Гао Шаньвень поставив під сумнів здатність Пекіна розвивати свою економіку в умовах загрози обвалу ринку нерухомості, зростаючого боргу та інших викликів.
Минулого місяця на форумі у Вашингтоні відомий китайський економіст висловив сумніви щодо економічного менеджменту в Пекіні і заявив, що економіка Китаю, можливо, зростала менш ніж наполовину від приблизно 5% темпів, які демонструє влада.
Коли Сі Цзіньпін дізнався про це, він був розлючений.
За словами людей, знайомих з цією справою, китайський лідер наказав провести розслідування щодо Гао Шанвень, головного економіста державної компанії SDIC Securities, яка часто консультувала уряд з питань економічної та фінансової політики. Після цього Сі наказав владі притягнути його до дисциплінарної відповідальності.
За словами людей, Сі розлютили два коментарі, які Гао зробив на форумі, організованому спільно Інститутом міжнародної економіки Петерсона і китайським аналітичним центром, - один з них ставив під сумнів надійність економічного зростання Китаю.
Один з них поставив під сумнів надійність даних про зростання китайської економіки.
«Ми не знаємо справжньої цифри реального зростання Китаю», - сказав Гао на заході 12 грудня, веб-трансляція якого доступна на сайті Інституту Петерсона та на YouTube.
«За моїми власними припущеннями, за останні два-три роки реальний показник [зростання валового внутрішнього продукту] в середньому може становити близько 2%, хоча офіційна цифра близька до 5%».
Сі ще більше розлютився, коли дізнався, що Гао поставив під сумнів здатність Пекіна вжити заходів, необхідних для прискорення зростання.
«Їхні зусилля зі стимулювання економіки будуть дуже ситуативними, - сказав Гао на форумі. - Зрештою, я не думаю, що вони зможуть впевнено виконати те, що обіцяли».
Наказ Сі призвів до заборони Гао виступати публічно протягом невизначеного періоду, кажуть люди, знайомі з цим питанням. Наразі йому дозволили зберегти свою роботу, повідомили вони.
Реакція лідера на критику Гао підкреслює глибоку занепокоєність у Пекіні економічними проблемами, які наростають під час правління Сі.
Пекін намагається вгамувати занепокоєння, що Китай занурюється в затяжний економічний спад. Економіку країни тягне вниз обвал ринку нерухомості, який знищив 18 трильйонів доларів статків домогосподарств, накопичення боргу, що наближається до 300% ВВП, і значне перевищення промислових потужностей, що загрожує дефляційною спіраллю.
Наростаюча похмурість також перешкоджає зусиллям Пекіна продемонструвати силу і підготуватися до протистояння лобовим тарифам та іншим загрозам з боку нової адміністрації Трампа.
В останні місяці влада намагається припинити будь-які негативні розмови про стан економіки.
Минулого року Чжу Хенпенг, старший економіст одного з провідних аналітичних центрів Китаю, потрапив під слідство, був затриманий і відсторонений від посади після того, як він нібито зробив у приватній групі чату зауваження, що критикували управління економікою Сі, повідомила у вересні газета The Wall Street Journal. Згідно з повідомленням журналу, ці висловлювання містили завуальовані натяки на смерть лідера КНР.
Інші мішені варіювалися від бізнес-магнатів і банкірів до науковців, багато з яких або ставили під сумнів лідерство, або іншим чином вважалися такими, що не відповідають бажанням вищого ешелону влади.
Кампанія активізувалася після того, як Гао потрапив до в'язниці.
Наприкінці минулого місяця Китайська асоціація цінних паперів, наглядовий орган за галуззю, підпорядкований головному регулятору країни з цінних паперів, попередила брокерські компанії та менеджерів фондів, щоб їхні економісти та аналітики «відігравали позитивну роль» в інтерпретації урядової політики та зміцненні довіри інвесторів. Порушники, за словами асоціації, можуть бути звільнені.
На зустрічі в ці вихідні Цай Ци, керівник апарату Сі, закликав керівників пропагандистських служб по всій країні «посилити економічну рекламу та управління очікуваннями» - заклик припинити негативні коментарі про економіку.
Китайська комісія з регулювання цінних паперів заявила, що директива асоціації з цінних паперів в основному спрямована на «головних економістів, які роблять непрофесійні і безвідповідальні зауваження». На інші питання, в тому числі про причетність Гао і Сі, вона відповіла, що «решта не відповідає дійсності», не уточнюючи деталей.
