений у званні.

Найважливіше, що медіа-ресурси, які Пригожин використовував для незалежної критики, були взяті під контроль. Telegram, одна з найбільших російських соціальних мереж, містить десятки «воєнкорів», або незалежних військових блогерів, із загальною аудиторією близько 13 мільйонів осіб. Вони часто розходяться з державною телевізійною пропагандою. Ігор Стрєлков, військовий блогер, який відкрито критикував Путіна, був заарештований після заколоту Пригожина. Інші приглушили свою незгоду.

Через кілька місяців ФСБ почала чистку армії і міністерства оборони. Пан Шойгу, близький союзник Путіна, був переведений на іншу посаду. Троє його колишніх заступників і близько 30 співробітників були заарештовані. За словами Михайла Коміна з Центру аналізу європейської політики зі штаб-квартирою у Вашингтоні, це було зроблено з метою перерозподілу грошових потоків, пов'язаних з міністерством, і ліквідації «клану» зв'язків пана Шойгу в уряді. Його наступник, Андрій Білоусов, не належить до жодного клану. Через місяць після призначення він зустрівся з військовими блогерами, заохочуючи їх звертатися до нього зі своїми проблемами. За словами пана Коміна, йому дозволили обрати лише одного зі своїх заступників; двох інших, схоже, обрав Путін. Одна з них - племінниця Путіна.

Також були заарештовані три генерали, включаючи Вадима Шамарина, заступника голови Генерального штабу, і пана Попова. Останній нещодавно написав відкритого листа Путіну з проханням перевести його назад на фронт.

«Я ніколи не ставив питань, а сліпо і бездумно йшов тим шляхом, який був визначений священним обов'язком, присягою, наказами і Вашими розпорядженнями», - написав він.

У Кремлі підтвердили, що пан Путін отримав листа. Він ще не відповів.

Джерело — The Economist

Поділись своїми ідеями в новій публікації.
Ми чекаємо саме на твій довгочит!
Космос Політики
Космос Політики@politikosmos

Світова політика

77.7KПрочитань
5Автори
316Читачі
На Друкарні з 1 травня

Більше від автора

Вам також сподобається

Коментарі (0)

Підтримайте автора першим.
Напишіть коментар!

Вам також сподобається