Фрідріх Мерц вступає в боротьбу з Урсулою фон дер Ляєн за владу в Європі - POLITICO

Урсула фон дер Ляєн була наступницею Ангели Меркель, тоді як Фрідріх Мерц — її конкурентом. Хто правитиме Європою?

Урсула фон дер Ляєн ось-ось зіткнеться з найсерйознішим викликом для свого лідерства відтоді, як вона стала президентом Європейської комісії шість років тому.

І це не буде виклик з боку угорця Віктора Орбана. Він надійде від її власного передбачуваного партійного союзника, очікуваного майбутнього канцлера Німеччини Фрідріха Мерца.

69-річний лідер партії Християнсько-демократичний союз (ХДС), який має намір перемогти на виборах 23 лютого, не приховує своїх планів мати набагато більший вплив на справи ЄС, ніж його попередник Олаф Шольц.

Заява про такі наміри набула ще більшого геостратегічного значення після того, як президент США Дональд Трамп дав зрозуміти, що Європа повинна буде взяти на себе більшу частину важкої роботи з надання військової та економічної допомоги Україні.

«ЄС не має з’явитися у Вашингтоні як слабкий гравець — інакше до нього так і ставитимуться», — заявив Мерц під час передвиборчої кампанії в Німеччині.

Сигнал з Берліна про те, що Німеччина готова взяти на себе більше лідерства в Європейському Союзі, має стати приємною новиною для фон дер Ляєн, яка отримує потужного консервативного союзника, який, до того ж, добре розбирається в справах ЄС (Мерц був європейським законодавцем з 1989 по 1994 рік). У Брюсселі навіть часто можна почути нарікання з приводу того, що перемога Мерца просто означатиме, що ЄС керуватимуть два німецьких християнських демократи.

Але придивившись уважніше, можна припустити, що «королева Урсула» - прізвисько, яке вона отримала завдяки як своїй королівській поведінці, так і міцній владі в Брюсселі - навряд чи легко зможе розділити трибуну з лідером ХДС.

66-річна фон дер Ляєн панує в Брюсселі відтоді, як колишня канцлерка Німеччини Ангела Меркель, її політична покровителька, допомогла катапультувати її на потужну виконавчу роль у 2019 році. Дійсно, в той час як фон дер Ляєн була призначена міністром оборони при Меркель, Мерц був відсунутий в сторону і пішов з політики, щоб працювати корпоративним юристом.

Фон дер Ляєн скористалася відносною слабкістю президента Франції Еммануеля Макрона та Шольца, щоб посилити свій вплив, централізувавши відповідь блоку на пандемію Covid та повномасштабне вторгнення Росії в Україну.

Тепер їй доведеться змагатися з одним із найзапекліших суперників Меркель у ХДС, знавцем справ ЄС, який стане найвпливовішим консерватором за столом європейських лідерів, де він має намір посилити владу столиць за рахунок Брюсселя.

Те, що може виглядати як політичні розбіжності між ними на папері, цілком може перетворитися на повномасштабну боротьбу за владу, оскільки фон дер Ляєн намагається протистояти зростаючому інтересу Мерца на європейській арені. Фон дер Ляйєн тримається політичного центру, виступаючи за «зелені» реформи, гендерну рівність і збереження внутрішніх кордонів Європи відкритими.

Мерц, навпаки, є класичним західнонімецьким консерватором, який прагне дерегуляції, виступає проти паритетного представництва в уряді і не проти закриття кордонів Німеччини з її сусідами.

Люди, близькі до фон дер Ляєн і Мерца в Берліні та Брюсселі, кажуть, що пара зможе переступити через свої минулі розбіжності, щоб знайти новий спосіб життя, заснований на більш широких цілях зміцнення ЄС. Представник ХДС заявив, що вони регулярно розмовляють по телефону, довіряють один одному і добре співпрацюють. Чиновник Єврокомісії, близький до фон дер Ляєн, сказав:

«Вони мають спільну мету - підвищити конкурентоспроможність Європи, в тому числі шляхом спрощення та прискорення ведення бізнесу».

