Авторка: Рина
Якщо брати середньостатистичну жінку, то її день складається з трьох змін: перша – робота, друга – побут, третя – емоційна праця. Чи бачите ви тут вільний час для саморозвитку та відпочинку? А його й нема. Це не закладено в базову модель "жінки" в патріархальному суспільстві.
З одного боку, ми – слабка стать, яка завжди повинна бути другою після чоловіків. З іншого боку, жінка – це "шия сім’ї" та "сірий кардинал", який стоїть позаду свого чоловіка та допомагає йому досягти висот.
А чи змогли б чоловіки бути всесвітньо відомими акторами, співаками, політиками, науковцями, спортсменами, якщо б крім професійного розвитку на них було покладено виховання дітей, домашня робота та цілодобова емоційна підтримка всього свого оточення?
І не забуваймо, що крім цього всього вони повинні мати презентабельний вигляд та бути цікавими для своїх партнерок, а для цього треба десь мати час на це. Звучить абсурдно? Сюрреалістично? Це буденний день більшості жінок, який вважається нормою та вже традицією. Усе це є результатом у першу чергу ґендерних стереотипів та ролей.
"Друга зміна" – це навантаження жінок, які працюють додатковою неоплачуваною домашньою роботою, яка включає в себе догляд за дітьми (інколи ще й дорослими), прибирання та готування.
На цю роботу йде купа часу та сил, але для більшості вона "непомітна". Уявіть, що ви відпрацювали до 18:00, прийшли додому, а там ідеальна чистота, тільки приготовлена вечеря та партнер, який прекрасно виглядає, має хороший настрій та не втомлений. Тепер поміняйте персонажів місцями. Ви є цим самим партнером, який після роботи біжить додому, готує їжу, швидко прибирає квартиру і при цьому залишається бадьорим та йде з посмішкою зустрічати іншого. Який варіант вам подобається? Напевно більшість вибере перший, бо це дуже зручний та комфортний формат. Не забувайте, що в такому разі після вечері у вас є відпочинок та час на себе, у той час, як ваш партнер продовжує прибирати залишки вечері та закінчує всі ті справи, які не встиг перед вашим приходом.
“Друга зміна”
Термін "друга зміна" та "подвійне навантаження" введений соціологинею Арлі Хохшільд у 1989 році в однойменній книзі "Друга зміна". У ній авторка детально розбирала неоплачувану "невидиму" домашню працю, яка виконувалась на додаток до оплачуваної праці. Хохшильд та її наукові співробітники опитували 50 пар і спостерігали за дюжиною будинків протягом 1970-х і 1980-х років, намагаючись дослідити "різницю дозвілля" між чоловіками та жінками. Завдяки цьому соціологиня вивела три конструкції подружніх ролей, які вона спостерігала під час свого дослідження: традиційну, перехідну та егалітарну.
Традиційна жінка "хоче ідентифікувати себе зі своєю діяльністю вдома (як дружина, мати, сусідська мама)". Егалітарна жінка "хоче ототожнювати себе з тими ж сферами, що і її чоловік, і мати рівну кількість влади в шлюбі". Жінка перехідного періоду знаходиться посередині, змішуючи традиційну та егалітарну ідеології.
До того ж у її роботі аналізуються дрібниці подружнього життя, на які багато людей не звертало увагу з плином часу. Наприклад: в одному з розділів було виявлено, що жінки все ще виконують більшість обов’язків по дому та догляду за дітьми, незважаючи на те, що вони є робочою силою. Також Хохшильд поділилась історіями кількох чоловіків, які порівну розділяли тягар домашньої роботи та догляду за дітьми зі своїми дружинами. Так вона показала, що такий сценарій можливий, хоч і є рідкістю. Загалом дослідження представили чіткий розподіл між ідеологічними уподобаннями статей і соціальних класів: робітничий клас і чоловіки віддавали перевагу традиційній ідеї; середній клас і жінки віддавали перевагу егалітарній.
Міжнародна організація праці зазначає, що жінки та дівчата виконують понад 75% неоплачуваної роботи по догляду у світі. Оксфам додає, що жінки складають 2/3 оплачуваної робочої сили по догляду. Щодня вони виконують 12,5 мільярдів годин неоплачуваної роботи по догляду. При оцінці мінімальної заробітної плати це означало б внесок у світову економіку щонайменше в 10,8 трильйона доларів на рік, що більш ніж утричі перевищує розмір світової індустрії технологій.
