5 сценаріїв після наступного терміну Путіна для Росії

Російського президента чекає переобрання ще на шість років. Що це означатиме для його країни та Заходу?

На цих вихідних Володимир Путін переможе на чергових виборах президента Росії. Вибори, звісно, ​​будуть сфальсифіковані на користь Путіна, як і всі його попередні вибори, але Путін майже впевнений, що претендуватиме на ще один шестирічний термін, принаймні до 2030 року.

Тим не менш, незважаючи на всю неминучість цього, наступний термін Путіна як президента став предметом напрочуд мало обговорень, включаючи те, що це ймовірно означає як усередині, так і за межами Росії. І це тим більше дивно, враховуючи, що режим Путіна зараз, можливо, дестабілізованіший, ніж будь-коли, і кінця зростаючим економічним проблемам Росії або кількості смертей, на полях битв в Україні не видно.

З минулого літа Росія стикнулася з раптовим заколотом, очолюваним загоном повстанців, що маршували на Москву; виникли антисемітські заворушення, при відсутності служб безпеки; та спалахнули протести в звичайно спокійних місцях, таких як Башкортостан.

Ніхто не може сказати, що віщують ці події. Але очевидно, що війна в Україні допомогла зробити внутрішню ситуацію в Росії більш нестабільною, ніж це було за останні десятиліття, і всі види потенційних майбутніх сценаріїв більше не є немислимими.

Тож саме час подумати про них. Принаймні, враховуючи наведені нижче шляхи і ймовірність їх появи в не надто віддаленому майбутньому. Ми багато знаємо про минуле Росії і багато про сьогодення Росії. Але як же майбутнє Росії?

Нижче наведено п’ять сценаріїв, з якими Росія може (або не може) зіткнутися до кінця наступного терміну Путіна у 2030 році.

оча Олексій Навальний, можливо, був найвидатнішим лідером демократичних рухів у Росії, його вбивство навряд чи знищить продемократичну енергію в країні. | Кирило Кудрявцев/AFP через Getty Images

СЦЕНАРІЙ №1

Квіти демократії

ІМОВІРНІСТЬ: 5-10%

Чому це може статися: Як показали антикомуністичні та антиколоніальні революції 1989 року у Східній Європі, тоталітарні режими можуть спиратися на хиткі піски та швидко руйнуватися перед демократичними рухами. Катастрофічні рішення Путіна в Україні вже мали непередбачені побічні ефекти, які лише продовжуватимуть породжувати невдоволення у майбутньому і більший інтерес до потенційних альтернатив, включаючи пряму демократію.

І це було вірно ще до підозрілої смерті Олексія Навального у в'язниці. Хоча Навальний, можливо, був найвизначнішим лідером демократичних рухів у Росії, його вбивство навряд чи знищило продемократичні сили країни. Оскільки Навальний перетворився з учасника кампанії на мученика, такий імпульс для демократичних реформ – навіть демократичної революції – може фактично почати створюватися знов. Будучи ув'язненим, Навальний був поза увагою як світу, так і росіян. Але як символ того, на що піде режим Путіна, щоб придушити будь-яку опозицію, Навальний тепер може стати чимось більшим.

У поєднанні з іншими протестами, що все ще вирують Росією, і не в останню чергу організованими солдатськими матерями і дружинами, тепер можливий раптовий сплеск демократичного імпульсу по всій країні. Ніщо не могло б стати яскравішим свідченням життя Навального та його спадщини.

Чому цього може не статися: як би багато хто на Заході не хотів бачити повний розквіт демократії в Росії — ймовірність того, що такий сценарій розіграється до 2030 року, дуже мала. І так було ще до смерті Навального. Тепер, коли лідер російських демократичних надій раптово згас, будь-який шанс згуртувати росіян на демократичну справу майже напевно зник разом з ним, принаймні, в найближчому майбутньому.