Але інші, хто спостерігав за взаємодією фон дер Ляєн і Мерца в останні місяці, описують ці відносини як напружені, причому лідер ХДС використав січневу зустріч консервативних лідерів у Берліні, щоб нав'язати голові Єврокомісії своє бачення Європи.

«Визначальною рисою цих відносин є те, що вони потенційно стануть змаганням за лідерство в Європі, - сказав Ян Техау, директор аналітичного центру Eurasia Group. - Вона явно зацікавлена в домінуванні на брюссельській сцені... в той час як Мерц, звичайно, хоче відновити лідерство Німеччини в Європі».

Інсайдер з Європейської народної партії - загальноєвропейської партії, в якій християнські демократи Німеччини є найбільш значущою силою, - який побажав залишитися анонімним, щоб говорити відверто, висловився більш прямолінійно.

«Ви повинні дивитися на це з тієї точки зору, що фон дер Ляєн - людина Меркель, - сказав інсайдер. - А Меркель не оминає нагоди показати, як сильно вона ненавидить Мерца. Це відправна точка. Ці люди не ладнають між собою».

Кораблі вночі

Визначальною рисою стосунків Мерца і фон дер Ляєн є те, що вони, здається, уникали одне одного протягом більшої частини своєї кар'єри. Незважаючи на те, що обидва були членами ХДС, фон дер Ляєн прийшла в політику в 2005 році, саме тоді, коли Мерц розпочав довгу перерву, під час якої він працював корпоративним юристом.

«Фрідріх вже стояв біля дверей, коли вона увійшла», - згадував колишній єврокомісар Гюнтер Еттінгер, який також належить до ХДС.

Ключовим фактором, що пояснює, чому їхні шляхи так різко розійшлися, є Меркель. До свого відходу з передової політики Мерц належав до тієї гілки ХДС, яка не хотіла бачити східнонімецького вченого-дослідника на найвищій посаді в країні.

У 2005 році він став членом суто чоловічого клубу всередині ХДС, Pacto Andino або Андського пакту, який роками робив усе можливе, щоб не дати Меркель стати канцлером - але безуспішно. Як тільки її піднесення стало неминучим, він переключився на те, щоб ускладнити їй життя.

Але Мерц побачив достатньо і пішов працювати в низку елітних юридичних фірм, зокрема в американську, Mayer Brown.

Тим часом, фон дер Ляєн піднялася разом з Меркель до влади - спочатку як міністр у справах сім'ї, коли вона відстоювала прогресивну політику, яка викликала критику з боку деяких німецьких консерваторів; потім як міністр праці, а згодом як міністр оборони.

Коли Мерц повернувся в німецьку політику восени 2021 року, фон дер Ляєн вже перебувала в Брюсселі на посаді голови Європейської комісії - ще одній посаді, якою вона значною мірою завдячує Меркель.

Є й інші, менш відчутні фактори, а саме особистісні. Фон дер Ляєн відома тим, що працює у вузькому колі і відкриває двері обраним співрозмовникам, але не тим, що любить спілкуватися з людьми. Мерц, зі свого боку, може бути більш товариським.

«Якщо день пройшов добре, Фрідріх любить довше залишатися в барі ввечері, тоді як вона зазвичай тримається сама по собі», - розповіла людина, яка знає їх обох.

Тепер, коли підйом Мерца став майже безсумнівним - опитування показують, що його партія утримує лідерство - обидві партії намагаються підкреслити свою сумісність.

«Тепер у мене дуже близькі стосунки з Урсулою фон дер Ляєн, — нещодавно сказав Мерц подкасту Die Zeit. — Ми також дуже часто спілкуємося один з одним».

І все ж, схоже, їм важко координувати свої дії, щоб знайти час для особистих зустрічей. Наприклад, Мерц рідко відвідує зустрічі лідерів ЄНП у Брюсселі, де фон дер Ляєн є постійним учасником.