У країнах із низьким рівнем доходу жінки в сільській місцевості витрачають до 14 годин на день на неоплачувану роботу по догляду.
У всьому світі 42% жінок не можуть отримати роботу, тому що вони відповідають за репродуктивну працю, у порівнянні з лише 6% чоловіків.
80% із 67 мільйонів домашніх робітників у світі – жінки – 90% не мають доступу до соціального забезпечення, а більше половини не мають обмежень щодо тривалості робочого тижня. Керолайн Кріадо Перес у своїй книзі "Невидимі жінки" пише: "Щодня жінки витрачають на "другу зміну" від 3 до 6 годин, тоді як чоловіки – у середньому від півгодини до 2 годин".
Домашня робота = звичайна робота
Вона дає про себе знати, навіть якщо її результатів не видно. Через такий тягар у жінок погіршується загальний стан здоров’я, відбуваються постійні проблеми зі сном, можуть бути харчові розлади (адже з таким графіком дуже легко забути чи спеціально пропустити прийом їжі) та багато чого іншого. Це у свою чергу впливає на гальмування в кар’єрному рості та заробітній платі. Якщо мова йде про дівчат, то знижується рівень успішності в навчанні, що прямо впливає на їхнє майбутнє: будуть вони мати кваліфікацію чи виберуть стати домогосподаркою. От і виходить замкнуте коло для цілих поколінь у сім’ї.
Що в Україні?
83% опитаних згодні з тим, що найважливіше завдання жінки – дбати про дім та сім’ю
Соціологічна група "Рейтинг" у 2020 році провела опитування стосовно розподілу ґендерних ролей. З’ясувалося, що частіше в сім’ях (парі) готує їсти жінка (64%). Лише близько чверті зазначили, що ця роль у їхньому союзі поділена порівну. Обов’язки з виховання дітей та заняття господарськими справами покладені на жінок (52% та 43% відповідно). Водночас стосовно виховання дітей на відміну від господарських справ, опитані дещо частіше зазначали, що ця роль поділена у їхній парі порівну.
Натомість головування в сім’ї (парі) дещо частіше покладається на чоловіків – такої думки дотримуються 39%, стосовно жінок так вважають 29%, і порівну розділяють цю роль також 29%. Більше половини опитаних вказують, що в їхній сім’ї (парі) більше заробляє саме чоловік, 23% – такої думки про жінок, 17% – кажуть, що обидва заробляють приблизно однаково.
Абсолютна більшість опитаних погоджуються з твердженнями, що найважливіше завдання жінки – дбати про дім та сім’ю (83%) та те, що найважливіше завдання чоловіка – це заробіток грошей (75%).
“Третя зміна”
"Третя зміна" – когнітивне навантаження. Потрійний тягар часто включає в себе: емоційну працю та догляд за собою, щоби підтримувати свій "товарний вигляд" для оточення.
Дослідження 2017 року в серії Modern Family Index (MFI), підготовлене на замовлення Bright Horizons Family Solutions, показало, що жінки все ще несуть додатковий тягар – розумове навантаження. Матері, які мають роботу, яка є основним джерелом доходу їх сім’ї, також у 2-3 рази частіше керують домашнім господарством і розкладом дітей, ніж чоловіки. А також, більш ніж на 30% частіше за інших працюючих матерів піклуються про все, включаючи сімейні фінанси й організацію родинного відпочинку.
Тобто жінки, крім неоплачуваної домашньої роботи, ще й виконують ролі сімейних менеджерів. Вони слідкують за родинним бюджетом, розписують для кожного план на день тощо. Це кропітка робота, яка знову непомітна, але важлива.
Саме завдяки таким явищам як "друга" та "третя" зміни в багатьох жінок досі існують втрачені можливості, а світ страждає на нерівності та гендерний розрив.
СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ:
The Unpaid Care Work and the Labour Market. An analysis of time use data based on the latest World Compilation of Time-use Surveys (Jacques Charmes) – https://www.ilo.org/wcmsp5/groups/public/---dgreports/---gender/documents/publication/wcms_732791.pdf
Who are domestic workers (ILO) – https://www.ilo.org/global/topics/domestic-workers/who/lang--en/index.htm
OXFAM International – https://www.oxfam.org/en/not-all-gaps-are-created-equal-true-value-care-work
Соціальна група «РЕЙТИНГ», дослідження «Роль жінок в українському суспільстві» – https://ratinggroup.ua/research/ukraine/rol_zhenschin_v_ukrainskom_obschestve.html