Для того, аби зрозуміти у чому суть індо-пакистанського конфлікту, треба зрозуміти, звідки взялися Індія та Пакистан у сучасному розумінні цього слова, тому що обидва ці утворення — продукти Новітнього часу.

Примара єдності

Почати варто з того, що Індостан за всю свою історію ніколи не існував як єдина держава — тобто об'єднання територій від Інду до Гангу і від Гімалаїв до Цейлону вперше відбулося за британців та силами британців. Зрештою, Індостан представляв собою складний конгломерат політичних та корпоративних [1] утворень під владою Лондону — з Президентств (фактично, державних колоній), великих туземних князівств (таких собі зон перегринів) та Агенств, які об'єднували дрібніші державні утворення під модеруючим управлінням британців. Тож, час існування Індійської імперії [2] — унікальний історичний період.

Другим фактором, який об'єднував субконтинент окрім прибульців з Європи, була відносна спільність культури. Попри шалене розмаїття мов і діалектів Британського Раджу, регіон мав свої "високі мови" — фарсі [3] та урду. Урду ("висока мова Делі") представляв собою індоарійську мову з впливовм фарсі та арабської, що традиційно записувалася арабським же письмом. Це була мова центрального регіону — місць найвищої на субконтиненті цивілізації та дисперсії і взаємопроникнення культур (Персії, Маверранахру, долин Гангу та Інду), але використовувалася вона повсюдно і була мовою як туземних адміністрацій, так і високої культури — поезії, прози та науки.

Зростання ролі урду (за рахунок зниження частки та престижності фарсі) викликало певною мірою кодифікацію ще однієї індоарійської мови, відомої нині як хінді. Взята як мова адміністрації індусів у провінції Біхар (1881 рік), вона представляла собою урду з меншою кількістю персизмів та арабизмів, та записом за допомогою індійського письма девангарі. Загалом на кінець ХХ століття урду залишалася мовою еліт, тоді як апологети новокодифікованої хінді просували її у вигляді народної. [4] Протиставляти ці мови географічно було фактично неможливо. Показовою є ця стара карта мовних регіонів Індії, складена уважними британськими чиновниками.

На жаль, усе, що вони змогли розгледіти — це розділення на "внутрішні" та "зовнішні індоарійські мови" з перехідними зонами. Простіше кажучи, вони змогли виділити лише певне ядро — той самий найкультурніший регіон Індостану.

Релігійне тло

Індостан був строкатим та дисперсним не лише мовно, але й релігійно. Близько 20% населення складали мусульмани, понад 75% — індуїсти, також були помітні християни, зороастрійці, буддисти та особливо — географічно компактні громади сікхів (Панджаб) та джайнів (Марварі, захід Раджстану). Іслам було розповсюджено досить рівномірно з переважанням у долині Інду та дельті Гангу. Ось, наприклад, карти мусульман та індуїстів:

Присутність мусульман в Британському Раджі.
Присутність індуїстів у Британському Раджі.

Проте найбільш помітним розділення між індуїстами та мусульманами було не стільки географічне, скільки соціальне. Як і з протистоянням урду-хінді, іслам був релігією левової частки еліт, найвищих щаблів суспільства, адміністрації та, що важливо, армії. [5] Іслам також дратував поборників традиційного індійського суспільства в дусі індуїзму — мова, звісно, про касти. Справа в тому, що мусульмани очевидно не визнавали такого ультимативного поділу людей за народженням, а отже у більшості випадків перехід індуса в іслам давав йому можливість вийти за межі своєї касти і тим самим міг слугувати соціальним ліфтом.

Отже, вважатимемо це вступом. Карти (географічні) розкладено. Залишилося розставити фігури (а там є кого призначити і ферзем, і слоном — це ж Індія!), але не стримаюся і дам трохи спойлерів. Так, поговоримо про роль англійців вцілому.