SDIC Securities не відповіла на запитання.
Перші ознаки того, що у Гао виникли проблеми, з'явилися минулого місяця, коли було скасовано захід, який мав відбутися в китайському університеті Нанкай, де він мав бути запрошеним спікером. Згідно з веб-сайтом, що рекламував програму, і повідомленням, яке було надіслано відвідувачам і яке бачив журнал, захід 11 січня було скасовано через «особистий графік почесного гостя, пана Гао Шанвена».
У новорічній промові 31 грудня Сі намагався зміцнити довіру до китайської економіки, заявивши, що вона «знаходиться на висхідній траєкторії». Він, схоже, визнав занепокоєння щодо торговельної війни з новою адміністрацією Трампа, але пообіцяв, що Китай візьме гору над викликами «зовнішнього середовища».
Це не додало інвесторам впевненості в тому, що Пекін має рішучість подолати економічні проблеми країни. Китайські акції та облігації розпочали рік з розпродажу. Базовий фондовий індекс CSI 300 впав на 2,9% 2 січня, що стало найстрімкішим падінням у перший день торгів за майже десятиліття. Дохідність 10-річних суверенних облігацій Китаю продовжила минулорічне падіння і досягла нових мінімумів.
Заходи зі сприяння економічному зростанню, запроваджені з вересня, такі як зниження відсоткових ставок та боргові свопи для муніципалітетів, мали обмежений вплив на пожвавлення економічної активності. На грудневій зустрічі керівництво країни пообіцяло сміливіші дії, але багато економістів та аналітиків сумніваються, що ці обіцянки, наприклад, спрямовані на підвищення попиту, підуть достатньо далеко.
Зауваження Гао, зроблені у Вашингтоні, були поділені в приватному порядку багатьма економістами та аналітиками в Китаї та за його межами.
Покарання Гао та інших відвертих економістів є ударом для інвесторів, які намагаються оцінити справжній стан китайського ринку, що стає все більш непрозорим.
Офіційні показники ВВП Пекіна вже давно сприймаються зі скептицизмом навіть у колах китайських політиків. Лі Кецян, колишній прем'єр-міністр Китаю, вважав за краще використовувати показники споживання електроенергії, обсягів відвантажених товарів і виплат банківських кредитів для оцінки стану економіки, а не покладатися на цифри ВВП.
Сумніви щодо надійності китайської статистики зросли в останні роки, оскільки влада обмежила доступ до певних даних і припинила оприлюднювати інші, наприклад, про інтерес іноземних інвесторів до китайських акцій. Наприкінці 2023 року уряд також призупинив оприлюднення широко відстежуваних даних про безробіття серед молоді. Пізніше він відновив публікацію, але виключив студентів університетів з методології.
Економісти Barclays у жовтні написали клієнтам, що помітили розбіжності між раптовим поліпшенням даних про економічну активність у Китаї за третій квартал і ослабленням економічних показників країни, таких як зростання заробітної плати, експорту та індексу менеджерів із закупівель. Економісти з Nomura також відзначили невідповідності, заявивши, що дані з альтернативних джерел щодо нерухомості та фінансового сектору країни суперечать офіційним даним.
Згідно з офіційними даними, економіка Китаю зросла на 5,2% у 2023 році і була на шляху до зростання приблизно на 5% минулого року. Зростання приблизно на 5% є критично важливим для реалізації амбітних планів Сі, викладених у 2020 році, щодо збільшення багатства Китаю та подвоєння розміру економіки країни до 2035 року. За оцінками чиновників, які беруть участь у формуванні політики, для досягнення цієї мети економіка повинна зростати в середньому майже на 5% щорічно протягом 15 років.
Гао сказав на форумі:
«Якщо мої припущення вірні, я думаю, що було б більш розумно очікувати темпів зростання між 3% і 4% в найближчі роки, в період від трьох до п'яти років».
Він додав: «Але ми знаємо, що офіційна цифра завжди буде близько 5%».
У заяві Інституту Петерсона йдеться про те, що він цінує відвертий обмін думками з китайськими експертами і вважає, що «аналітичні експертні обговорення державної політики, засновані на фактах, мають важливе значення для сприяння взаєморозумінню і поліпшенню державної політики». Він заявив, що продовжуватиме співпрацювати з китайськими науковцями «настільки, наскільки вони зможуть взаємодіяти на цій основі».
Джерело — WSJ