Просто подивіться, де знаходиться Росія. Навальний у багатьох відношеннях незамінний, так само як незамінними були ув'язнені продемократичні діячі, такі як Вацлав Гавел або Нельсон Мандела, в країнах яких демократичні перетворення відбулися лише після їхнього звільнення. Решту продемократичної інфраструктури Навального фактично знищено путінськими репресіями. І навіть незважаючи на те, що шок від смерті Навального все ще вщухає, російська політична організація все одно навряд чи виявляє інтерес до ліберальної демократії. Замість того, щоб згуртуватися на його боці, багато хто просто знизав плечима у зв'язку зі смертю Навального і продовжив своє життя.

Те саме стосується надій на зростаючий опір російському вторгненню в Україну; навіть через два роки після початку катастрофічної війни Путіна, більшість росіян, як і раніше, пасивно, якщо не активно, підтримують неспровоковане вторгнення.

Що має робити Захід: За іронією долі, найкращі надії на демократичну Росію покладаються не на саму Росію, а на Україну. Так само, як колоніальні невдачі в таких країнах, як Ангола та Алжир, призвели до демократичних постімперських реформ у таких країнах, як Португалія та Франція, так і перемога України може знищити російський націоналізм та російський реваншизм — і, нарешті, стимулювати той тип демократичного процвітання, до якого закликав Навальний.

Якщо цей сценарій справді здійсниться, Заходу доведеться повернутись до старого стратегічного принципу: довіряй, але перевіряй. Будьте готові до скасування санкцій та цін на вуглеводні, але тільки в обмін на конкретні реформи та судове переслідування чиновників путінської доби. При цьому продовжуйте розвивати відносини з сусідами та колишніми колоніями Росії, такими як Молдова та Вірменія.

Можливо, не треба покладати всі надії на одного лідера. Навальний був найяскравішою зіркою російських демократичних надій, але навіть він мав свої націоналістичні слабкості: наприклад, він стверджував, що Крим по праву є російським. Принаймні Навальний має стати останньою видатною російською фігурою, на яку багато хто на Заході покладає надії на демократичні реформи — віра, яка спалювала Захід у минулому і змусила випустити з уваги те, наскільки укорінився російський імперіалізм.

Дагестанський офіцер б'є ногами тіло чеченського бійця в селі Первомайська після виснажливого штурму росіян 19 січня 1996 р. | Сергій Чіріков/AFP через Getty Images

СЦЕНАРІЙ №2

Росія розпадається

ІМОВІРНІСТЬ: 10-15%

Чому це може статися: Уявіть собі — на тлі руйнівної війни, коли сотні тисяч московських солдатів загинули в безглуздій битві, росіяни виходять на масові протести і скидають старіючий режим. Давно поховані розбіжності і розчарування поширюються країною, і нація, ймовірно об'єднана під твердою рукою Москви, раптово розколюється по етнонаціоналістичних лініях. Хаос проноситься країною, яка перетворюється на суміш анархії, територіальної фрагментації та насильства, не залишаючи незайманими жоден регіон, жодну родину.

Звучить надумано? Подумайте вкотре. Зрештою, саме це сталося в Росії наприкінці 1910-х і на початку 1920-х років, коли крах царату розірвав Російську імперію, а народи та держави Східної Європи, Кавказу та Північної Азії проголосили незалежність – тільки для більшості в кінцевому підсумку буде поглинений зростаючим радянським режимом.

Те саме ми спостерігали після розпаду СРСР (хоча і з набагато меншим насильством), коли нові країни заявили про свій суверенітет після розпаду СРСР – і не тільки в таких місцях, як Україна чи Казахстан. Жителі Чечні проголосували за повну незалежність, а мешканці Татарстану проголосували за рівні права з Російською Федерацією. Жителі таких місць, як сибірська нація Саха, підписали угоди про створення незалежної армії, тоді як жителі буддійської країни Тува розв'язали антиросійське насильство, що межує з відвертими погромами. Державний розкол і незалежність країн, довгий час колонізованих Москвою, але ще малознайомих Заходу переслідували Російську Федерацію.

Чи може це статися знову? Можливо, не одразу. Але Росія залишається конгломератом із 21 республіки, десятків регіонів та ще більшої кількості національностей із незліченними образами на Москву. Ймовірність такого сценарію зростає, враховуючи те, наскільки довше триває війна і чим більше ці колонізовані меншини кидаються у путінську м'ясорубку, де їх вбивають набагато частіше, ніж етнічних росіян.

