12 ключових підсумків року.

Сформулював для себе  і вас підсумки, які вважаю ключовими для майбутнього. 

Світ. 

№ 1. Кількість точок напруги у світі зросла. Дві зони вже палає: Україна/Росія і Західна Азія. Наш конфлікт наразі на піку. У другого є потенціал масштабування: загроза війни Ізраїлю і США проти Ірану, з залученням Саудівської Аравії - актуальна. Є кілька зон, де запалати може “ось-осб”: Гайана, Сахель, Південно - Китайське море, Тайвань. 

№ 2. Потенціал зростання хаосу не вичерпано через вразливість Заходу. Інституції США і Європи проходять найбільше випробування на стійкість з Другої Світової. А американські - через суспільний розкол - цілком можливо, і з часів Громадянської. Це дуже спокушає агресивні диктатури.

№ 3. Європа виявляє більшу стійкість до популізму, ніж США. На перемогу правих популістів у Словаччині відповіла Польща, де праві популісти владу втратили. Новий нідерландський уряд буде більш поміркованим ніж очікувалося. У війні України проти агресора Європа, незважаючи на проблеми з відновленням виробництва зброї, демонструє послідовність і позитивну динаміку. Так, Орбан поки блокує програму підтримки, але вона буде реалізована - або через інститути ЄС, або від країн напряму. 

Війна.

№ 4. Жодна сторона не досягла значних територіальних зсувів стратегічного рівня. Росіяни - під час їх зимового наступу, ЗСУ - влітку-восени. При цьому баланс підтверджених втрат під час українського наступу на Півдні все одно на користь ЗСУ.  Це взагалі доволі унікальне досягнення.  

№ 5. Україна розширила можливості вести війну = почала системно атакувати територію РФ + наростила виробництво дронів, озброєння та боєприпасів у рази. Хоча ще є над чим працювати. 

№ 6. Україна подолала домінування РФ на Чорному морі. В Крим ЗСУ ще не увійшла, але російський флот його майже залишив. Це дозволило розблокувати українські порти. Що для держави без власного флоту - круто. 

Україна.

№ 7. Економіка відстрибула від дна. Три останні квартали відновлюється (це не зростання і тим більше не розвиток, це саме віднвлення) на 8+%, за підсумками року зросте на 5% (база порівняння 1 кв 2022 висока).

№ 8. Старт перемовин про вступ до ЄС. Можливо, це найбільш важлива подія з зовнішньополітичних, бо сам процес перемовин дозволяє створити додатковий тиск на політиків в питання реформування країни + відкриває для нас фінансові інструменти ЄС.

№ 9. Накопичена втома і природне згасання “єднання навколо прапору” призвело до пригадування, що суспільство має багато економічних, соціальних, політичних, культурних точок розколу. Майже усі політики і наближені не втримались від гри на розбіжностях. Як підсумок: за рік у нас не було жодної великої невдачі (крім невиправданих сподівань), але ми дали можливість РФ дискредитувати державу в очах українців за допомоги українців. Це шкідливо. Треба згадати, що можливість шпиняти один одного прямо залежить від збереження країни.

Росія. 

№10. Економіка РФ виявилася стійкою, але не “безсмертною”. Через професіоналізм економічної команди і неефективні санкції проти енергетики. Росії вистачило грошей на виплати бюджетникам, оплату війни і оборонні замовлення. Та вже під кінець року ситуація почала погіршуватися і інструментами балансування залишилися енергоресурси (де наші партнери нарешті почали “підкручувати” санкції), девальвація і інфляція.

№ 11. Втома від війни наздоганяє РФ.  Кількість людей, що підтримує перемовини вже перевищує кількість “войовничих” (48% проти 39). Сюди ж додається і зростаюче насилля від тих, хто “повернувся з СВО”, яке теж лякає суспільство. 

№ 12. Бунт Пригожина викрив, що державна система РФ дуже вразлива, а готовність росіян ставати на захист режиму Путіна майже нульова. Російські еліти і суспільство накопичило величезну кількість суперечностей, які будуть тільки загострюватися з кожним місяцем війни. А рівень радикалізації прихильників і противників війни буде зростати. В тому числі серед її учасників. 

Дякую за увагу. 

Поділись своїми ідеями в новій публікації.
Ми чекаємо саме на твій довгочит!
Юрій Богданов
Юрій Богданов@nNtOPSeM-a1fnyN

35.6KПрочитань
2Автори
168Читачі
На Друкарні з 26 липня

Більше від автора

Вам також сподобається

Коментарі (0)

Підтримайте автора першим.
Напишіть коментар!

Вам також сподобається