“Окрема думка” Артура Кіта

Ця частина розповіді буде значно “академічнішою” (у порівнянні із попередніми) та деякою мірою зануднішою. Але на мою думку вона цілковито необхідна, бо прийшов час замовити в нашій історії гарне слівце і про знаменитого антрополога початку минулого століття - Артура Кіта (Arthur Keith).

Кадр із документального фільму “Скам’янілості, слава і підробка” (Fossils, Fame and Forgery) від Discover Magazine

Як ви сподіваюся пам'ятаєте, Кіт буквально з першого погляду оцінив перспективи щойно знайденого Пілтдаунського черепа і, будучи прибічником теорії про ранню появу Homo sapiens на еволюційній арені, відразу став його, майбутнього Еоантропа, палким прихильником (див. “Чарльз Доусон та Пілтдаунська людина: Танцюючі джентльмени”). Та ось до його зауважень, виказаних відразу після презентації знахідки, ніхто так і не прислухався. Це стосувалося і Артура Сміта Вудворда (Arthur Smith Woodward) - одного із “першовідкривачів” Людини Світанку, палеонтолога та провідного спеціаліста у царині викопних риб та плазунів...

Таке прикре непорозуміння не залишило Кіта байдужим. Він вирішив “відновити справедливість” самостійно, а весь процес пізніше докладно висвітлив у власній книжці “Стародавність людини” (The Antiquity of Man) 1915 року, що зайняло ледь не третину її об'єму.

Вудворд, як відомо на антропології не спеціалізувався, але все ж таки провів реконструкцію Пілтдаунської людини на свій розсуд. Після чого публічно продемонстрував її на історичному засіданні 18 грудня 1912 року, і... відразу ж був розкритикований професійним антропологом Артуром Кітом!

Зовнішній вигляд Пілтдаунського черепа, реконструйованого Вудвордом із книги Кіта The Antiquity of Man (всі наступні ілюстрації теж із цієї книжки): вид збоку (ст. 330), спереду (ст. 332) та згори (ст. 335); заштриховані області - знайдені під час розкопок частини, носові кісточки та ікло, хоч вже і були відомі на час публікації, але у книзі не розглядаються

Ціллю критичних зауважень стала черепна кришка, за словами Кіта реконструйована занадто “по-мавпячому”. В результаті чого об'єм мозку реконструкції виявився невиправдано малим, усього 1070 куб. см. А на думку Кіта, якщо опиратися на знайдені уламки черепа, то об'єм мозку мав би наближатися до подібного у сучасної людини, тобто 1500 куб. см!

Але критичний голос Кіта потонув у загальному морі овацій та дифірамбів. Тому антрополог вирішив провести незалежне розслідування і довести товариству свою правоту.

Скориставшись зліпками фрагментів черепа Еоантропа, що надійшли до Англійського королівського хірургічного коледжу (Royal College of Surgeons of England), Кіт створив власну реконструкцію, звернувши увагу на те, що Вудворд у свій час не врахував положення черепних швів і тому зібрав череп повністю неправильно.

Порівняння реконструкцій Кіта (A) та Вудворда (B) у профіль, ст. 388
Порівняння реконструкцій Вудворда (A) та Кіта (B) у профіль (автор дуже “зручно” поміняв їх місцями), ст. 344

Об'єм мозку нової реконструкції передбачувано перевищив значення запропоноване Вудвордом і наблизився до 1410 куб. см, тобто вже в межах допусків для сучасної людини.

Ендокрани, відтворені на основі реконструкцій Вудворда (ліворуч; ст. 409) та Кіта (праворуч; ст. 408) - вид збоку
Ендокрани реконструкцій Вудворда (ліворуч; ст. 425) та Кіта (праворуч; ст. 427) - вид згори; області з якісно відтвореним рельєфом безпосередньо прилягали до знайдених уламків черепа, інші (“хаотично заштриховані”) - уявні, для реконструкції яких наявного кісткового матеріалу недостатньо
Ендокрани реконструкцій Вудворда (ліворуч; ст. 419) та Кіта (праворуч; ст. 420) - вид ззаду

Також у Кіта виникли сумніви і стосовно правильності реконструкції нижньої щелепи. Навіть попри слідування своїй гіпотезі про раннє походження людини він все ж не міг до кінця погодитися зі суміщенням настільки людського черепа із повністю мавпячою щелепою. Тому, провівши власні дослідження, Кіт висловив думку, що справжня щелепа Еоантропа не має бути настільки масивною, як на реконструкції Вудворда, скронево-нижньощелепний суглоб скоріше за все був подібний людському, а вудвордовське “мавпоподібне” ікло взагалі не могло належати цій щелепі (на той час “справжнє” ікло ще не знайшли; див. “Пілтдаунська людина: Шоу має продовжуватися!”).

