Чи знищить війна глобальні бізнес-амбіції країн Перської затоки?

A Palestinian youth, raises a banner urging to boycott companies that allegedly support Israel during a mass rally in Beirut.

Компанії по всьому світу відчувають на собі наслідки конфлікту


Це мав бути новий Близький Схід: тиха, нейтральна територія, де араби та євреї, іранці-шиїти та араби-суніти, американці, китайці і навіть росіяни могли б уживатися разом у спільному прагненні до прибутку. За останні півроку це бачення, яке найактивніше відстоюють лідери Саудівської Аравії та Об'єднаних Арабських Еміратів (ОАЕ), і яке поділяють керівники компаній по всьому світу, зазнало нападу - спочатку війна Ізраїлю з бойовиками Хамасу в Газі, а потім, цього місяця, перша в історії пряма перестрілка ракетами між єврейською державою та Іраном. Чи може мрія витримати повернення до безладу?

На щастя, іранський та ізраїльський (в основному без жертв) удари і контрудари не переросли в більш масштабний конфлікт. Однак у поєднанні з набагато кривавішою війною в Газі та її наслідками в таких країнах, як Єгипет, Йорданія і Ліван, ракетна сутичка залишає регіон на гачку, а його комерційні амбіції - у стані невизначеності.

Через шість місяців після терористичної атаки ХАМАСу в Ізраїлі 7 жовтня, бойові дії, що мають безпосередні наслідки для світового бізнесу, розгорнулися на водних шляхах регіону. Повстанці-хусити в Ємені, нібито на знак солідарності з жителями Гази, обстрілюють іранськими ракетами кораблі, що курсують Червоним морем. 13 квітня Іран захопив в Оманській затоці торгове судно, яке він назвав «пов'язаним з Ізраїлем», нібито за «порушення морських законів і невихід на зв'язок з іранською владою».

A.P. Moller-Maersk, друга за величиною контейнерна судноплавна компанія у світі, призупинила заходи в порти Саудівської Аравії та Оману і перенаправила судна в обхід Африки, що збільшило на два-три тижні час транзиту між Азією і Європою. Загалом, судна роблять на 65% менше зупинок в Йорданії і на 40% менше в Саудівській Аравії, ніж у жовтні минулого року. Обсяг вантажоперевезень впав на 75% через Баб-ель-Мандебську протоку і Суецький канал по обидва боки Червоного моря, а також через Ормузьку протоку, що з'єднує Перську затоку з Аравійським морем.

Багато нафтових танкерів тримаються подалі від неспокійних вод. Круїзні компанії скасували або змінили маршрути. Готові до пляжного відпочинку туристи тримаються подалі від Єгипту та Йорданії, які залежать від них на 10-15% від ВВП. Надії на залучення 160 мільйонів туристів на рік до регіону до 2030 року, що втричі більше, ніж у 2023 році, відступають.

Багатонаціональний бізнес також відчуває непрямий вплив бойових дій. В Ізраїлі, де мають офіси понад 400 міжнародних компаній, керівники стурбовані тим, що їхніх працівників призивають на військову службу в резерві. Прогресивні пропалестинські технічні працівники в Америці підштовхують Google відмовитися від проекту хмарних обчислень в Ізраїлі вартістю 1,2 мільярда доларів. Конфлікт призвів до уповільнення зростання доходів Snap. Соціальна медіа-компанія заявляє, що рекламодавці скорочують витрати в регіоні, де проживає 30 мільйонів з приблизно 400 мільйонів її щоденних користувачів. Компанія Meta, яка володіє Facebook та Instagram, висловила схожі побоювання.

Тим часом американські бренди, такі як Coca-Cola і Starbucks, стикаються з бойкотами в мусульманських країнах, де споживачі розгнівані непохитною підтримкою Ізраїлю з боку Америки. Деякі ресторани відмовляються подавати Пепсі або Колу, натомість пропонуючи місцеві альтернативи, такі як Матрикс Кола. У лютому бос McDonald's заявив, що мережа бургерних зіткнулася з «вираженим впливом» на близькосхідні продажі (вона викупила ізраїльського власника франшизи після того, як той запропонував їжу ізраїльським солдатам безкоштовно).

