Чи справді подорожі небезпечні для жінок?

Авторка: Марфа

Від Егерії до Евіти Робінсон, жінки змінювали світ, подорожуючи. Навіть зараз понад 85 відсотків індивідуальних мандрівників – саме жінки [1]. Однак для нас з вами питання безпеки стоїть гостріше, ніж для більшості чоловіків. Попри те, що країни, які ми називаємо небезпечними для мандрівниць, здебільшого очолюють антирейтинги безпеки по всім параметрам, жінкам слід враховувати додаткові фактори ризику.

Для того, щоб краще зрозуміти необхідний рівень підготовки для відвідування країни, можна використовувати індекс безпеки у подорожах для жінок (women's travel safety index) [2], який формується з 7-ми критеріїв: порада щодо подорожей Сполучених Штатів, порада щодо подорожей Сполученого Королівства, глобальний індекс миру, ризик крадіжки, ризик шахрайства, ризик харасменту і загальне ставлення до жінок. У багатьох країнах не вистачає даних для об’єктивної оцінки ситуації, але краще вважати це ознакою небезпеки, та приводом для детальнішого дослідження соціально-політичного фону. За результатами роботи, опублікованої Safety detectives [3 – посилання на повне дослідження], видно, що статистичні дані часто не відповідають справжньому положенню речей, оскільки спираються на кількість саме заявлених злочинів. Керуючись тільки цим, можна зробити висновок, що Єгипет є однією з найбезпечніших країн, а від відвідування Швеції взагалі треба відмовитися. Тому там, де нас підводить статистика можна звернутися до досвіду інших мандрівниць та більш об’єктивних даних, як от рівень захищеності жінок законом, уявлення про який сформувати значно легше. Динаміка жіночої безпеки варіюється від країни до країни. Якщо Афганістан після захоплення Талібаном влади у 2021 році став мало не найнебезпечнішою країною світу, то Таїланд активно імплементує світові стандарти гендерної рівності [4].

Не варто забувати й про безпеку безпосередньо під час пересування. У менш демократичних країнах з більшим впливом традицій на суспільний устрій проблема мобільності жінок є комплекснішою, оскільки менше жінок має водійське посвідчення. Поки в Британії з 1975 по 2019 різниця між кількістю водіїв та водійок скоротилася з 40 до 9 відсотків [5], індійські жінки все ще значно обмежені у свободі пересування [6], тому частіше використовують громадський транспорт, що, враховуючи небезпеку групових зґвалтувань, окремо прецедент 2012 року [7], ставить їх у вразливіше положення.

Мандруючи складно обійтися без використання громадського транспорту, далеко не у всіх є можливість орендувати автомобіль на час свого перебування у місці призначення. В деяких країнах є можливість користуватися жіночими вагонами в потягах та метро. Попри те, що ця ініціатива не є панацеєю, адже вона впливає лише на тимчасову безпеку, а не на суспільний фон, який формує передумови небезпеки, туристкам наявність таких вагонів може допомогти. Детальніше про безпеку у транспорті ви можете прочитати у статті Софії Халік «Жіночі вагони та окремі купе для жінок в Україні і світі» [8].

Наостанок ми вирішили запропонувати вам розглянути деякі моменти, які на нашу думку зможуть вам допомогти захистити себе від додаткових ризиків:

  1. Важливо попередньо зберегти контакти та адресу українського посольства та/або консульства, так само як і дані місцевих органів правопорядку.

  2. Відвідуючи будь-яку країну слід враховувати її культуру не тільки як знак поваги до місцевих жителів, а і як можливість не наражати себе на небезпеку зайвий раз. Якщо є можливість злитися з натовпом і виглядати як місцева, треба її використовувати. Це стосується не тільки одягу, а й специфічних норм етикету, які можуть бути притаманні окремій культурі.

  3. Дізнайтеся закони щодо самооборони країни, яку ви вирішили відвідати. На жаль, не всюди, в Україні в тому числі закони про самооборону дійсно забезпечують право повноцінно захищати власні життя та здоров’я. Якби ви хотіли детальніше дізнатися про тактики самооборони, або відвідати курси, пропонуємо вам ознайомитися з вебсайтом Української Жіночої Варти [9].

  4. Повідомляйте про своє місце знаходження друзям, або родині

  5. Ви можете звернутися у туристичні агенції, які спеціалізуються на адаптації програми подорожі для жінок, які мандрують поодинці. Нам не вдалося знайти такі в Україні, однак є декілька інтернаціональних, послуги яких можна замовити онлайн.

Наразі тема безпеки подорожей для жінок не є широко обговорюваною, а та невелика кількість публікацій здебільшого має дещо протекціоністський характер. Для жінок, які подорожують у справах є онлайн тренінги та консультації, посилання на які ви можете знайти під номером 10 у джерелах знизу. Якщо ж ви відправилися у мандрівку з будь-яких інших причин, посилання номер 11 може допомогти вам у підготовці.

 СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ:

  1. https://industryglobalnews24.com/over-85-of-solo-travelers-are-women-adventure-travel-reports

  2. https://www.solofemaletravelers.club/solo-female-travel-safety-index/

  3. https://www.safetydetectives.com/blog/womens-safety-research/

  4. https://asiapacific.unwomen.org/en/countries/thailand

  5. https://www.statista.com/statistics/314886/percentage-of-adults-holding-driving-licences-england/

  6. https://www.jstor.org/stable/26317315?searchText=women+travel+safety&searchUri=%2Faction%2FdoBasicSearch%3FQuery%3Dwomen%2Btravel%2Bsafety&ab_segments=0%2Fbasic_search_gsv2%2Fcontrol&refreqid=fastly-default%3A0d7031f3ec57888816a1c0c2be4e1702&seq=1

  7. https://www.bbc.com/news/world-asia-35115974

  8. https://genderindetail.org.ua/library/suspilstvo/zhinochi-vahony-ta-okremi-kupe-dlya-zhinok-v-ukraini-i-sviti.html

  9. https://uavarta.org/navchannja/

  10. https://www.internationalsos.com/services/workforce-resilience/digital-training-portfolio

  11. https://safertourism.org.uk/travel-tips/female-travellers/

Поділись своїми ідеями в новій публікації.
Ми чекаємо саме на твій довгочит!
ЖІНОЦТВО
ЖІНОЦТВО@jinotstvo

1.5KПрочитань
0Автори
22Читачі
На Друкарні з 5 травня

Більше від автора

  • 6 міфів про фемінізм (та чому вони брешуть)

    З деякими словами в нас апріорі існують сильні асоціації. Подібна ситуація склалася й зі словом «фемінізм». За роки існування руху, стосовно нього утворилося безліч різних думок. І не всі вони правдиві. Розказуємо та спростовуємо деякі з них у цьому довгочиті

    Теми цього довгочиту:

    Фемінізм
  • Що почитати феміністці?

    Якщо ви губитесь в морі феміністичної літератури, то цей пост для вас! Підготували 4 книжкові поради

    Теми цього довгочиту:

    Фемінізм

Вам також сподобається

Коментарі (0)

Підтримайте автора першим.
Напишіть коментар!

Вам також сподобається