Фасад китайсько-російської дружби впаде? - Nikkei Asia

Повернення Дональда Трампа ще більше погіршить відносини Пекіна та Москви.

ТОКІО -- На своїй широко розрекламованій зустрічі 4 лютого 2022 року президент Китаю Сі Цзіньпін та президент Росії Володимир Путін продемонстрацію єдність та дружбу, заявивши, що між двома країнами «не має меж».

Незважаючи на ці зовнішні демонстрації солідарності, справжня довіра залишається невидимою між Китаєм та Росією, чия спільна історія затьмарена прикордонними конфліктами, що виникають з ідеологічних та територіальних суперечок. Напруженість досягла кульмінації у збройних сутичках у 1969 році. Однак цей фасад дружби зберігається завдяки їхній спільній меті — зруйнувати глобальний порядок, який очолює США.

Однак стає все більш очевидним, що їхня дружба має межі. Наприклад, дипломатичні джерела повідомляють, що Пекін нещодавно заборонив своїм високопосадовцям ввозити робочі смартфони до Росії. Цей захід, очевидно, спрямований на запобігання крадіжці внутрішньої інформації Кремлем. Вважається, що цей запобіжний засіб вже застосовується під час їх поїздок до США. Цей наказ вказує на підвищену стурбованість Китаю щодо російського шпигунства.

Нещодавні кроки Росії та Північної Кореї щодо налагодження більш тісного стратегічного партнерства підкреслили зростаючу напруженість у відносинах між Пекіном та Москвою. Під час свого візиту до Північної Кореї в червні Путін підписав військовий пакт, в якому йдеться про те, що, якщо одна сторона «ввійде в стан війни в результаті збройного вторгнення», інша сторона «надасть військову та іншу допомогу».

Китай, який виступає як головний покровитель Північної Кореї, відреагував прохолодно: представник міністерства закордонних справ країни назвав угоду «двостороннім питанням» між Росією та Північною Кореєю.

На думку китайських експертів, знайомих із внутрішніми справами свого уряду, адміністрація Сі Цзіньпіна незадоволена пактом між Росією та Північною Кореєю як мінімум із двох причин.

  • По-перше, військова підтримка Росії може надати сміливості північнокорейським силам, що ускладнить Пекіну збереження контролю над Пхеньяном. Китайські лідери побоюються, що посилення північнокорейської армії може ще більше прискорити військові провокації проти Південної Кореї, потенційно втягуючи Китай у військовий конфлікт у себе на задвірках. Коли Путін відвідав Китай у жовтні, Пекін висловив йому ці побоювання. На думку експертів, китайські лідери передали Путіну своє невдоволення Росією, яка буде надавати допомогу Північній Кореї у нарощуванні її ракетно-ядерного арсеналу, хоч і вказали на готовність до більш тісної військової співпраці між Москвою та Пхеньяном.

  • По-друге, якщо Північна Корея зміцнить свої позиції як ядерної держави, Пхеньян може спробувати використати свій ядерний потенціал для прямих переговорів з Вашингтоном, минаючи і створюючи геополітичний кошмар для Пекіна, який вважає Північну Корею буфером проти американського впливу на Корейському півострові.

Хоча зближення США та Північної Кореї здається малоймовірним, воно може стати можливим, якщо Трампа буде переобрано у листопаді. Колишній чиновник адміністрації Трампа повідомив, що Трамп зберіг лист північнокорейського лідера, який він назвав «прекрасним», і, як і раніше, прихильний до досягнення суттєвого дипломатичного прориву.

За останні два або більше роки Китай і Росія зберігали зовнішню єдність, незважаючи на зростаючу взаємну недовіру і невдоволення, що посилюється подіями, що призвели до російського вторгнення в Україну. Менш як за місяць, після оголошення «безмежної» дружби між Китаєм та Росією, Путін ініціював вторгнення в Україну. Повномасштабний характер нападу явно застав Пекін зненацька.

«Китай все ще сердиться на Росію. Путін, мабуть, вже ухвалив рішення про великомасштабне вторгнення, коли він і Сі підписали документ про свою “безмежну” дружбу. У нас була інформація США про можливий крок Росії, але Москва так і не розкрила своїх справжніх намірів, хоча ми багато разів про це запитували», — сказав мені минулого року колишній високопоставлений китайський військовий офіцер.

Нещастя взаємне. З весни 2022 року до осені 2023 року, поки Росія вела запеклі бої з Україною, Москва неодноразово просила Китай надати летальну зброю, але отримувала відмову через побоювання Пекіна з приводу порушення санкцій США.

Схоже, що розчарування Путіна в Китаї спонукало його звернутися до Північної Кореї. У вересні 2023 року він запросив Кіма на Далекий Схід Росії і досяг з ним угоди про постачання Північною Кореєю боєприпасів і ракет до Росії, заклавши цим основу для більш тісного стратегічного партнерства.

Якщо Трамп повернеться до влади в листопаді, єдність між Китаєм і Росією може зазнати серйозного випробування. Трамп, який, схоже, поважає авторитарний підхід Путіна, підтримував дружні зв'язки з Росією під час свого перебування на посаді та, ймовірно, прагнутиме діалогу з Путіним для переговорів про припинення вогню в Україні.

Однак очікується, що Трамп із самого початку займе жорстку позицію щодо Китаю.

Його дипломатичний радник припускає, що Трамп розгляне такі заходи, як запровадження високих тарифів на широкий спектр китайського імпорту та посилення обмежень на в'їзд високопосадовців Комуністичної партії Китаю до США.

Поліпшення американсько-російських відносин неминуче призведе до загострення зв'язків між Росією та Китаєм, які значною мірою створені на основі взаємної антиамериканської ворожості.

Джерело — Nikkei Asia

Поділись своїми ідеями в новій публікації.
Ми чекаємо саме на твій довгочит!
Космос Політики
Космос Політики@politikosmos

Світова політика

75.2KПрочитань
4Автори
288Читачі
На Друкарні з 1 травня

Більше від автора

Вам також сподобається

Коментарі (0)

Підтримайте автора першим.
Напишіть коментар!

Вам також сподобається