Зросли майже вдвічі в період з 2017 по 2022 рік, щорічні прямі іноземні інвестиції в п'ять арабських економік - Єгипет, Оман, Катар, Саудівську Аравію та ОАЕ - демонструють ознаки пом'якшення. У період з січня до середини березня, навіть незважаючи на відновлення глобального ринку укладання угод, барони, що викуповують компанії, та венчурні інвестори уклали на Близькому Сході угод на суму менше ніж $1 млрд, що менше середньоквартального показника у $4,7 млрд у 2021 році (див. діаграму). Приватний сектор навряд чи буде «авантюрним у такий час», - каже голова однієї з компаній, що базується в Перській затоці. «Ви хочете залишатися набагато більш ліквідними». Зараз йдеться про те, щоб бути «обережними з додатковими інвестиціями», додає керівник приватного капіталу. Компанії повинні більше думати про «фізичний захист інфраструктури, вибір фінансових партнерів і сценарії ризиків, пов'язаних з новими проектами», - пояснює європейський топ-менеджер. Дохідність облігацій Саудівської Аравії та Еміратів зросла з жовтня, так само як і ціна страхування цих облігацій від дефолту, що свідчить про те, що інвестори нервують.

Не всі проявляють однаковий рівень обережності. Підрозділ хмарних обчислень Amazon все ще планує витратити щонайменше $5 млрд на саудівські дата-центри, приваблювані дешевою енергією та стратегічним розташуванням. Microsoft, технологічний титан з конкурентною хмарною пропозицією, також будує серверні ферми, а в ОАЕ - мобільну мережу 5g. Цього місяця вона оголосила про інвестиції в розмірі 1,5 млрд доларів у компанію G42, улюбленця еміратських еміратів у сфері штучного інтелекту. Замість того, щоб поступитися своїм прогресивним технічним фахівцям в ізраїльському проекті, Google звільнив 50 з них. Минулого року азійські компанії оголосили про інвестиції на Близькому Сході на суму понад 29 мільярдів доларів.

В цілому, однак, настрої в ділових колах викликають занепокоєння. Навіть якщо конфлікт не вийде з-під контролю, його спалахи, як побоюються керівники, можуть спонукати правителів регіону перенаправити ресурси з економічного розвитку на забезпечення безпеки та стабільності. Таке вже траплялося раніше - але ніколи на тлі бізнес-буму.

Першоджерело: The Economist “Will war snuff out the Gulf’s global business ambitions?”

Більше новин в телеграмі

ВибориЄвропейський СоюзЄвропаГе

Поділись своїми ідеями в новій публікації.
Ми чекаємо саме на твій довгочит!
Пащека / Світові новини
Пащека / Світові новини@pascheka

13.8KПрочитань
0Автори
111Читачі
На Друкарні з 15 березня

Більше від автора

  • Болото замість козиря

    Фінансовий скандал у Граці, корупційні розслідування у Відні, посадові махінації в колишніх синіх міністерствах, контакти з російськими олігархами - FPÖ Кікля опинилася у вирі справ.

    Теми цього довгочиту:

    Корупція
  • "Наша Європа може померти": Страшне послання Макрона континенту

    Макрон попередив про загрозу майбутньому ЄС та закликав до більш "суверенної" Європи. Він запропонував ідеї зміцнення ЄС, такі як збільшення бюджету та оборонні преференції. Промова розглядається як передвиборча агітація на тлі відставання партії Макрона в опитуваннях.

    Теми цього довгочиту:

    Європейський Союз

Вам також сподобається

Коментарі (0)

Підтримайте автора першим.
Напишіть коментар!

Вам також сподобається