Casa Ukrania — dekada I (2024). Рецензія

Автор — Вадим Олійников

Оцінка: ⭐️⭐️⭐️⭐️

Жанр: даркфолк

Дата релізу: 25.10.2024

Слухати: https://distrokid.com/hyperfollow/casaukrania/dekada-i

Для поціновувачів темного та експериментального фолку південь України традиційно асоціюється з кількома надважливими представниками цього музичного напрямку: Fleur та Nekraїна, Wiseword.Nidaros та звісно Casa Ukrania сформували загадковий звуковий ландшафт цього регіону. Зникаючи та переформатовуючись, поринаючи у найпотаємніші нетрі колективного несвідомого, даркфолк з південних степів України продовжує свою містичну місію. Жанр що підважує межі між естетикою та етикою, містикою та політикою — український апокаліптичний фолк, з огляду на похмурі тенденції сучасності, можливо найактуальніший жанр сучасного аудіального мистецтва.

Возможно, это изображение 2 человека и саксофон
(фото Casa Ukrania з фейсбук)

Альбом dekada I — підсумовує перше десятиріччя існування одеського дуету Casa Ukrania, це репрезентативна підбірка найкращих треків з різних етапів їхньої творчості. Проєкт заснували Ната Гриценко та Леонід Жданов у 2014 році. Музиканти від початку свого творчого шляху орієнтувалися на злиття неофолку, електроніки та традиційного українського мелосу.

Назва Casa Ukrania символізує глибокий зв’язок з українською культурою та своєрідне вкорінення у її алхімічну та міфологічну площину. Вже з першого альбому «Terra Ukrania (2015) дует заявив про себе як про експериментаторів, що прагнуть віднайти універсальні символи української культури та дати їм нове звучання через переосмислення та осучаснення фольклорних мотивів.

На запрошення португальського лейблу Anti Demos Cracia музиканти створили dekada I, зібравши в одному релізі десять найкращих треків за десять років існування проєкту. Тут варто сказати, що на темній сцені багато видатних команд, чиї альбоми часто складно підпорядковані концептуальним намірам артистів і Casa Ukrania не виключення. Новому слухачеві буває непросто осягнути зміст таких творів, тож якщо ви просто шукаєте насолоди від прослуховування музики — альбом компіляція як найкраще підійде для знайомства зі концептуальним музичним гуртом. До того ж альбом-збірка пропонує слухачеві найкращі треки з творчого доробку артиста — есенцію музичної естетики гурту. Саме тому альбом Crakle назавжди лишиться моїм улюбленим релізом Bauhaus, і саме тому dekada I — це та робота, на яку в першу чергу варто звернути увагу, слухачеві, що вирішив зануритися у всесвіт однієї з найтаємніших формацій української темної сцени — одеського неофолк дуету Casa Ukrania. Альбом dekada I - це можливість не лише відчути дух Casa Ukrania, а й побачити, як дует еволюціонував, проходячи шлях від ортодоксального даркфолку до експериментальної фолктроніки.

Перші треки dekada I - це класичний саунд лондонського Dark Folk. Це звучання Death in June з альбому Brown Book, де панують маршові перкусії, акустична гітара та пафосний вокал — це музична формула, що відсилає нас до темних підвалин холодного і безмежно стильного британського постпанку першої та другої хвилі. Водночас вокальна манера Нати Гриценко, яка є незмінною вокалісткою дуету, додає українського колориту. У манері виконання вона має певну схожість із Роуз Макдоувел із Strawberry Switchblade — ці голоси перетинаються у своєму драматизмі та глибині, але натхненні різними культурними контекстами. Вступ альбому не лише знайомить із першим періодом творчості Casa Ukrania, а й натякає, що їхній підхід до музики поєднує традиції першої хвилі даркфолку з суто українськими народними мотивами.

Згодом композиції альбому починають розвиватися у напрямку експериментальної фолктроніки. Народні елементи набирають сили, а електронний саунд поступово переходить до витонченого та складного звукового дизайну. Цей перехід знаменує трек Maruna — поворотний момент компіляції, де домінує етнічний дарквейв із дабовими елементами. Далі на зміну ортодоксальному даркфолку приходять власне українські мотиви, і Casa Ukrania відкриває перед слухачами свій підхід до сучасної фолктроніки. Тут я згадую мейнстрімні гурти на кшталт DakhaBrakha та Onuka, чиє звучання ніби намагається зламати ікла темній та злій українській фольклорній музиці, тож у цьому контексті Casa Ukrania лишаються непримиренною та радикальною формацією, чий підхід жодним чином не намагається згладити гострі кути цього жанру.

Фолктроніка Casa Ukrania, не зважаючі на своє часом м’яке звучання репрезентує глибоку та сиру атмосферу українського хаосу. Альбом завершується треками Веснянка та Пасу Козу, які є переосмисленням української традиційної музики й чудово довершують цю звукову подорож у світ українського темного фолку.

Немає опису світлини.

Лірика альбому dekada I відзначається особливою увагою до глибинних, архетипних образів української культури, що втілюються через міфологічні та ритуальні сюжети. Композиції не лише передають інтимні, особисті переживання, а й створюють паралельні всесвіти, де сучасна людина взаємодіє з прадавніми символами, такими як природа, ритми землі й елементи космогонії. Для Casa Ukrania неофолк — це спосіб оживити й переосмислити культурну спадщину, занурюючи її в новий, похмурий, проте глибоко символічний контекст. Тексти пісень Casa Ukrania заглиблюються у тематику смерті, скорботи, духовного пошуку, розчарування та емоційної трансформації. Їхній стиль і тематика можуть бути описані як суміш містичного, фольклорного і темно-романтичного з елементами готичної поезії та символізму. 

Немає опису світлини.

Casa Ukrania, всупереч своїй невпинній еволюції, залишається частиною культурного контексту жанру даркфолк, де музика переплітається з містикою, а експериментальність стає частиною ідеології. dekada I буде цікавий насамперед шанувальникам таких піонерів постіндастріалу, як Death in June, Current 93 та Coil, але музика Casa Ukrania втілює щось унікальне, що властиво саме українській культурі та українській темній сцені. Цей альбом для слухачів, що прагнуть інтелектуального занурення в культурний та символічний пласт української музики, де поєднуються естетика сучасної електроніки, етика патріотизму, політика та історія.

Casa Ukrania з dekada I вкотре доводить, що український неофолк — це жанр, який продовжує свою еволюцію, і, ймовірно, є одним із найактуальніших жанрів сучасної музики, бо даркфолк, резонує із суворою дійсністю, тою мірою, що недоступна жодному іншому музичному жанру.

Поділись своїми ідеями в новій публікації.
Ми чекаємо саме на твій довгочит!
The Rock Spectrum
The Rock Spectrum@rock_spectrum

журнал про українську музику

3.7KПрочитань
5Автори
27Читачі
Підтримати
На Друкарні з 29 травня

Більше від автора

Вам також сподобається

Коментарі (0)

Підтримайте автора першим.
Напишіть коментар!

Вам також сподобається