Вчора консультував свого давнього клієнта, власника бізнесу, по темі фінансової грамотності. Загалом все традиційно - складаємо фінансову модель, далі фінансовий план на 10 років і інвестиційний план на той самий період. Плани звісно щорічно треба коригувати, але стикання з цифрами дуже наближає до реальності (якої багато хто у своєму фінансовому житті намагається уникнути). Далі працюємо над конкретними інструментами.
І от в процесі консультації виникли загальні економічні питання, які думаю теж будуть важливі тим Майстрам Життя, хто не нехтує прокачувати свій фінансовий ресурс:
1. Чому ФРС піднімає облікову ставку?
2. Що загалом відбувається в фінансовому світі?
3. В чому краще заощаджувати в Україні?
Буду писати коротко і пояснювати “на пальцях”, бо кожне з цих питань це тема окремої статті і наукового дослідження, а у нас буде всього три абзаци моєї суб'єктивної думки:
1. Облікова ставка це відсоток під який центральний банк (той що має монопольне право на емісію) позичає гроші комерційним банкам. Якщо її збільшують - гроші стають дорогими, бо треба буде більше віддавати, а якщо зменшують, то навпаки дешевшають, бо віддавати треба менше. За час ковіду, для стимулювання витрат, ФРС (центральний банк США) надрукував трильйони доларів, щоб стимулювати споживання. У звичний спосіб розподілив через банки, які “роздали” корпораціям, які через товарні кредити і зарплати передали споживачам для купівлі своїх товарів. Але за все треба платити і США як країна яка навчилась найкраще продавати свій борг, уже суттєво обмежена в колі таких покупців. Тому за політикою дешевих грошей настав час політики дорогих грошей. Найбільш реалістичний сценарій, що впродовж наступних декількох місяців ставку будуть утримувати на тому самому рівні що й зараз, трохи піднімаючи і так дотягнуть весни, а потім під вибори у США з часовим лагом півроку (економіка дуже інертна) по трохи її зменшуватимуть, щоб після виборів знову вийти на плато чи трохи підняти. Враховуючи масштаби економіки США і вплив долара, облікова ставка це світовий каталізатор (прискорювач) і водночас інгібітор (сповільнювач) світової економіки. 5,5% які є зараз - дуже дорога ноша для багатьох внутрішніх споживачів, але ще дорожча для всіх країн хто боргує США.
2. Загалом нічого нового в світі не відбувається) США обмежуть Китай в першу чергу в грошах (інвестиціях) і виробництві чіпів, а Китай будує авіаносці і нарощує свою військову присутність в Південно-Китайському морі, паритету по якій досягне десь до 2028-2030 років. Хто протримається довше той і збере бонуси у новому балансі сил. ЄС теж робить гроші дорогими і цим остуджує свою економіку. Німеччина поки це відчуває чи не найбільше. Британія теж сповільнюється. Індія по трохи перетягує виробництва з Китаю. Японія живе своїм життям продовжуючи політику дешевих грошей. Ердоган експериментує із ставкою і як виявилось з Блінкіном. Аргентина загрузла у виборах і інфляції понад 100%. Саудити думають чи качати більше нафти (тримаємо кулаки за це рішення). Криптовалюти потрохи легалізують. Таке. А нам своє робити. (Більше пишу у своєму каналі “Заробляй! Відкладай! Інвестуй!”, там багато суттєвого і цікавого)
3. А оце питання мало б бути найцікавішим: якщо міжнародна допомога скорочуватиметься чи навіть сповілюватиметься, то, щоб втримати економіку, “під ніж” пускатимуть гривневі заощадження. Робитимуть це по трохи (НБУ у нас діє цілком компетентно), але рішуче і цілеспрямовано, бо інших варіантів особливо не буде, додруковуючи гривню і відпускаючи долар. Українці і українки накопичили на своїх рахунках понад 1 трлн гривень, а це близько 25 млрд дол, тобто десь 12% довоєнного ВВП, або 16% ВВП поточного (новини на моєму тг каналі від 29 жовтня). Тобто запасів на пару місяців самофінансування вистарчить. І що це означає для нас? Бігти скуповувати долар? Та ні, долар тут не допоможе (і взагалі це погана ідея підтримувати в такий спосіб економіку іншої держави, навіть якщо це наш союзник, хоча розумію що для більшості це вимушений інструмент через брак фінансових знань і інструментів інвестування). Краще вкласти у “твердий” актив, наприклад землю чи нерухомість (це звісно, якщо ви орієнтуєтесь як працюють ці ринки, бо якщо не орієнтуєтесь то спершу треба навчитись на мінімалках), а ще краще запустити за гривні зараз своє виробництво товарів і послуг із стабільним збутом. Тобто створити свій новий кеш потічок. Немає кращої інвестиції ніж інвестиції у власну справу, яку ви любите, добре орієнтуєтесь і грамотно рахуєте. Хоча ні. Є. Це інвестиція в себе.
І насамкінець, відповідь на головне запитання: чому дорого не вчитись і не знати? Бо якщо не розвивати власні навички, то складно бути ефективними і відповідно буде менше можливостей більше заробляти в поточному часі дешевої гривні. А якщо не розвиватись в темі фінансової грамотності і інвестицій і нічого не змінювати, то можна легко просадити за наступний рік 15% своїх заощаджень. Незнання коштує дорого. І звісно не забуваємо донатити, бо без щоденних зусиль оборонців країни ані виробництво, ані заощадження особливого довготермінового сенсу не матимуть.
Ми чекаємо саме на твій довгочит!
Більше від автора
Інвестори, які інвестують в акції США - корупціонери?
Відстоюю непопулярну серед інвесторів, але як на мене дуже важливу світоглядну думку, про важливість створювати можливості інвестування у своїй країні, інакше нічим не відрізнятимемось від корпуціонерів, яких з валізами повних грошей ловлять на кордоні.
Теми цього довгочиту:
Бізнес30 уроків, які можна навчитись з дебатів Гарріс і Трампа
Бізнес це про постійні перемовини, стосунки це про якісне спілкування, життя це про вміння домовлятись.
Теми цього довгочиту:
ГрошіСЕКРЕТИ ДЛЯ ВАШОЇ ЕФЕКТИВНОСТІ
Ділюся з вами ключовими думками, які вже багато років транслюю на своїх виступах у книгах і на курсах: Прийміть думку, що часу на все не вистачить, а тільки на те що для вас справді важливе.
Теми цього довгочиту:
Ефективність
Вам також сподобається
Енергетичні секрети грошей, про які вам ніхто не розповідає
Сьогодні ми занурюємося у світ фінансового достатку. Якщо ви коли-небудь відчували, що застрягли в циклі дефіциту, ця стаття для вас. Ми збираємося дослідити енергетичні секрети грошей, про які вам ніхто не розповідає.
Теми цього довгочиту:
ГрошіЕмоції в мові: вони універсальні чи ні?
Вважається, що емоції - це універсальна мова, яку розуміє кожна людина, незалежно від країни походження. Однак це переконання є хибним.
Теми цього довгочиту:
ПсихологіяЯ мріяв завжди творити!
Навіть не знаю як розпочати тому розпочну з того що напишу, читаючи ви побачите багато помилок в тексті і пунктуації.
Теми цього довгочиту:
Творчість