Північного ставка в Бахмуті більше не існує
Про часткове осушення ставка в Бахмуті свідчать останні супутникові фото від американської компанії Maxar Technologies. Виникає враження, що водоймище було заповнене приблизно наполовину. Насправді ж ситуація ще гірша, ніж зображено на знімку.
«Від нього майже нічого не залишилось. Навесні [2023 року] там води не було — калюжа на дні, а не ставок», — оператор БПЛА 46-ї десантно-штурмової бригади ЗСУ.
На фото, якими поділився військовий, видно, що наприкінці весни 2023 року трохи води залишалося лише за греблею ставка. Водночас поверхня водойми вкрита шаром білуватої речовини, що, імовірно, є висохлим мулом.
На цьому кадрі — Бахмут наприкінці весни 2023 року, коли за місто точилися запеклі бої.
Стан Північного ставка на початку 2024 року невідомий з причини тимчасової окупації. Однак можна припустити, що через близькість до лінії фронту окупанти не могли відбудувати греблю, тож від водойми, імовірно, нічого не залишилось.
Чому вода перестала надходити в Північний ставок Бахмута?
Перш ніж потрапити в Північний ставок, вода проходила через Восьмий ставок. Але у 2023 році російські окупанти знищили його греблю під час боїв за місто, і, як видно на супутникових знімках, Восьмий ставок повністю спорожнів. Пізніше висох і Північний ставок.
«Шкода, [завдана] в екологічному плані, — це втрата води через пошкодження ГТС (гідротехнічної споруди, тобто греблі, — ред.). [Розмір шкоди] можна буде розрахувати, коли внесуть зміни в методику [розрахунку шкоди]. Крім того, там була риба й інші живі ресурси. Для розрахунку шкоди треба знати фактичну кількість загиблих водних ресурсів і їхні види, — пояснює фахівчиня Бахмутської екоінспекції Наталя Контарьова.
Що втратила Бахмутська громада?
Північний ставок був місцем, куди з’їжджалися на відпочинок з усього міста. За совєтських часів на Північному ставку були гірки й вежі для стрибків у воду. Також раніше на Північному ставку була човнова станція. Там можна було взяти в оренду човен — покататися водоймищем.
«Це була одна з найулюбленіших, доступних і безплатних зон відпочинку містян. Одразу після Другої світової війни пів міста туди ходило відпочивати — купатись, засмагати. Адже багато хто жив бідно. Не втратив популярності ставок й у пізніші десятиліття. Останній раз я була там на Водохрещі 2022 року — десятки людей пірнали в ополонку у формі хреста, були масові гуляння», — згадує місцева краєзнавиця Наталя Царик.
Незадовго до повномасштабного вторгнення місцева влада планувала оновлення території Північного ставка.
«Міськрада Бахмута збиралась розвивати цю рекреаційну зону: провели опитування людей, що б вони хотіли там бачити. Наприклад, були пропозиції прокласти навколо ставка велодоріжки, човнову станцію зробити», — додає Наталя Царик.
Поширюймо правду про екоцид в Україні!