Lightingale - "Hummingbird" (сингл) 2024. Музичний Літопис

Автор огляду — Дмитро Юрченко

Оцінка по суб'єктивній 10-бальній шкалі: 5.7

Жанр: поп-рок, класичний рок, альтернативний рок

Дата релізу: 28/10/2024

Відчути на слух: https://ditto.fm/hummingbird-lightingale

Дивлюсь на фотосет музиканта, котрий довірив мені таку сувору місію, як відрецензувати його нове творіння й ловлю візуальні флешбеки з іще двома українськими рОковими виконавцями: Максимом Товстим (гурт The Heavy Crawles) та хлопцями з гурту Craїze (постійно мені їх хочеться назвати в честь Kruiz’у Валерія Гаїни, то ж вибачте).

Тобто, даний романтично-шаманський, хіповий образ штибу Роберт Плант-в-свої-найкращі-роки викликає в мене суто хардрокові очікування від музики.

І перш ніж вийняти платівку з конверту та поставити її під голку програвача, варто розтлумачити досить креативний неймінг проєкту.

Lightingale являє собою сплав двох англомовних понять:

“Light” - "Світло" та “Nightingale”"Соловейко".

Десь на рівні підсвідомості моментально приходить асоціація із аналогічним німецьким іменником "Nachtigall" та піснею гурту Кому Вниz – “Птаха На Ймення Nachtigall” й це заставляє мимоволі застібнути верхній гудзик сорочки, поправити зачіску та вирівняти поставу.

Що ж, слався Мати-Галичина!

Натиснувши “play”, застигаю в німому ритуалі очікування Музи Музики: і з тиші секунд народжується пісня...

Лідер проєкту Кирило Писаренко

З перших акордів на акустичній гітарі, під rock'ову барабанну поступ четвертними пульсаціями веде свою неспішну руладу трубадур-романтик — історію про героя, що на межі своєї точки неповернення:

…Стою в снігу в розхристанім взутті, а одяг мій в нашивках ста країн - вдивляюсь я в сліпучий горизонт.

Бачу, як древнє місто одягнене у сукню електричну танцює нічне танго вдалині.

На зламі берегів ніщо не змінить плин цієї річки, котра качає Кров і Час артеріями міста.

Мені так тісно у безглуздій течії, бруд старих ран так хочеться відмити...

На хвилях чорної води риплять човни моїх утопій, які я так плекав, ростив і з легкістю готовий віддати забуттю.

Відв’язуючи кожну із цих трун, пинаючи ногою, штовхаючи рукою й читаючи уголос неповернення Молитву:

“A hummingbird that needs to fly,
Born in the sun to praise the light,

I trust myself to the wind,

Unlock this cell, set me free…”

Пливіть, човни та забирайте непотрібний груз...

За старовинним Оріянським звичаєм вчиняю так,  що відпускаю в Нав мерців цих відпочити, звільняючи для нових починань місця.

Здіймаю лук, заправивши стрілу, натягую тетиву…

Вмочивши зброю у багатті – прицілююсь.

Бринить тятива - стріла несе вогонь в серце човна…

Одна, і друга, й двадцять сьома...

Альтернативна обкладинка синглу

Дим поминального вогню стрімко відносив вдалечінь попіл минувщини та нездійсненних мрій, що вантажем давили плечі півжиття мого.

І лиш лазурні пелюстки клаптями спадали з мармуру небес - мов сльози сотен янголів, котрі не вберегли од ран випробувань жорстоких.

Що ж, вибір зроблено й аби не вийти з розуму від цих натужних і зайшовших в темний кут питань - я знехотя штовхаю цей (найбільший) човен.

Змією по воді пливе звільнена мотузка...

Стріла окреслює дугу, немов брову на шкірі ночі - їж, пройдешній мій рік і йди собі із миром!

А місто все шепоче мантри, заколисує мене:

Здійснилося Про:Роц:Во.

…Підхоплений струнним оркестром, перетворююсь на маленьку хоробру пташку, що колись була вигнана з Раю Творцем - аби повернутись після стількох поневірянь, знову знайшовши Дім...

Відео-ілюстрація до синглу

Мої загальні враження:

Нестача автентики в ідеях та непоганий технічний професіоналізм.

Усталена традиція позбавляє як похибки так і свіжого експерименту.

Що є силою, те і послаблює.

Плюси:

Композиційна структура витримана в ключі класичної рок-балади, нікуди не звертає й тому позбавлена прірви сумнівних експериментів.

Відчутний вплив хітової спадщини Scorpions, Nickelback, Bon Jovi та особливо “Unforgiven”.

Адже привид металліківського “Непрощенного” витає над піснею з перших секунд, а під час приспівних шматків мені так проситься підставити ось це, всім нам до болю знайоме:

"What I've felt, what I've known

Never shined through in what I've shown

Never free, never me

So I dub thee unforgiven"...

