Чарльз Доусон та Пілтдаунська людина: Знайомство

Мабуть немає людини, яка би хоч раз не чула про те, як хтось колись підробив пралюдські викопні рештки, а вчені їх потім довгі роки видавали за справжні. Цей далекий дзвін досі видається за...

а) все, що ми знаємо про “пралюдей” - брехня;

б) науковці взагалі не здатні відрізнити справжні викопні рештки від підробки, отже віри їм немає;

в) вчені спеціально підробляють свої знахідки, щоб вони “вписувалися” до їх неприродніх ідей;

г) свій варіант...

Але, давайте прискіпливо розберемося... Як же так трапилося, що невідомі зловмисники ледь не пів століття дурили вчене товариство? Як їм це вдалося? Чому зійшло з рук?

А для цього, мандруючи часом і документами спробуємо знайти відповіді на такі питання:

1) Хто саме “просував” підробку і чи було наукове товариство одностайне в цьому рішенні?

2) Чому містифікація тривала так довго і чи можна було би її розпізнати раніше?

3) Як взагалі так сталося, що в часи, коли Франція та Німеччина навипередки змагалися у кількості знайдених решток неандертальців, та навіть нідерландці знайшли власну викопну пралюдину - пітекантропа - віднайшлися науковці, котрі “купилися” на підробку?

4) Скільки усього відомо підробок викопних решток людини і чи захищені ми від повторення такої халепи?

5) Ну і, якщо пощастить... Хто був тим самим невідомим шахраєм-зловмисником?

Ця історія як детективний роман, чи то серіал. З багатьма персонажами, численними сюжетними лініями, хитрими твістами та непокараним лиходієм (можливо з вірними спільниками), що відчув себе Творцем... Отже, вперед!


Вудворд (ліворуч) і Доусон (праворуч); кадри із короткого документального фільму “Скам’янілості, слава і підробка” (Fossils, Fame and Forgery) від Discover Magazine. Мені особисто цей фільм подобається як гарна ілюстрація для моєї розповіді. Переглянути можна на Ютюбі. Посилання будуть вкінці.

Почалася ця історія (точніше публічна її частина) 14 лютого 1912 року в Лондоні - столиці Британської імперії, - коли відомий палеонтолог та член Королівського наукового товариства (The Royal Society of London for Improving Natural Knowledge), співробітник департаменту геології Британського музею, секретар Геологічного товариства Лондону (Geological Society of London), провідний спеціаліст з викопних плазунів та риб Артур Сміт Вудворд (Arthur Smith Woodward) отримав від свого друга, адвоката та за сумісництвом археолога-аматора (правда вже відомого у наукових колах) Чарльза Доусона (Charles Dawson), що проживав у містечку Льюїс (Lewes) графства Східний Сассекс, листа наступного змісту:

I think portion of a human (?) skull which will rival H. heidelbergensis in solidity.

Тобто

Гадаю це частинка людського (?) черепа, котрий ще складе конкуренцію гайдельберзькій людині.
Той самий лист; із сайту Британської геологічної служби (British Geological Survey)

А зараз зазирнемо трошки глибше, в історію знайомства наших головних героїв.

Співпраця Вудворда і Доусона почалася давно. Ще в 1891 році Вудворд описав зуб невідомого ссавця із Південно-східної Англії, знайдений та подарований йому Доусоном, та назвав його в честь першовідкривача - Plagiaulax dawsoni. З часом співпраця переросла у дружбу і стала “перепусткою” археолога-аматора із Сассекса до вищих наукових кіл Англії.

Останнім часом, особливо починаючи з 1909 року, контакти Доусона та Вудворда з питань прадавньої фауни стали ще частішими. Так, наприклад, ледь рік тому, 28 березня 1911 року, Доусон прислав Вудворду посилку з двома уламками зубів гіпопотама та шматком пісковика і проханням все це ідентифікувати. Тепер же він повідомляв про знахідку уламка черепа прадавньої людини...

Вид на місто Льюїс; кадр із Fossils, Fame and Forgery

Вудворд негайно відповів на листа, обіцяючи приїхати так швидко, наскільки це можливо. Окрім того він натякнув, що не бажано передчасно повідомляти про знахідку будь-кого ще. Та вчений не знав, що знахідка вже була широко відома у вузьких колах наукового гуртка графства Східний Сассекс...

Пізніше Доусон буде стверджувати, що знайшов перший уламок дивного черепа, праву тім'яну його кістку, десь близько 1908 року, влітку, проходжаючись уздовж польової дороги біля селища Пілтдаун (Piltdown) парафії Флетчинг (Fletching) Східного Сассексу.