Можливо, у Чеченській республіці її лідер – дедалі більше нездоровий Рамзан Кадиров – помирає на своєму посту, і боротьба за наступника переростає у третю чеченську війну. Можливо, у Татарстані, з мусульманською більшістю населення, комітети ветеранів та місцеві студенти збираються, щоб протестувати проти вербування Москвою татарської піхоти та задушення татарської ідентичності. Або, можливо, у Саху безробітні штурмують і захоплюють контроль над російською вуглеводневою інфраструктурою, вимагаючи повернути кошти їхній колонізованій країні та суверенітет, на який вони погодилися на початку 1990-х років.

Чому це може не статися: Багато російських аналітиків досі вважають цей сценарій надуманим з огляду на владу Путіна. І вони не обов'язково неправі; за винятком Чечні, явної жаги до повної незалежності не спостерігається, навіть у тих країнах, які спостерігають за тим, як їх людей вбивають в Україні. Наприклад, нещодавні протести в таких місцях, як Дагестан і Башкортостан, стосувалися не лише незалежності, а й включали економічні та екологічні проблеми.

Проте відразу відкидати цей сценарій було б нерозумно. Достатньо лише іскри, і трут, який Путін накопичив за чверть століття свого перебування при владі, може спалахнути — імовірність, яка лише зростає разом із катастрофою Путіна в Україні.

Що має робити Захід: Захід повинен залишатися гнучким і пам'ятати про те, що Росія навряд чи є однорідною освітою. Він має заохочувати демократичні сили по всій країні, у тому числі в тих регіонах, які тривалий час колонізовані Москвою, одночасно навчаючи набагато більше носіїв таких мов, як чеченська, саха та татарська. Також слід спиратися на тих, хто успішно захистив ядерний арсенал Радянського Союзу під час його розпаду, гарантуючи, що їхній досвід буде знову реалізовано. І йому слід підготуватися до територіальної реорганізації на території Російської Федерації — країни, яка досі відмовляється визнавати свою власну колоніальну спадщину, яка з роками стане лише гострішою.

Хоча група Вагнера Євгена Пригожина так і не дійшла до Москви, це сталося не через відсутність нагоди; якщо що, шлях був відкритий.

СЦЕНАРІЙ №3

Підйом націоналістів

ІМОВІРНІСТЬ: 15-20%

Чому це може статися: Рік тому ідея про те, що ренегатське ополчення на чолі з розлюченим націоналістом може мало не марширувати на Москву, змушуючи російських чиновників бігти у пошуках укриття, була фантазією. Не те, щоб цього не робили раніше; так звана «справа Корнілова» 1917 року і навіть невдалий переворот 1991 показали, як потенційно може виглядати цей крок. Але за Путіна ідея про те, що російські націоналісти можуть згуртуватися і штурмувати Москву, довгий час здавалася сміховинною.

І тоді, у червні минулого року, саме це зробив голова міліції Євген Пригожин. І хоча група Вагнера Пригожина так і не дісталася Москви, справа була не у відсутності можливостей; принаймні шлях був широко відкритий. Якщо Пригожин і досяг чогось, так це того, що він змусив Путіна виглядати голим царем.

Звичайно, Пригожина більше немає — через кілька місяців його літак вибухнув над російським повітряним простором, вбивши його і більшу частину його найближчого оточення, що, як багато хто вважає, є відплатою Путіна.

Але всі інгредієнти, які підживлювали бунт Пригожина, ще є:

  • розчарування з приводу невдалого вторгнення Путіна;

  • позбавлення Росії людей і матеріалів з метою продовження трясовини;

  • зростаюча майнова нерівність, яка раніше призводила до появи популістів і революціонерів по всьому світу.

З цих причин це є одним із найімовірніших сценаріїв розвитку постпутинської Росії. Полум'я націоналізму, яке розпалює Путін, навряд чи вщухне найближчим часом.

