Гра Путіна набуває гіперзвукової швидкості: чи тому ми не бачимо її? - Responsible Statecraft

Росія встановила ескалаційне домінування над Байденом, застосувавши ракету «Орешник», але це не вперше.

21 листопада Володимир Путін кинув Заходу величезний виклик у вигляді ескалації: чи готові ви до того, що Росія завдасть удару по об'єктах НАТО в будь-якій точці Європи за допомогою гіперзвукових боєприпасів, яких у вас немає?

До понеділка, 18 листопада, засоби масової інформації були переповнені про-військовими активістами, які закликали Байдена та інших західних лідерів розв'язати руки Зеленському для використання зброї більшої дальності в глибинах Росії. З літа пихаті британські колишні військові базікали про вирішальний вплив, який ракети Storm Shadow - і, як наслідок, американські ПТРК - можуть мати на полі бою під Курськом, з дальністю дії 300 кілометрів або близько 185 миль.

Вони здійснили своє бажання 19 листопада, коли перший залп з ПТРК був випущений по військовому об'єкту в Брянську - за межами району, в якому українські війська ведуть бойові дії в Курську. Наступного дня по Курську були запущені британські ракети Storm Shadow, не менш радісно схвалені прем'єр-міністром Кейром Стармером. Ці удари викликали широкий резонанс у західних засобах масової інформації, без жодного слова застереження.

Однак ті, хто закликає до більш глибоких ударів по російській території, фундаментально не розуміють російську стратегію.

У критичні моменти протягом останнього десятиліття я бачив, що Росія прагне до домінування в ескалації - концепції часів холодної війни, згідно з якою держава може найкраще стримувати конфлікти і уникати ескалації, якщо вона домінує на кожній наступній сходинці ескалації, аж до ядерної сходинки.

З початку кризи в Україні у 2014 році Росія прагнула домінувати на кожній сходинці «драбини ескалації». Анексія Криму в 2014 році і вторгнення в Україну в лютому 2022 року були великими загостреннями, які НАТО не зустріло віч-на-віч. Ця стратегія також спостерігається в дипломатичній сфері, наприклад, Росія загострила суперечку зі США в 2017 році, коли вислала з Росії 755 американських дипломатичних працівників. Коли Москва вдається до надмірної ескалації, вона робить ставку на те, що її супротивник не захоче піднятися ще на одну сходинку вище по драбині ескалації.

У Москві існує укорінена думка, підкріплена, без сумніву, інкременталізмом Байдена, що Росія завжди перевершить розділений і морально слабкий західний альянс, коли справа дійде до сутички. Росія має те, чого немає у Заходу - суверенну владу і політичну волю діяти в односторонньому порядку. Путін піддавався критиці з боку прихильників жорсткої лінії в Росії за те, що він не відреагував на повільне нарощування військової підтримки України з боку Заходу.

Як зазначалося раніше, отримання Україною дозволу на використання ПТРК в глибині території Росії не залишило б Путіну іншого вибору, окрім як відреагувати, про що він заявив у вересні.

Так, 21 листопада Росія запустила гіперзвукову ракету «Орешник» по добре укріпленому українському військовому об'єкту в Дніпропетровську. Це перший випадок використання балістичної ракети середньої дальності в бойових умовах.

Її застосування було важливим з кількох ключових причин.

По-перше, вона забезпечила значну ескалацію руйнівного потенціалу. Росія безуспішно намагалася знищити завод «Південмаш» з 2022 року, використовуючи наявну в її розпорядженні бойову зброю. Побудований за радянських часів, «Південмаш» має цехи, глибоко занурені під землю, щоб захистити їх від нападу. Вважається, що серед інших цілей, на цьому об'єкті компанія Rheinmetall створила завод з ремонту німецьких танків Leopard. Він також використовується для виробництва ракет і безпілотників дальнього радіусу дії.

За свідченнями очевидців з російських джерел, завдані збитки були значно більшими, ніж після попередніх ударів звичайними озброєннями. Відеозапис удару був вражаючим: розплавлені осколки світла виривалися з хмар і падали на завод. Це була добре вивчена демонстрація тактики шоку і страху.

По-друге, ретельно описаний Путіним як «випробування», «Орешник» зараз є розгорнутим потенціалом, що значно перевищує можливості, які західні держави дозволили Україні використовувати, а саме: ПЗРК і ракети « Storm Shadow». А також за межами можливостей, які Зеленський запросив у своєму так званому «Плані перемоги», а саме крилаті ракети «Томагавк», які США відмовилися санкціонувати. Путін залишив двері відкритими для подальших «випробувань» «Орешника».

США, Великобританія та інші країни зараз стикаються з тим, що Україна може опинитися в ситуації, коли більш руйнівна зброя може бути використана проти стратегічних цілей або цілей на полі бою, що перевершить використання ATACMS або «Storm Shadow» всередині Росії, з їх меншим радіусом дії і більш обмеженим бойовим навантаженням. Потенційне використання «Орешника» в майбутньому призведе до того, що ATACMS і Storm Shadow стануть програшними засобами в бою. А Україна все ще програє битву за Донецьк, повільно і невпинно, навіть з більш обмеженим арсеналом, який Росія розгорнула на сьогоднішній день.

По-третє, заявлена дальність дії «Орешника» в 16 разів більша, ніж у ракет ATACMS і Storm Shadow. Це ставить будь-які цілі НАТО в Європі в рамки звичайного удару. Продемонстровані можливості і потенційне знищення цінних західних ремонтних потужностей на Південмаші задовольнять кремлівських яструбів, які вважають, що «Орешник» підняв Росію на два кроки вгору по драбині ескалації. Путін також надіслав чіткий сигнал військовим планувальникам зі США і Великої Британії, які підтримали розгортання системи ATACMS, що наступною може бути більш конкретна ціль НАТО.

Можливо, не дивно, що прихильники розгортання АТАКСМ здебільшого замовкли після розгортання «Орешника». Було оголошено про ще два випадки застосування американських ПТРК, але вже в межах самої Курської області, де українські війська намагаються утримати землі, захоплені ними в серпні.

США і Великобританії знадобилося кілька місяців, щоб нарешті домовитися про обмежене використання ATACMS і ракет Storm Shadow на території Росії. Схоже, що останніми днями ці рамки були ще більше звужені. У сутінках свого президентства Байден має вирішити, чи готовий він піти на надмірну ескалацію Путіна. Це вимагатиме від нього значного розширення масштабу і сфери застосування американських систем озброєнь, які можуть бути використані в Україні, знаючи, що американські збройні сили наразі не мають на озброєнні еквівалента «Орешнику». А з огляду на те, що президентство Трампа з кожним днем набуває все більших масштабів, сумнівно, що він це зробить.

Джерело — Responsible Statecraft

Поділись своїми ідеями в новій публікації.
Ми чекаємо саме на твій довгочит!
Космос Політики
Космос Політики@politikosmos

Світова політика

75.3KПрочитань
4Автори
288Читачі
На Друкарні з 1 травня

Більше від автора

Вам також сподобається

Коментарі (0)

Підтримайте автора першим.
Напишіть коментар!

Вам також сподобається