Британські зусилля

З початку мого спекулятивного огляду новітньої індійської історії можна зробити відразу кілька висновків (наприклад, про те, що це була історично перша спроба інтеграції макрорегіону і таке інше), але ключовий полягає в тому, що Індія як певна політично-адміністративна єдність стала результатом роботи британської влади. Мова не лише про контроль над всією територією субконтинтиненту, але й про подолання культурної, адмністративної та психологічної роздрібленості Індостану.

Досягалося це кількома різними методами — боротьбою з феодалами (які виступали найбільшими сепаратистами) та формальною владою Великих Моголів, які виступали гарантами збереження феодальної системи [6]. З більшістю туземних князів британці змогли домовитися, особливо ефективно тоді, коли в результаті подій 1857-1859 років вийшли на цілком нові рубежі освоєння Індії — тоді (в результаті суто англійського айкідо) антибританське сипайське повстання принесло найбільші девіденди саме британцям: корпоративна структура Ост-Індської компанії разом із адміністративно-політичними активами в Індії було націоналізовано, а режим Великих Моголів — скасовано.

Наступними в реалізації створення "єдиної Індії" стали витиснення персидської культури взагалі і фарсі зокрема (які асоціювалися з високою культурою довкола делійського двору Великих Моголів) на користь урду. Також було задіяне ноу-хау — створено єдину для всього субконтиненту Імперську цивільну службу [7], в межах якої готували адміністративний персонал і чиновництво з різних народів Індостану та щедро перемішували їх призначеннями.

Загалом цілеспрямована впертість британців у поєднанні з гнучкістю англійського природничого підходу, а також синергією корпоративних та державних інструментів ламала перед собою в Індії будь-які стіни у боротьбі за єдність субконтиненту.

Для стоврення гомогенної, контрольованої та перспективної (прямо сказати — шалено перспективної) Індії англійцям залишалося вирішити одне питання — релігійне. Враховуючи, що поділ, як я писав, бу не географічним, а соціальним, сепарація була абсолютно недоцільною. Як вирішити шахову дилему, не даючи остаточної перемоги жодній зі сторін? Та просто вибийте ногою дошку! Британці відповіли цілком в дусі вігівського розуміння прогресу: і вирішили вдарити по архаїчному Індостану секуляризацією.

Провести її силами білих людей було б необачно, саме тому англійці почали шукати [8] серед туземців людей, здатних звалити цю ношу на свої кольорові плечі. Чи варто дивуватися, що знайдені для цього люди і створили Індійський національний конгрес. От про нього та сили, що стояли довкола (не лише за ним, але й над ним) — поговоримо далі.

Батьки-засновники

Ось ми і дійшли до розстановки фігур, якщо вони ще комусь потрібні, враховуючи, що за столом точно грають британці — а у них в рукаві пару тузів завжди є, причому обидва козирні. Тож чи знайдуться у них ферзі? ♕

Ми поговоримо про тих, хто створив саму архітектуру Індії, придумав її та доклав зусиль, аби вона з'явилася, розвинулася — та зникла. Мова, звісно, не про Індійський національний конгрес (ІНК). Мова про Джорджа Фредеріка Семюеля Робінсона, 1-го маркіза Ріпон, графа де Грея, і Фредеріка Темпл Гамільтона-Темпл-Блеквуда, 1-го макріза Дафферін і Ава, віконта Кландебой оф Кландебой.

Хто ці люди і яким чином вони стали архітекторами незалежності Британської Індії?

103. Lord Ripon- Father of Local Self Government in India - Civil Aspirant
Лорд Ріпон (ліворуч).

Робінсон — спадковий пер і відданний віг-ліберал, топ-управлінець Британії, на рахунку якого посади міністрів (починаємо загинати пальці) армії, у справах Індії, флоту (перший лорд Адміралтейства), колоній, а ще Лорда-хранителя Малої печатки, голови таємної ради уряду, великого майстра англійського масонства, примирителя Британії з США (за урегулювання "Алабамського інциденту" [9] граф Ріпон став маркізом), розпалювача війни Британії з Росією (з метою убезпечити Індію) [10], спікера Палати лордів та віце-короля Індії (1880-1884). Саме на посаді правителя Британського Раджу [11] він розпочав процес роботи з туземними інтелігентами. Метою його політики була (буквально!) консолідація національної єдності Індії. Що і було прямою цитатою із посиланням автора та його "незабутнє правління" сказано на установчих зборах ІНК 1885 року.

