Енн Епплбаум: Смерть Пригожина віщує ще більш вражаюче насильство - The Atlantic

Росія Володимира Путіна давно перетворилася на країну загадкових смертей. У 1998 році, незабаром після призначення Путіна главою спецслужб, на сходовому майданчику свого будинку в Санкт-Петербурзі застрелили Галину Старовойтову, депутата, яка вірила в те, що в Росію прийде демократія. У 2006 році на сходовому майданчику свого будинку в Москві було вбито Ганну Політковську, журналістку, яка надто багато дізналася про чеченські війни, що їх Путін використовував для приходу до влади. У 2015 році Борис Нємцов, затятий критик президентства Путіна, був убитий кілером за два кроки від Кремля. Інші критики ледь вижили. Наприклад, 2020 року Олексій Навальний, організатор єдиного по-справжньому національного антипутінського політичного руху, важко захворів під час перельоту з Томська до Москви після того, як його отруїли.

Усі ці жертви були офіційними опонентами Путіна, людьми, які говорили або писали, виступаючи проти побудованої ним клептократії. Після того як Путін почав повномасштабне вторгнення в Україну, за дивних обставин з’явилася нова категорія жертв – представники російської бізнес-еліти, які, можливо, були недостатньо лояльними або недостатньо захопленими війною, – також почали гинути за дивних обставин. За півтора року, що минули з лютого 2022 року, два керівники газової промисловості були знайдені мертвими з передсмертними записками. Троє російських керівників були вбиті разом зі своїми дружинами та дітьми в результаті того, що виглядало як вбивство-самогубство. Тіло власника курорту в Сочі було знайдено біля підніжжя скелі. Іншого керівника знайшли плаваючим у басейні в Санкт-Петербурзі. Інші випали з вікон або зі сходів у Москві, Індії, на Лазурному узбережжі Франції та у Вашингтоні, округ Колумбія.

Проте, навіть у дуже довгому списку людей, які були розстріляні, повішені, отруєні або потрапили у смертельні аварії через те, що якимось чином стали на шляху Путіна, Євген Пригожин виділяється. Приватний літак Пригожина загадково впав з неба сьогодні вдень після вибуху, схожого на бомбу або ракету. Російська влада повідомила, що Пригожин був у списку пасажирів, хоча західні спецслужби не змогли одразу підтвердити, що він піднявся на борт літака. У будь-якому випадку, хтось збив літак, і цей хтось міг діяти тільки за наказом Путіна або, принаймні, в очікуванні такого наказу (Ніхто не позбавить мене від цього неспокійного найманця?). Але Пригожин не був опонентом Путіна, він допомагав створювати Путіна. Він не був критиком путінської клептократії; він створив групу найманців “Вагнера”, яка підтримувала африканських і близькосхідних диктаторів і експлуатувала алмазні копальні також від імені Москви. Він також керував Агентством інтернет-досліджень – організацією, яка використовувала хакерські атаки, витоки інформації та соціальні мережі, щоб допомогти обрати Дональда Трампа.

Пригожин також не був противником нинішньої війни. Його люди та завербовані ними в’язні брали участь у довгій, запеклій битві під Бахмутом, здобувши єдину значну перемогу Росії в Україні цього року. Тисячі російських солдатів, можливо, десятки тисяч, загинули в цій боротьбі завдяки військовій тактиці, яка настільки марнотратно витрачала людські життя, що самі росіяни називають її “м’ясорубкою”. Поступово Пригожин почав сумніватися в тому, як ведеться війна, і, можливо, в справжніх мотивах деяких з тих, хто керує битвою. В результаті він наважився кинути виклик російському армійському керівництву, а отже, і російському президенту, здійснивши химерний і майже безперешкодний марш до військового штабу міста Ростова-на-Дону, а потім майже всю дорогу до Москви, рівно 60 днів тому.

Так, це ще одна загадкова смерть, але це новий вид загадкової смерті. З цією авіакатастрофою насильство на периферії російської імперії перекочувало в саме її серце. Правління Путіна завжди трималося на п’янкому поєднанні опортунізму, хабарництва та фасаду російського націоналізму, підкріпленого витонченою загрозою насильства. Після заколоту Пригожина Путіну потрібно щось більш видовищне: театралізоване, публічне насильство; насильство на кшталт того, яке збиває літак невдовзі після зльоту посеред сонячного дня; насильство, покликане налякати будь-кого, хто потай бажав перемоги Пригожину.

Незабаром йому може знадобитися набагато більше. Серед російської еліти немає взаємної довіри, немає справжньої спільної ідеології, яка б виходила за рамки власних інтересів, і це не дивно: Безпеку Пригожина і його найманців мав гарантувати Олександр Лукашенко, диктатор Білорусі. Ця обіцянка, як і більшість обіцянок Путіна, виявилася порожнім звуком. Всі, хто все ще входить до найближчого оточення, вже наймають охоронців і, якщо можуть, відправляють свої сім’ї за кордон. Ті, хто може собі це дозволити, вже мають приватні армії. У всіх, хто пов’язаний з Пригожиним, з’явилися нові причини побоюватися за свою безпеку. Один генерал, близький до Пригожина, сьогодні був звільнений від командування. Його не бачили на публіці вже багато тижнів. Заступник Пригожина, Дмитро Уткін, загинув сьогодні в літаку разом з ним.

Але багато інших у Москві знали Пригожина, працювали з Пригожиним і отримували вигоду від бізнесу Пригожина, військового і кримінального. Чи будуть вони пасивно чекати, поки насильство поглине їх? Чи вони втечуть – раніше цього тижня з’явилися повідомлення, що війська Вагнера вже залишають свої новозбудовані табори в Білорусі – чи спробують завдати удару першими? “Сіра зона”, телеграм-канал, пов’язаний з групою Вагнера, вже чітко висловив цю загрозу: “Вбивство Пригожина матиме катастрофічні наслідки”, – йдеться в одному з сьогоднішніх повідомлень. “Люди, які віддали наказ, зовсім не розуміють настроїв в армії і морального духу. Нехай це буде уроком для всіх. Завжди треба йти до кінця”.

Джерело The Atlantic

Поділись своїми ідеями в новій публікації.
Ми чекаємо саме на твій довгочит!
Космос Політики
Космос Політики@politikosmos

Світова політика

74.5KПрочитань
4Автори
283Читачі
На Друкарні з 1 травня

Більше від автора

Вам також сподобається

Коментарі (0)

Підтримайте автора першим.
Напишіть коментар!

Вам також сподобається