Прем'єр-міністр Угорщини Віктор Орбан є класичним популістом. Користуючись усіма благами ЄС для своєї країни, він затято критикує політику Брюсселя, часом вдаючись до одіозних формулювань. Наприклад, порівнюючи членство Угорщини в Європейському союзі з радянською окупацією і називаючи Брюссель «поганою сучасною пародією» на Москву.
Його висловлювання сприймаються демократично спокійно, але ЄС має можливість скоротити або затримати дотації країнам, які не дотримуються принципу одностайності.
Однак Угорщина залежить від грошової підтримки ЄС, тому в Брюсселі є всі важелі впливу досягти домовленості з Орбаном. Він блокує наднаціональні рішення і збирає політичні преференції всередині своєї країни. Зараз наближається реформа Лісабонського договору, і Орбан розуміє, що часу залишилося небагато, тому він звертає увагу на проблеми та створює видимість ефективної боротьби.
Згідно з положеннями Лісабонського договору, рішення з питань оподаткування, зовнішньої політики та безпеки, країни-члени ЄС ухвалюють шляхом консенсусу. У всіх інших питаннях достатньо згоди кваліфікованої більшості. Принцип одностайності створює напругу всередині ЄС, оскільки ускладнює прийняття швидких рішень, особливо в ситуаціях, як, наприклад, військова допомога для України.
Робота над реформуванням Євросоюзу триває. Зокрема, йдеться не лише про позбавлення країн співтовариства права вето в Раді ЄС, а й розширення повноважень Єврокомісії та інших наднаціональних структур. Євросоюз бюрократична структура, якій важко відмовитися від багаторічних принципів роботи. Однак на рівні деяких зовнішньополітичних рішень «клуб держав» може перейти до принципу кваліфікованої більшості.
Німеччина, Італія та Франція втомилися від блокування ініціатив «економічними карликами» як Угорщина, та розуміють, що Євросоюз може розпастися, якщо подібні країни підриватимуть демократичні цінності.
Критика Брюсселя, яка лунає не лише з Будапешта, але й від деяких політиків у Польщі та Словаччині, пояснюється електоральним запитом. У Європі зростає кількість людей, які розчаровані міграційною політикою ЄС і роздратовані втручанням Брюсселя в суверенітет країн.
Поки що це не призвело до плачевних результатів. Зокрема, угорці почуваються комфортно в ЄС, попри критику Орбана. Однак для багатьох політиків при владі така форма самозахисту є дуже зручною та ефективною: критикувати та користуватися благами одночасно.
До реформи ЄС є багато претензій. Насамперед у Польщі, яка сподівалася створити в рамках ЄС альянс країн, готових протистояти Франції та Німеччині. Тому експерти вважають, що процес буде складним і конфліктним. Але поки всім країнам-членам ЄС економічно вигідно бути в одному союзі, учасники переговорів, швидше за все, зможуть примиритися і дійти згоди.
Джерело: Focus Ukraine
Ми чекаємо саме на твій довгочит!
Більше від автора
Казахстан стає привабливим «ядерним» гравцем
У Казахстані уряд планує побудувати першу атомну електростанцію і найближчим часом проведе референдум з цього приводу. Країна хоче диверсифікувати свої енергетичні потужності та вже визначила можливий майданчик для будівництва АЕС.
Теми цього довгочиту:
ГеополітикаЩо Росія сподівається отримати від конфлікту між Ізраїлем і ХАМАСом
«Росія зайняла пропалестинську позицію настільки, що навіть мене це здивувало», – каже Ганна Нотте, експерт з питань зовнішньої політики Росії на Близькому Сході в Центрі досліджень нерозповсюдження Джеймса Мартіна.
Теми цього довгочиту:
ГеополітикаТурецький режим підтримує тероризм
Після рішення міністра закордонних справ Ізраїлю Елі Коена відкликати дипломатичних представників з Туреччини, виникла ескалація напруженості між країнами. Це стало відповіддю на підтримку президентом Туреччини руху ХАМАС під час конфлікту з Ізраїлем.
Теми цього довгочиту:
Геополітика
Вам також сподобається
Як позбутися “російськомовності” в Україні
Моя думка щодо того, як донести мовно зросійщеним українцям, що необхідно змінюватися
Теми цього довгочиту:
МоваХто врятує Аргентину від економічного колапсу? Пероніст Масса проти лібертаріанця Мілея
Вчора в Аргентині відбулися вибори Президента. Паралельно з президентськими виборами обирали й більшість (130 з 257) депутат
Теми цього довгочиту:
АргентинаНастільна гра в сетингу Warhammer об'єднує батька й сина, розлучених війною
Як настільна гра об'єднує сім'ю на відстані.
Теми цього довгочиту:
Війна