Глава 3. Як ШІ змінює розуміння свободи?

Учора ми задали прямий вектор. Сьогодні ж будемо його потроху розгортати.

Традиційні концепції свободи, описані філософами на кшталт Джона Стюарта Мілля та Ізайї Берліна, зосереджуються на “свободи для” (дій) та “свободи від” (втручання). Однак в епоху ШІ ці ідеї перетворюються.

Автономія


У філософському розумінні, свобода часто асоціюється з автономією - здатністю індивіда ухвалювати власні рішення без зовнішнього примусу.

ШІ може посилити цю автономію, надаючи дані для більш усвідомлених виборів. У загальному сенсі, “персоналізовані ядра від плевел” можуть допомогти людям краще розуміти свої потреби збільшуючи їхню здатність до самовизначення. Але додай комерційний фактор наживи й алгоритми ШІ можуть стати остаточним цвяхом у кришку труни, що керує системою рекомендацій, і поступово формує наші вподобання та рішення.

Нові свободи - новий контроль


Ганна Арендт і Мішель Фуко, з їхніми дослідженнями влади та контролю, стверджували б, що такий вплив підриває суб'єктність індивіда, перетворюючи свободу з просторого помешкання на лабіринт, де алгоритмічні нитки Аріадни кидають тінь на нашу автономію. Де контроль маскується під піклування чи задовільнення потреб.

У такому разі декларування свободи через ШІ вимагають одночасно і її захисту. Впровадження систем ШІ як цифрової варти, повинно захищати користувачів від витоків даних, тим самим забезпечуючи свободу від зовнішнього втручання в їхнє життя. Такий підхід вимагає нового суспільного договору (або користувацької угоди), заснованого на ролі ШІ як арбітра між тими, хто користується свободами, і тими, хто хоче їх продати.

Простір для творення

Жижек якось жартував, що з приходом ШІ його студенти стали менше приділяти час підготовці семінарів і більше проводити час на відкритому повітрі. Напевно в цій іронічній безглуздості і простежується головна свобода ШІ - простір до самосвідомого творення, а саме цей вид дозвілля цінували деміурги минулих століть. Таким чином, ШІ знижує номінальну цінність академічних знань, але в цей же час звільняє простір до автономної дії.

ПОВНИЙ ТЕКСТ УСІХ “ГЛАВ” ВИ МОЖЕТЕ ЗНАЙТИ У МОЄМУ БЛОЗІ, ЗА ПОСИЛАННЯМ У ШАПЦІ ПРОФІЛЮ

Поділись своїми ідеями в новій публікації.
Ми чекаємо саме на твій довгочит!
Рєпін Ілля
Рєпін Ілля@na_manjetax

Про політичну філософію та ШІ

312Прочитань
10Автори
4Читачі
На Друкарні з 10 січня

Більше від автора

  • Глава 4. Доступ до рівності

    Філософ Руссо стверджував, що в природному стані всі люди є рівними. Так як, вони є незалежними один від одного і здатні задовольняти власні потреби без допомоги інших.

    Теми цього довгочиту:

    Ші
  • Глава 2. Політ.Філософія basic: свобода, рівність, справедливість

    У серці політичної філософії вічно пульсують поняття свободи, рівності та справедливості, які гонять кров ідеологій по єдиному політичному організму Спінози. Вони утворюють кістяк думки, який століттями формувався під тяжкістю геніальних розумів.

    Теми цього довгочиту:

    Ші
  • Глава.1 Від механічних качок до Алана Тьюрінга

    Починаємо від примітивних, але витончених механізмів, яких використовували для анімації ідолів у святилищах, й конструкцій, створених для вивчення небесних тіл.

    Теми цього довгочиту:

    Ші

Вам також сподобається

Коментарі (0)

Підтримайте автора першим.
Напишіть коментар!

Вам також сподобається