Далеко-далеко, на негостинному Сході…

“Сині Чарівники”, ілюстрація Теда Несміта

“Назвіться, подорожні, хто ви і звідки прямуєте? Стáрці у каптурах синіх, що ж вас привело у пустельні краї, до обрію світу?”.

Доля їх, оповісників Еру, досі оповита імлою, про них звучать переважно лиш фантазії й бруд, однак те, що колись за бокалом вина у трактирі, де ллються рікою вода і нектар, де не лишається місця тривозі й страху, де на стінах візерунки небесні, і народ свої дні витрача необачно, розповів мені один старець — істерлінг, виміщаю я тут.

Основна версія*

Алатар

Сині чарівники (на синдарині “Ithryn Luin”) — двійка друзів з народу Майар зі свити Вала Ороме, відомих як Алатар і Палландо. Спочатку Ороме хотів відправити у Середзем’я лише Алатара, однак він (Алатар) покликав з собою свого приятеля (Палландо). Син Професора, Крістофер, припускав, що вибір когось з оточення Ороме був не випадковим, так як саме він найкраще розумівся на дальніх регіонах Середзем’я, подальшого місця локації “Ithryn Luin”. До слова, у ранніх текстах Палландо був радше пов’язаний з Валарами Мандосом чи Нієнною, однак згодом перейшов під крило Ороме.

Після свого прибуття у 1000 році Т.Е. вони у компанії Сарумана вирушили на Схід, щоб виконати поставлене перед ними завдання — підняти народи Сходу на бій зі Злом, роздмухати полум’я спротиву та, якщо вдасться, розкрити місцеперебування Саурона. На жаль, своїх завдань вони так і не виконали. Чи були вони весь час разом чи розділились — не знає ніхто. Найймовірніше, вони піддалися впливу темряви та стали родоначальниками різноманітних південних культів, що аж ніяк не діяли на благо сил Добра.

*Уточнення: за основну версію взято варіант подій з “Незавершених сказань Нуменору та Середзем’я”

Пізніші перетворення

“Сині чарівники“, ілюстрація DanPilla

Професор, однак, не забув про них, і в останні роки свого життя навіть досить сильно змінив їх долю, це ми спостерігаємо у Природі Середзем’я (“The Nature of Middle - Earth) та 12 томі Історії (“The Peoples of Middle — Earth). Першим впадає в очі перейменування. Тепер їх звуть не Алатар і Палландо, а Морінегтар і Роместамо. Помітні й зміни в датах. Тепер чарівники прибули не в 1000 році Т.Е., разом з Ґендальфом, Саруманом та Радаґастом, а в 1600 році Д.Е., разом з Ґлорфінделом.

Поки Ґлорфіндел допомагав Ґіль - Ґаладу та Елронду з війною в Еріадорі, Алатар і Палландо попростували у володіння Саурона. Знайти його їм у новій версії також не вдалось, проте, вони змогли не лише підбурити кілька племен на повстання проти поклоніння Мелькору й влади Саурона, а ще й перешкодити емісарам Темного Володаря збирати і тренувати армії на Сході і Півдні протягом Другої Епохи, сприяючи його поразці.

Цікавенький факт: у кінотрилогії “Гобіт” Ґендальф, перераховуючи членів ордену, згадує і двох синіх чарівників, однак, каже що позабув їх імена. Насправді ж, весь казус був у тому, що у ПіДжея не було прав на чернетки Толкіна, і команда була вимушена викручуватись отаким хитреньким способом, пожертвувавши репутацією пам’яті Ґендальфа.

Етимологія

Фігурки Алатара й Палландо у грі “Middle - Earth": Shadows of Mordor”

Словосполучення “Ithryn Luin” походить з мови синдар, і утворене словами Ithryn (множина від син. “Ithron” - чарівник) та “luin” — синій.

Алатар і Палландо — так називали їх на квеньї. Значення першого імені не зовсім зрозуміле, ймовірно містить елементи квеньї, що значать “сяйво” та закінчення “tar”“володар”. Палландо ж, згідно версії Крістофера Толкіна, містить елемент “palan”, що значить “далекий”.

Морінегтар (“Morinehtar”)“Винищувач темряви”, походить від квенійських слів “mori”“темрява” та “nehtar” “винищувач”. Роместамо ж (“Rómestámo”) — “Східний помічник”.

Також є рідкісні версії імен, які зустрічаються лише у “Природі Середзем’я”:

Паласендо (“Palacendo”)“Далекоглядний” (“Far - sighted one”) і Гайменар (“Haimenar”)“Той, що мандрує далеко” (“Far-Farer”)

Епілог

Класична історія про синіх чарівників - історія про невиправдану надію, втрачені можливості і сум по товаришах. Так і могло лишитись назавжди, однак Професор поступово змінював їх роль, наділяючи новими обрисами та здобутками. І хто знає, можливо б ми з вами мали зараз справжніх героїв Середзем’я, що до скону протистояли злу і внесли величезний вклад у перемогу Ельдар і Адайн, якби не три невблаганні Мойри, що час життя, відведений кожному з нас, визначають…

Список джерел
  1. Unfinished Tales
  2. The Lord of the Rings
  3. The Nature of Middle-Earth
  4. The Peoples of Middle - Earth
Поділись своїми ідеями в новій публікації.
Ми чекаємо саме на твій довгочит!
Tar-Aldarion
Tar-Aldarion@King_of_Numenor

271Прочитань
2Автори
6Читачі
На Друкарні з 28 січня

Більше від автора

  • Професорове коріння

    Усі ми чудово знайомі з паном Толкіном - автором Легендаріуму, який і звів нас усіх разом у цьому клубі. Якщо запитати пересічного толкініста про походження Професора, то загалом ми почуємо щось на кшталт «Він типовий англієць, без сумніву, які ж тут ще можуть бути варіанти?»

    Теми цього довгочиту:

    Толкін
  • Гобіти

    У норі під землею жив собі гобіт. Ні, не в бридкій брудній вогкій норі, де звідусіль стирчать хвости хробаків і смердить тванню, але й не в сухій і порожній піщаній норі, де ні на що присісти й нічого з'їсти: то була гобітська нора, а отже з усіма вигодами...

    Теми цього довгочиту:

    Гобіт
  • Ателас

    Ателас(ориг. Athelas) чи королівський лист - цілюща рослина, що зустрічається на просторах Середзем'я. Вперше його сюди привезли нуменорці, та широко використовували у медицині, для лікування поранених чи уражених злом.

    Теми цього довгочиту:

    Середзем'я

Вам також сподобається

Коментарі (0)

Підтримайте автора першим.
Напишіть коментар!

Вам також сподобається