Дафферін — ще одна зірка британської політики, хоч і з іншого, ніж авторитетний масон Робінсон, тіста. Найкращий дебатер Оксфорду, мандрівник до полярних широт, іронічний письменник і джентльмен з блискучою кар'єрою при дворі, у дипломатії та в уряді. Як посланець у Сирії він встиг вигадати Ліван [12], увійшов в історію Канади як один із найкращих генерал-губернаторів і побути заступником відразу клькох міністрів у кабінетах лібералів.

Лорд Дафферін.

Та особливої слави він здобув як кризовий менеджер на дипломатичній ниві: по-перше, був послом у Росії бід час кризи після Берлінського конгресу та за мить від англо-російської війни під час походу британців у Кандагар [10]. А по-друге — він був послом у Константинополі саме в дні окупації Британією османського Єгипту. [13] Мало того що його зусиллями було уникнуто війни, так він ще й став комісаром з переоблаштування "протекторату", де за багато років до деколонізаційних хвиль розробив план включення єгиптян в управління країною.

Щоправда, підхід з орієнтуванням на сили тузменців спрацював у нього не лише в Єгипті — адже звідти його були призначено віце-королем Індії. Саме за його правління відбувся перший з'їзд ІНК, було започатковано власне індійські збройні сили [14], але головне — руками віце-короля було нанесено удар по консервативним адміністраторам. 1888 року, перед закінченням каденції у Калькутті, офісом віце-короля було опубліковано "Звіт про стан нижчих класів населення у Бенгалії" [15]. Цей документ, відомий також як Звіт Дафферіна, став на довгі роки головною зброєю в руках індійського руху, адже доводив, що старими феодальними методами керувати Індією (на прикладі Бенгалії) — неефективно та жорстоко.

Окрім окреслення проблеми ("треба допускати індійців до адміністрування"), віце-король запропонував і її вирішення — однією рукою він випустив у велике плавання ІНК, а іншою вніс пропозицію запустити вибори в країні, на яких ІНК мала розгортати свою діяльність. І лорда Дафферіна вкотре все вийшло — Акт про індійські ради запустив виборчий процес уже за 4 роки.

А що ж Індійський національний конгрес? На установчих зборах [16] вони проголосили свою програму — секуляризація та продовження курсу лорда Ріпона. Зрештою, цього досить, аби зрозуміти як і для чого виник ІНК. Але історія про Конгрес тільки починається і заслуговує окремого погляду.

Далі буде.


Примітки та зноски

[1] Коли фантасти ХХ і ХХІ століть малюють світ майбутнього, де місце держав посядуть корпорації, вони очевидно вигадують велосипед — набагато цікавіше було б їм подивитися на реальний досвід подібного "корпоративного світу" часів розквіту комерційних компаній в "обох Індіях", а також їхню заслугу у колонізації Латинської Америки.

[2] Індійська імперія — одна з офіційних назв володінь Лондону на Індостані, і цілком логічна — саме завдяки Індії британські монархи отримали право іменуватися імператорами.

[3] Якщо говорити широко, но "культурна Індія", особливо до середини ХІХ століття, була абсолютньо природною частиною "перського світу".

[4] Це може слугувати прикладом внутрішньої мовної конкуренції та диглосії разом з іншими класичними прикладами протистоянь "високої" та "народної мов" — кафаревуси та димотики у Греції, а також веньяню та байхуа у Китаї — у тому-таки ХІХ столітті.

[5] Цікавий нюанс — у сучасній, набагато гомогенніщій релігійно Індії, у списку найбагатших людей теж не індуїсти — переважно джайни, зороастрійці та мусульмани. Як то кажуть, аби люди, а піп буде.