Коли вони все ж таки домовляються про зустріч, щось часто йде не так.

Коли Мерц поїхав до Брюсселя у вересні 2024 року, у фон дер Ляєн не було часу зустрітися з ним. Через кілька тижнів вони запланували недільну вечерю в Берліні, але голова ХДС не прибув вчасно, і зустріч перетворилася на швидкий сніданок у штаб-квартирі ХДС наступного ранку, за словами двох людей, які знають про цю зустріч.

Підпишіться тут, будь ласка

Ніщо так добре не відображає динаміку розвитку відносин між Мерц і фон дер Ляєн, як зустріч лідерів Європейської народної партії в Берліні на початку цього року та кроки, що їй передували.

Зробивши нестандартний крок (ресурси ЄНП зазвичай не використовуються для просування національних кандидатів), лідер ЄНП Манфред Вебер запросив усіх лідерів партії до Берліна 17-18 січня, щоб продемонструвати силу і підтримати кандидатуру Мерца. Ключовим моментом як для Мерца, так і для Вебера було змусити лідерів підписати спільну заяву, яка б ефективно зв'язала руки Єврокомісії в політиці.

Фон дер Ляєн кілька тижнів хворіла на важку пневмонію. Але хвороба не завадила підготовці до з'їзду ЄНП, а помічник Мерца Якоб Шрот їздив до Брюсселя, щоб доопрацювати заяву. За словами Мерца, ці переговори були «інтенсивними», тоді як інсайдер ЄНП назвав їх «дуже складними».

«ХДС взяв це під контроль і нагадав усім, хто в домі господар, - сказав той самий інсайдер з ЄНП. - Ось, власне, що сталося».

Врешті-решт, фон дер Ляєн відвідала збори, що стало її першим публічним виступом після хвороби. Поїздка до Берліна відбулася ще до її повернення до Брюсселя, де діяльність Єврокомісії була значною мірою призупинена.

Гострі моменти

Німецькі консерватори зараз прагнуть максимально послабити будь-які тертя. У той час як метою Мерца є пріоритет промисловості над кліматичними цілями, фон дер Ляєн також прагне полегшити життя компаніям, скорочуючи «зелені» правила, які вона запровадила під час свого першого терміну перебування на посаді.

«Відбулися вибори, якщо ви не помітили. Виборці віддали ЄНП більше голосів, ніж будь-коли раніше, тож, звісно, є зміни в політиці», - сказав один німецький консерватор, коли його запитали про те, як фон дер Ляєн переосмислює власну спадщину.

Проте Техау сказав, що невеликі відмінності можуть призвести до більших розбіжностей, зокрема, щодо Китаю, фіскальної політики та міграції.

«Вона більше єврофедераліст, оскільки вважає, що це [спільні запозичення для таких проєктів ЄС, як оборона] є хорошим інструментом, - сказав він. - Мерц виступає категорично проти».

Фон дер Ляєн також вважається набагато суворішою щодо Китаю, ніж Мерц, і багато хто виступає проти її рішення запровадити мита на китайські електромобілі.

Хоча фон дер Ляєн зробила своїм пріоритетом боротьбу з нелегальною міграцією протягом останнього року свого першого терміну, «її головною метою все ще залишається збереження кордонів між європейськими країнами відкритими», - сказав він.

«Для неї ідеал Шенгену про вільне пересування і відсутність прикордонного контролю дійсно дуже важливий. Але для Мерц прикордонний контроль між країнами більше не є табу».

Він додав:

«Саме тут я бачу найбільший конфлікт».

Джерело — POLITICO

Поділись своїми ідеями в новій публікації.
Ми чекаємо саме на твій довгочит!
Космос Політики
Космос Політики@politikosmos

Світова політика

76.2KПрочитань
4Автори
308Читачі
На Друкарні з 1 травня

Більше від автора

Вам також сподобається

Коментарі (0)

Підтримайте автора першим.
Напишіть коментар!

Вам також сподобається