Еоантроп. Нові докази?

Отже, як ми пам'ятаємо, флюоринові тести 1949 року сильно похитнули не тільки позиції “дуалістів”, котрі вважали, що Пілтдаунські череп та щелепа належать різним істотам, так і позиції так званих “моністів", котрі стверджували, що і череп, і щелепа - рештки однієї і тієї ж особини. Ба більше, тести серйозно похитнули впевненість навіть у самій правдивості знахідки! Спроби розібратися у ситуації, правда безуспішні, затяглися на декілька років...

Ілюстрація у номері XIV “Американського журналу музеїв” (The American Museum Journal) за 1914 рік, стаття “Людина світанку із Пілтдауну, Англія” (The Dawn Man of Piltdown, England) роботи американського зоолога, приматолога та палеонтолога Вільяма Кінга Ґрегорі (William King Gregory), ст. 198. Де, (A) - череп молодого шимпанзе; (B) - реконструкція Пілтдаунського черепа; (C) - череп дорослого самця шимпанзе; (D) - череп неандертальця Ла-Шапель-о-Сен (La Chapelle-aux-Saints).

Але зараз пропоную згадати про ще один дивовижний випадок, що трапився у Британському музеї (British Museum) ДО скандальних флюоринових тестів.

А сталося так, що навесні 1949 року знаменитий південноафриканський лікар і палеонтолог, що відкрив у свій час парантропа та вивчав австралопітеків, Роберт Брум (Robert Broom), проглядаючи фонди музею, зненацька знаходить цікаві кісткові рештки людини.

А саме, велику цільну частину лобної кістки E644a, фрагмент тім'яної кістки E644b, парні виличні кістки (ліву E644с та праву E644d), а також правий нижній моляр E645.

Світлина лобної кістки E644a; із The Barcombe Mills cranial remains (див. нижче), плейт 1

Надзвичайна морфологічна подібність знайдених у музеї решток зі знаменитими пілтдаунськими, і навіть один і той же темно-рудий колір, наштовхували на думку, що між ними має бути якийсь зв'язок. Нетривале музейне розслідування підтвердило цю гіпотезу. Виявляється рештки було передано Артуру Сміту Вудворду (Arthur Smith Woodward) вдовою Чарльза Доусона (Charles Dawson) із власної колекції чоловіка невдовзі після його смерті у 1916 році. Самі ж рештки Доусон знайшов ще влітку 1913 року в гравійному наносі стародавнього русла річки Уз (Ouse) біля залізничної станції Баркомб-Міллс (Barcombe Mills), котра на 5 миль (~8 км) південніше селища Пілтдаун (Piltdown).

Світлина 1925 року із зображенням гравійного плато-наносу Crink Hill, що метрів на 150 північно-західніше станції Баркомб-Міллс (станція за спиною фотографа); ймовірно Доусон мав би знайти викопні рештки на одному із таких “плато”, проте точного місця, звичайно ж, не вказав.

Про що він 3 липня 1913 року повідомив Вудворда у листі:

…picked up the frontal part of a human skull this evening on a ploughed field covered with flint gravel

тобто

...цього вечора підібрав на зораному полі, що було вкрите крем'яним гравієм, лобну частину людського черепа.

Беручи до уваги усі зібрані докази, Брум виголосив, що знайдені в музеї рештки - ні що інше як колись втрачені, а нині (чудесним чином!) віднайдені рештки третього Еоантропа. Тобто “Людина світанку” отримала вже третій доказ на користь свого існування - знахідку Пілтдаун III!

Та радість була недовгою. Відштовхуючись від того, що питання Пілтдауну в той час стояло вкрай гостро, досить швидко кістки були детально вивчені та описані. В грудні 1951 року в 9 номері “Американського журналу фізичної антропології” (American Journal of Physical Anthropology) вийшла стаття англо-американського антрополога та дослідника Монтегю Френсиса Ешлі-Монтегю (Montague Francis Ashley-Montagu) під назвою “Рештки черепа Баркомб-Міллс” (The Barcombe Mills cranial remains), повністю присвячена вивченню нової знахідки.

Виявилося, що рештки належать не одній людині, а щонайменше двом: виличні кістки E644с і E644d належали дійсно одній і тій же особині, але при цьому вони аж ніяк не співпадали з лобною кісткою E644a. А ось приналежність тім'яної кістки E644b та зуба E645 встановити взагалі не було жодної можливості. Проте кістки дійсно виявилися морфологічно дуже близькими до знайдених у Пілтдауні, включно з темно-рудим забарвленням і... низьким вмістом фтору (F)! Тому знахідка і справді додала доказів, але не на користь існування Еоантропа, а скоріше навпаки: щось із Пілтдаунською людиною дійсно було не так.

І ось, в кінці червня 1953 року до гри долучається новий учасник: доктор медицини Оксфордського університету (University of Oxford) Джозеф Вейнер (Joseph Sidney Weiner), досвідчений біолог та фізіолог, що вирішив попри все дістатися таки правди.

Далі буде.


Попередні частини тут:

  1. Чарльз Доусон та Пілтдаунська людина: Знайомство

  2. Чарльз Доусон та Пілтдаунська людина: Скарби Східного Сассексу

  3. Чарльз Доусон та Пілтдаунська людина: Перший звіт

  4. Чарльз Доусон та Пілтдаунська людина: Танцюючі джентльмени

  5. Пілтдаунська людина: Шоу має продовжуватися!

  6. Пілтдаунська людина: Останній сезон

  7. “Окрема думка” Артура Кіта

  8. “Боротьба за Пілтдаун”

  9. Найдавніший англієць: кроки у літературу та мистецтво

  10. Найдавніший англієць: бум реконструкцій

  11. Найдавніший англієць. Визнання?

  12. Сутінки людини світанку

  13. Еоантроп, темрява згущується

Поділись своїми ідеями в новій публікації.
Ми чекаємо саме на твій довгочит!
Helgi
Helgi@helgi

304Прочитань
5Автори
12Читачі
На Друкарні з 11 липня

Більше від автора

  • Еоантроп “під мікроскопом”

    Вже стадія взяття зразків дала свої перші неочікувані результати. В той час коли свердло легко занурилося у щелепу із Баркгам Манор, в череп воно проникло після певних зусиль.

    Теми цього довгочиту:

    Антропологія
  • Людина світанку. Розслідування

    Для початку Джозеф Вейнер відкинув усі теорії, висунуті за 40 років "існування" знахідки, включно з тими, яких дотримувався і він особисто. Все треба було розпочинати з нуля!

    Теми цього довгочиту:

    Антропологія
  • Еоантроп, темрява згущується

    Отже 1949 року палеонтологу та антропологу Кеннету Оуклі вдалося отримати зразки пілтдаунських черепа і щелепи та провести процедуру датування флюориновим методом. Які ж результати отримав дослідник?

    Теми цього довгочиту:

    Антропологія

Вам також сподобається

Коментарі (1)

Дякую за цікавий довгочит!

Вам також сподобається