Карта-план басейну річки Уз Східного Сассексу, крапками позначена область, де зустрічаються кремені, що містять залізо, хрестиками - поклади гравію; зі звітної статті “Про відкриття палеолітичного черепа і щелепи людини в крем’янистому гравії, що перекриває Вельдські (Гастінгські) шари в Пілтдауні, Флетчинг (Сассекс)“ (On the Discovery of a Palæolithic Human Skull and Mandible in a Flint-bearing Gravel overlying the Wealden (Hastings Beds) at Piltdown, Fletching (Sussex)), опублікованої у 69-му номері “Квартального журналу Геологічного товариства Лондону“ (The Quarterly journal of the Geological Society of London) за 1913 рік, ст. 118

Доусон прямував із Льюїса до південних меж Вельду (Weald) з метою огляду берегів річки Уз (Ouse). На свій подив він побачив коричневі кремені, розсипані уздовж дороги, досить незвичний мінерал для тієї місцини. Невдовзі, миль за чотири, на землі містера Роберта Кенворда (Robert Kenward), котрий орендував ферму Баркгам Манор (Barkham Manor), Доусон знайшов і родовище того самого кременю. Ним виявився примітивний кар'єр, а точніше яма, розташована в милі від русла річки Уз, на 25-метровому схилі стародавньої тераси.

Знаменита світлина тієї самої гравійної ями з гарним видом на зріз ґрунту (у правому кутку, для масштабу, мабуть донька хазяїна ферми, містера Кенворда); вперше опублікована у тому ж звіті, плейт XV

Гравій, що залягав відразу під шаром ґрунту на глибині від фута до півтора-двох ярдів, здався йому дуже стародавнім, можливо навіть третинним за віком. Проте жодних викопних решток в той день знайти не вдалося. Робітники, що там працювали, підтвердили цей невтішний факт: вони ніколи не викопували жодних кісток.

Діаграма-розріз місцевості за тонкою лінією на попередній мапі (див. Line of Section), що показує висоти над рівнем моря та розположення гравійних шарів (крапками); звідти ж, ст. 120

Та приголомшливо успішний досвід професора Отто Шетензака (Otto Schoetensack) з далекої Німеччини свідчив про зворотнє... Тому Доусон наполегливо попросив робітників відкладати все, що може бути схожим на викопні рештки, і протягом року ще неодноразово навідувався до кар'єра особисто. І ось, одного разу, один із робітників вручив Доусону щось кольору залізної руди, назвавши те “уламком кокосової шкаралупи”. Радощам вченого-самоучки не було меж: “уламок” виявився кісткою черепа!

Доусон і “уламок” - ігрова сцена із Fossils, Fame and Forgery

Далі буде…

Дисклеймер:

Декому може здатися, що він вже подібне читав. Так і є.
Цикл був написаний мною 10 років тому.
І увесь цей час він знаходився на одному руснявому ресурсі.
Зараз його там немає. А є тут. Українською

А зараз обіцяні посилання

Частина перша: http://youtu.be/FUaJeNSkbC0

Частина друга: https://youtu.be/lOxHLWMiULU

Поділись своїми ідеями в новій публікації.
Ми чекаємо саме на твій довгочит!
Helgi
Helgi@helgi

298Прочитань
5Автори
12Читачі
На Друкарні з 11 липня

Більше від автора

  • Еоантроп “під мікроскопом”

    Вже стадія взяття зразків дала свої перші неочікувані результати. В той час коли свердло легко занурилося у щелепу із Баркгам Манор, в череп воно проникло після певних зусиль.

    Теми цього довгочиту:

    Антропологія
  • Людина світанку. Розслідування

    Для початку Джозеф Вейнер відкинув усі теорії, висунуті за 40 років "існування" знахідки, включно з тими, яких дотримувався і він особисто. Все треба було розпочинати з нуля!

    Теми цього довгочиту:

    Антропологія
  • Еоантроп. Нові докази?

    Навесні 1949 року знаменитий південноафриканський лікар і палеонтолог, що відкрив у свій час парантропа та вивчав австралопітеків, Роберт Брум (Robert Broom), проглядаючи фонди Британського музею, зненацька знаходить цікаві кісткові рештки...

    Теми цього довгочиту:

    Антропологія

Вам також сподобається

Коментарі (1)

Цікава історія, чекаю продовження:)

Вам також сподобається