Чому цього може не статися: Проте подібний сценарій навряд чи неминучий. Сам Пригожин був майже єдиний у своєму родішеф-кухар, який став олігархом, готовий публічно порвати з кабінетом Путіна і навіть образити самого президента, водночас створюючи ополчення, яке охоплює весь світ — від України до Центральної Африки. На даний момент немає іншої сили, яка б могла зрівнятися з групою Вагнера Пригожина, більша частина якої була демонтована і передана державі.

Крім того, у міру того, як війна затягується, Путін стає лише більш націоналістичним, дедалі більше схиляючись до відвертого фашизму. Обійти Путіна праворуч буде лише складніше, особливо в міру того, як він продовжує занурюватися у світ націоналістичних змов.

Що має робити Захід: Якщо і коли Путіна замінить більш націоналістична фігура, Заходу слід продовжувати посилювати та розширювати санкції, знижувати верхню межу цін на вуглеводні, будувати дипломатичні відносини та відносини у сфері безпеки з сусідами Росії, бо вони є прямою мішенню для російських націоналістів – і це є частиною ширшого пакету політичних заходів. Назвіть це, якщо хочете, стримуваннямполітикою, яка допомогла обмежити радянський експансіонізм і ще раз допомогти приборкати експансіоністську Москву.

У Бахмуті, місця найзапекліших боїв з російськими військами в Донецькій області України, здіймається дим з будівлі.

СЦЕНАРІЙ №4

Технократичне перезавантаження

ІМОВІРНІСТЬ: 20-25%

Чому це може статися: Минуло два роки з початку невдалого вторгнення Москви в Україну, а наслідки для Росії вже очевидні. І ці витрати, чи то спад економіки, чи зростання кількості жертв, продовжуватимуть накопичуватися. Ось чому ідея зустрічі вузького кола кремлівських чиновників з Путіним та інформування його про те, що вони цінують його службу і бажають йому всього найкращого на пенсії (іншими словами, це повтор повалення Микити Хрущова 1964 року) — це сценарій, який з часом лише розвивається.

Справді, існує ймовірність того, що до 2030 року в Росії виникне новий режим. (Це не означає, що йому потрібно очолити внутрішню змову проти Путіна. Диктатор, що старіє, звичайно, може просто померти на своїй посаді і позбавити нас від усіх проблем.) Новий уряд не обов'язково буде демократичним. Але його очолить невелика кількість навчених на Заході технократичних еліт, які почнуть говорити багато з того, що люблять чути західні чиновники та бізнесмени, які прагнуть повернутися до свого довоєнного статус-кво. Вони покладуть більшу частину провини за війну лише на Путіна, обіцяючи повернення до нормального життя у Москві. Вони можуть піти так далеко, що звільнять деяких політичних в'язнів та опозиційних політиків або навіть відмовляться від заяви Путіна від 2022 року про анексію східної України (але не Криму).

При цьому вони закликали до того, що вітали б багато західних політиків: «перезавантаження». Шанс розпочати все спочатку. І пообіцяти, що нова Росія рухатиметься вперед.

Чому цього могло не статися: Існує залізний закон авторитаризму: диктатор, який перебуває при владі, має тенденцію залишатися при владі. Іншими словами, щоб вирвати контроль у такого диктатора, як Путін, завжди потрібно значно більше планування, енергії та ресурсів, ніж необхідно чинному лідеру для запобігання будь-якій внутрішній змові.

Якщо подумати, це не так і дивно, враховуючи, що такий диктатор, як Путін, як і раніше, тримає в руках усі важелі держави і культивує конкуренцію серед своїх підлеглих, які будуть раді розкрити будь-яку антипутінську змову. Якщо додати до цього той факт, що Путін, зважаючи на все, як і раніше, користується широкою підтримкою серед російських чиновників (не в останню чергу тому, що, враховуючи стан війни в Україні, Росія справді може перемогти), то надії на повалення в стилі Хрущова навряд можна назвати безпечної ставкою.