Пілтдаунська щелепа, реконструйована Вудвордом (A) та Кітом (B), накладена для порівняння на зображення щелепи сучасного вченим англійця (фон реконструкцій на рисунках заштрихований), ст. 454
Пілтдаунська щелепа, реконструйована Вудвордом (A) та Кітом (B), вид згори; добре помітно, що реконструкція Вудворда масивніша та має характерну мавпячу U-подібну форму, реконструкція Кіта - зовні легша і має V-подібну, людську, форму; ст. 447

Спочатку Кіт виклав результати своїх досліджень у червні 1913 року у вузькому колі посвячених у проблеми Еоантропа спеціалістів, серед котрих був і його давній друг, професор анатомії із Манчестеру Ґрафтон Еліот Сміт (Grafton Elliot Smith).

Але єдиний, кого Кіту вдалося переконати, виявився лише британський зоолог Сер Едвін Рей Ланкестер (Sir Edwin Ray Lankester).

Окрім того проти загального ошаленіння від загадкової знахідки виступав все той же набридливий професор анатомії Лондонського королівського коледжу (King’s College London), доктор Девід Вотерсон (David Waterston)…

Не такого “визнання” Кіт здавалося очікував! Тому в серпні 1913 року він виступає із доповіддю, що торкається теми реконструкції Пілтдаунської людини, перед іноземними вченими, учасниками Міжнародного медицинського конгресу, а після друкує доповідь у “Таймс” (The Times). Цей вибрик викликав неабияке обурення наукової спільноти Великобританії, а Еліот Сміт в люті розірвав з Кітом дружні стосунки!

Та навіть така негативна реакція вже не могла спинити науковця-бунтівника. Тим більше, коли у нього з'явилися неочікувані помічники.

Далі буде.


Попередні частини тут:

  1. Чарльз Доусон та Пілтдаунська людина: Знайомство

  2. Чарльз Доусон та Пілтдаунська людина: Скарби Східного Сассексу

  3. Чарльз Доусон та Пілтдаунська людина: Перший звіт

  4. Чарльз Доусон та Пілтдаунська людина: Танцюючі джентльмени

  5. Пілтдаунська людина: Шоу має продовжуватися!

  6. Пілтдаунська людина: Останній сезон

Поділись своїми ідеями в новій публікації.
Ми чекаємо саме на твій довгочит!
Helgi
Helgi@helgi

296Прочитань
5Автори
12Читачі
На Друкарні з 11 липня

Більше від автора

  • Еоантроп “під мікроскопом”

    Вже стадія взяття зразків дала свої перші неочікувані результати. В той час коли свердло легко занурилося у щелепу із Баркгам Манор, в череп воно проникло після певних зусиль.

    Теми цього довгочиту:

    Антропологія
  • Людина світанку. Розслідування

    Для початку Джозеф Вейнер відкинув усі теорії, висунуті за 40 років "існування" знахідки, включно з тими, яких дотримувався і він особисто. Все треба було розпочинати з нуля!

    Теми цього довгочиту:

    Антропологія
  • Еоантроп. Нові докази?

    Навесні 1949 року знаменитий південноафриканський лікар і палеонтолог, що відкрив у свій час парантропа та вивчав австралопітеків, Роберт Брум (Robert Broom), проглядаючи фонди Британського музею, зненацька знаходить цікаві кісткові рештки...

    Теми цього довгочиту:

    Антропологія

Вам також сподобається

  • Снохачєство

    Цей допис розкриє суть такого поняття як "снохацтво", що було широко поширене у XVIII-XIX ст. на території колишньої Російської Імперії.

    Публікація містить описи/фото насилля, еротики або іншого чутливого контенту.

    Теми цього довгочиту:

    Історія

Коментарі (0)

Підтримайте автора першим.
Напишіть коментар!

Вам також сподобається

  • Снохачєство

    Цей допис розкриє суть такого поняття як "снохацтво", що було широко поширене у XVIII-XIX ст. на території колишньої Російської Імперії.

    Публікація містить описи/фото насилля, еротики або іншого чутливого контенту.

    Теми цього довгочиту:

    Історія