Цікаво, що коли вокал починайте йти вгору на 01:40 - в мене з'являються стійкі асоціації з Dream Theather.

Тобто, по мелодіям – Джеймс ЛаБрі, по ритміці - Джеймс Хетфілд.

Разом з тим, у вокалі присутній відтінок Вілле-Вало’вського філософського вампіризму – це не дивно, якщо враховувати факт участі Кирила в єдиному офіційному українському триб’ют-бенді HIM.

Що ж, такі мої особисті асоціації й при всій зовнішній простоті даний слово-музичний твір зберігає особливий шарм осінньої вуалі, що є приємним для мене.

Ключову роль тут відіграє автентика образності тексту.

Адже небагато знайдеться пісень, в яких ліричного героя порівнюють не з вітром, орлом чи вовком, а... з диво-пташкою - колібрі.

Оскільки колібрі здійснюють надшвидкі помахи крил в формі символу "8" - Безкінечності, то вони виступають провідниками з одного стану в інший, подібно котам в Стародавньому Єгипті.

Мінуси:

Мені не надто довподоби дещо хрустке пластмасове зведення (ремастер), котрий провели Rakurs Records — на мій погляд, обраний жанр повинен нести теплу ламповість у найдрібніших деталях, слідуючи кращим традиціям звукової кухні визнаних ґрандів.

Також я завжди знімаю один бал за мовне питання (уявляю, як до мене в двері вже ломиться мовний патруль, прикладаючи пістоль до скроні та наказує зняти всі бали лишень тільки за цю погрішність, ахах).

Для мене не є проблемою донесення українцем своєї творчості англійською, проте кому як не нам, Діячам, дбати про поповнення першоджерельної культурної казни.

Історія концепту пісні: "Колібрі" був написаний у 2020 році  в межах креативного сонграйтинг-інкубатора від America House Kyiv у співпраці з американським сонграйтером Derik Nelson.

Надихаючись гуртами Soen та Alter Bridge, Кирило переслідував мету створити максимально спрощений твір, котрий би надихав та вселяв у простого слухача Віру за умов нинішнього буремного часу.

Фронткавер синглу

Арт: ШІ-вторгнення невмолиме, його диханням покриті всі текстури деталей двох альтернативних обкладинок синглу в стилі напів-фотореалізму.

Від протирічного відчуття штучності (“не вірю”) артворк рятує дуже цікава концепція перетворення яскравих тіл колібрі на клапті сміття, що спадають на урбаністичного вигляду персонажа — проблеми екології, самотності та байдужості людини серед безкраїх асфальтово-бетонних джунглів.

Відеоряд: до пісні створили за допомогою штучного інтелекту в рамках колаборації зі Школою Ольги Мороз, більш відомої як блогерка під ніком @darynka_ai.

Авторкою відео стала креаторка українського походження з Італії -  Aria Lumen.

По суті, обкладинка синглу — це скріншот із виднограю, то ж вам буде одразу легко його уявити ще до перегляду.

• Звук: записано разом із українськими музикантами Ростиславом Джинджиристим, Іллею Чемерисом та Дмитром Кімом (ex-CrossChains, Jinjer, NoApology та багато-багато інших проєктів), котрі є достатньо помітними персонами в українському андеграунді.

• Співзвучні: HIM, Alter Bridge, Bon Jovi, Scorpions.

Поділись своїми ідеями в новій публікації.
Ми чекаємо саме на твій довгочит!
Дмитро Юрченко
Дмитро Юрченко@di_yurchenko

Андер-Філософ

83Прочитань
4Автори
4Читачі
На Друкарні з 11 листопада

Більше від автора

  • The Emergent - "All Inside. Chapter 3" (сингл) 2024. Музичний Літопис

    Що оберете - жагу до життя чи вічний страх смерті? Віра в себе чи зневіра? В своєму новому синглі вінницький метал-гурт The Emergent обирають Рух Вперед і Вгору та закликають вас слідувати їхньому прикладу! Наскільки переконливі їхні заклики - читайте в моєму свіжому муз-огляді!

    Теми цього довгочиту:

    Грув Метал
  • Erai - "Божевільно Живий" (сингл) 2024. Музичний Літопис

    Аве, Металісти та Метал-Леді! (...і просто шанувальники якісного чтива) Оповідку свою поведу про столичний металкор-гурт ERAI, котрий на початку жовтня народив свій крайній магнум-опус — сингл “Божевільно Живий”, по мотивам якого було відзняте моє слово-буквенне "кіно".

    Теми цього довгочиту:

    Рецензії

Вам також сподобається

Коментарі (0)

Підтримайте автора першим.
Напишіть коментар!

Вам також сподобається