[6] Вважається, що феодальна система була настільки вкоріненою та зручною, що ОІК в Індії просто прилаштувалася до неї. Насправді ж менеджери Компанії приклали багато зусиль, аби "індійський феодалізм" набув "автентичних" рис і став справді зручним. Але усьому був сій час!

[7] Imperial Civil Service пройшла випробування часом і досі існує в усіх державах колишньої Індії. Саме в цій структурі починав свою кар'єру дід Камали Гарріс.

[8] Власне, це одна з суперздатностей британців, що дозволило їм стати першокласними колонізаторами — вміння відбирати здібних до вчення туземців. Тобто, працювати з матеріалом, який є.

[9] Під час Громадянської війни у США флот конфедератів представляв собою піратські флотилії, побудовані та оснащені у Ліверпулі та інших портах Британії. Після того, як один з таких каперів — "Алабама" — був потоплений корветом США, Вашингтон опинився на межі війни з Лондоном. Розгляд справи міжнародними комісіями тривав 8 років.

[10] Велика гра — несправделиво призабуте протистояння Росії та Британії у Персії та Центральній Азії, в результаті якої ці території були поділені гравцями на зони впливу, а рух росіян до Індії було зупинено.

[11] Ще одна з офіційних та, напевно, найбільш розповсюджених у той час назв Індійської імперії.

[12] У той час у Сирії відбулася черова різанина християн-маронітів, тому втрутилися європейські держави. Дафферін, єдиний з прежставників Європи, був не на стороні маронітів, але друзів. Саме з метою захисити союзників Британії він запропонував запровадити у Лівані окрему від Сирії адміністрацію, залучивши до неї християн. Це, в результаті, і створило відомий нам Ліван.

[13] Спроба Єгипту встановити втрачений (через продаж акцій англіцям) контроль над Суецьким каналом призвела до англо-єгипетської війни та окупації англійцями формально османського Єгипту. Звідти Британія не піде майже 100 років.

[14] Необхідно розрізняти Індійську армію (набрана з туземців з британськими офіцерами), Британську армію в Індії (власне британські частини, направлені в Індію), Армію Індії (об'єднані сили попередніх двох категорій) і створені за розпорядженням Дафферіна Імперські службові війська — набрані силами "туземних князівств" з індійським офіцерським складом, але навчані та екіпіровані за британським зразком.

[15] Бенгалія — історично найдавніша англійська територія в Індії, яка була полігоном для основної маси адміністративних нововведень на субконтиненті. Саме в місцевій столиці Калькутті знаходився до 1911 року управлінський центр Британського Раджу.

[16] З установчими зборами і самою появою ІНК пов'язаний ще один англійський анекдот: офіційно вважається, що автором ідеї об'єднання індійських інтелігентів та головним драйвером "збирання" ІНК був Аллан Октавіан Юм, чиновник, державний колектор, каратель часів Сіпайського повстання, ліберал, реформатор та орнітолог.

Поділись своїми ідеями в новій публікації.
Ми чекаємо саме на твій довгочит!
Олег Вишняков
Олег Вишняков@vyshniakov

36Прочитань
0Автори
0Читачі
На Друкарні з 5 червня

Більше від автора

  • Альтернативна мапа безальтернативної реальності

    Обриси післявоєнного нового світу, Новий етичний світовий порядок — так звана карта Гомберга 1942-го року, видана за приватні анонімні кошти у Філадельфії, США.

    Теми цього довгочиту:

    Карти
  • Злет і падіння Індійської імперії. Частина 2

    Повертаючись до індійського серіалу, відчуваю потребу сформулювати окрім натяків, анекдотів та екзотичних деталей важливі тези та прямо сказати, навіщо британцям в Індії потрібні були національна єдність загалом та Конгрес зокрема.

    Теми цього довгочиту:

    Історія

Вам також сподобається

Коментарі (0)

Підтримайте автора першим.
Напишіть коментар!

Вам також сподобається