Інвестори, які інвестують в акції США - корупціонери?

Відстоюю непопулярну серед інвесторів, але як на мене дуже важливу світоглядну думку, про важливість створювати можливості інвестування у своїй країні, інакше нічим не відрізнятимемось від корпуціонерів, яких з валізами повних грошей ловлять на кордоні. Активно дискутую про це у одному з професійних чатів фінансових радників. Також я наполегливо відстоюю переваги інвестування в ринок землі у форматі ліквідного корпоративного капіталу наприклад у вигляді наших АгроЕТФ, замість інвестування в ринок акцій США, щодо яких нічого проти не маю, якщо його частка в інвестиційному портфелі українця чи українки складає до 10%

Поділюсь своєю відповіддю на коментар одного з учасників, думаю вам теж буде цікаво.

Коментар:

Стосовно виводу капітала, чи вводу - категорично не погоджуюся. Капітал повинен перетікати абсолютно вільно, за 3 десятиліття незалежності в країні так і не звявилося щось схоже на фондовий ринок, і не зявиться, якщо капітал буде "примусово" тусити в межах країни, як це було по суті до того як ввели e ліміти, це не те що не сприяло розвитку фінансових ринків, а тіки вбивало їх.

Порівняння з "найгіршими коррупціонерами" - це сильно, навіть занадто...Трішки розкулачуванням віддає

🙂

Моя відповідь:

Капітал перетікатиме "абсолютно вільно", тільки коли ринок буде "абсолютно рівний". Але в умовах коли є країна, яка має монополію на друк світової резервної валюти, ніякої рівності не буде. Це наче у боксі забрати вагові і вікові категорії, бо "правила ж залишаються однакові для всіх". Традиційний конфлікт між equity і equality. Так само і у світовій торгівлі, знімання барʼєрів призводить лише до того, що за багато років краще підготовлений сильний ставатиме ще сильнішим за рахунок слабшого.

Також врахуйте що ринок акцій США розвивається у нас зовсім не тому, що він такий класний і прибутковий (це складний ринок із своїми ризиками, на якому, щоб заробляти, треба вкласти тисячі годин часу), а тому ... що є відчутні комісії від брокерів за які фінфлюенсери розповідатимуть, як класно інвестувати в акції. Тут, зрозумійте мене правильно, я не кажу про конкретних радників, які дуже добросовісно і професійно розповідають про різні аспекти інвестування в акції із статистикою, прикладами і застереженнями. (Яке, як на мене, справді необхідно освоїти кожному українському інвестору чи інвесторці, щоб коли у нас запрацює фондовий ринок, уже була критична кількість людей, які мають досвід як він працює і як його формувати). А про фін блогерів, які всі кому не ліньки розповідають як класно інвестувати в акції США, заробляючи при цьому на щедрих комісіях брокерів, і підігріваючи ринок вивезення капіталу з України, а щодо самих акцій не застерігаючи, що це забіг на краю провалля.

І тому у нас немає іншого шляху, як і у всіх розвинутих країн на які ми рівняємось, аніж як максимальна конкуренція на внутрішньому ринку і максимальний протекціонізм своїх на зовні. Гризтись і кусатись, за всі можливі способи захистити своїх на зовні, поки вони кріпнуть у внутрішній обов`язково ринково конкурентній боротьбі всередині. І розвитку ринку капіталу це теж стосується. Так, нам доведеться самим платити за розвиток свого внутрішнього ринку капіталу інакше у нашої країни не буде якісного економічного майбутнього. Так само як не буде наповнення у відра в якого в дні дірка.

Щодо "розкуркулювання": абсолютно недоречне порівняння. Московити 300 років знищували в Україні поняття "приватної власності", яке їм як нащадкам кочових племен абсолютно чуже. Натомість ми, українці, є частиною західної культури, для якої "приватна власність" набута законним шляхом є одним із цивілізаційних стовпів. Я лише наголошую що 90% капіталу має залишатись на території тої юрисдикції де він був сформований. Інакше ми такі самі корупціонери яких ловлять із багажниками повних кешу. Заробили користуючись умовами своєї країни, а скористатись заробленим віддаємо іншій.

Але тут питання із економічного переходить у психологічне: По перше людині (цілому Інвестору) дуже неприємно визнавати таке порівняння, бо виявляється, що я зовсім не такий хороший як сам про себе думаю, що викликає бажання захищатись і заперечувати. По друге, не зручно визнавати що це не "держава не створила мені фондовий ринок", а "я нічого не зробив для створення фондового ринку у своїй країні", або хоча б "я нічого не зробив, щоб держава створила фондовий ринок". Правда неприємно і викликає заперечення? По третє, не хочеться погоджуватись, що я побіг інвестувати у ринок акцій, бо всі побігли, а всі побігли бо хтось хто про це розповідає на цьому гарно заробляє. (Тут мозок вам почне генерувати мільйон раціональних аргументів, чому це не так і чому фондовий ринок США це "найкраща можлива інвестиція у світі" з графіками, таблички і картинками, правда?

🙂

Підсумую моєю улюбленою фразою Лесі Українки "Хто визволитися сам - той вільний буде". Ніхто за нас не створить внутрішній ринок капіталу в Україні, якщо ми самі його не створимо і особливо якщо будемо вивозити/інвестувати гроші зароблені в Україні закордон. У фрази є продовження "Хто визволить кого - в неволю візьме". Ніякі акції США не звільнять вас від необхідності розбудовувати фінансову потугу своєї власної країни, для того щоб у великому світі почуватись фінансово незалежно.

Напишіть у коментарях а як думаєте ви?

Поділись своїми ідеями в новій публікації.
Ми чекаємо саме на твій довгочит!
Роман Кушнір
Роман Кушнір@rokushnir

245Прочитань
0Автори
7Читачі
На Друкарні з 31 серпня

Більше від автора

  • Дорого не вчитись і не знати

    Вчора консультував свого давнього клієнта, власника бізнесу, по темі фінансової грамотності. Загалом все традиційно - складаємо фінансову модель, далі фінансовий план на 10 років і інвестиційний план на той самий період.

    Теми цього довгочиту:

    Бізнес
  • СЕКРЕТИ ДЛЯ ВАШОЇ ЕФЕКТИВНОСТІ

    Ділюся з вами ключовими думками, які вже багато років транслюю на своїх виступах у книгах і на курсах: Прийміть думку, що часу на все не вистачить, а тільки на те що для вас справді важливе.

    Теми цього довгочиту:

    Ефективність

Вам також сподобається

Коментарі (1)

Корупціонери, яких ловлять з мішками грошей ці гроші вкрали, або отримали у вигляді хабарів та відкатів.

Прирівнювати людей, які своїм потом і кров’ю заробили свій капітал з корупціонерами не коректно.

Розумію, що така маніпуляція (а це саме вона в чистому вигляді) направлена на привернення уваги. Але використовувати її як аргумент не варто.

Для становлення фондового ринку одного бажання не достатньо, потрібна участь законодавчих органів.

Поки державі не потрібен фондовий ринок - його не буде.

Вам також сподобається