Що має робити Захід: Якби це справді сталося – якби новій технократичній еліті вдасться вирвати контроль у Путінаполітична формула Заходу мала б стати переворотом стратегії реального демократичного переходу. Тобто Захід має не довіряти, але перевіряти. Принаймні західним чиновникам слід пам'ятати, що кожного разу, коли застосовувався підхід до «перезавантаження» у відносинах з Росією, Захід зрештою виглядав дурним, короткозорим чи і тим, і іншим. З цієї причини до будь-яких закликів щодо нового «перезавантаження» слід ставитись із серйозним скептицизмом.

І хоча демократичні реформи, очевидно, слід заохочувати та стимулювати особливо у тому, що це стосується зняття обмежень на виплату репарацій Україні громадянським суспільством чи Росієюбудь-які покращення слід розглядати як тимчасові. Зрештою ми вже бачили цю історію раніше і бачили, як вона знову і знову закінчується.

Влада Володимира Путіна все ще здається сильною, але є багато факторів, які зроблять його наступний термін набагато іншим і потенційно набагато складнішим, ніж усе, що він бачив раніше.

СЦЕНАРІЙ №5

Хай живе президент Путін!

ІМОВІРНІСТЬ 45-50%

Чому це могло статися: Це завжди було найімовірнішим сценарієм, чи не так? Якщо виключити непередбачувані події в галузі охорони здоров'я, і особливо з огляду на новоприйняту гидливість США щодо підтримки України, Путін може розглядати свій новий президентський термін як щось, чому він, швидше за все, прослужить потенційно і набагато довше.

І це зрозуміло. Зі смертю Навального демократична опозиція перебуває у занепаді. Російська економіка, незважаючи на шквал західних санкцій, навряд чи впала, хоч і стала млявою. Хоча Путін ще не завоював Київ, найгірше з української війни вже залишилося позаду, особливо з урахуванням небажання США озброювати Україну. І, в порівнянні з американськими президентами, Путіну лише 71 рік, і на його боці (відносна) молодість.

Він уже став одним із найстаріших правлячих лідерів Росії, маючи за плечима багато президентських термінів. Заглядаючи у майбутнє до 2030 року, чому щось має змінитися?

Чому цього може не статися: влада Путіна, як і раніше, видається сильною, але існує безліч факторів, які зроблять його наступний термін зовсім іншим і потенційно набагато важчим, ніж усе, що він бачив раніше. Візьміть економіку. Хоча Путіну досі вдавалося пережити санкції проти Росії, економіка загалом рухається як до стагнації, так і до зростання інфляції. Тим часом в Україні помилки Путіна вже призвели до приголомшливих чисел жертв. Будь-якого інгредієнта було б достатньо, щоб загрожувати будь-якому лідеру, хоч би яким авторитарним він не був. Вихід із лещат і того, й іншого призведе до подальшого розширення диктаторського інструментарію Путіна, ніж будь-коли раніше.

Що має зробити Захід: посилити тиск, де і як би він не був. Продовжити та посилити санкції, у тому числі проти третіх сторін у таких країнах, як Об'єднані Арабські Емірати, які допомагають Москві обходити санкції. Посилити обмеження цін на вуглеводні, які вже призвели до виснаження доходів російської держави, та повністю конфіскувати всі заморожені активи Центрального банку Росії. Поглиблювати партнерство з тими, хто перебуває на периферії Росії, особливо щодо заохочення демократичного розвитку.

І, можливо, перш за все, визнати, що поки Путін залишається при владі, неспровокована війна Росії в Україні продовжуватиметься, а найближчим часом нависнуть загрози набагато масштабнішої війни. Захід має використовувати всі інструменти, які він може знайти, щоб змусити росіян — як тих, хто перебуває в Кремлі, так і ширші верстви населення — усвідомити, наскільки краще їм і всім нам буде, коли Путін більше не матиме влади.

Джерело — Рolitico

Поділись своїми ідеями в новій публікації.
Ми чекаємо саме на твій довгочит!
Космос Політики
Космос Політики@politikosmos

Світова політика

74.5KПрочитань
4Автори
283Читачі
На Друкарні з 1 травня

Більше від автора

Вам також сподобається

Коментарі (0)

Підтримайте автора першим.
Напишіть коментар!

Вам також сподобається