Ізраїльський погляд: Трампу потрібен Азербайджан для успіху на Близькому Сході - The Begin-Sadat Center

U.S., Israeli and Azerbaijani flags (AI generated)

Адміністрація Трампа, яка розпочинає свою роботу 20 січня, ставить безпеку Ізраїлю, свого головного союзника на Близькому Сході, на перше місце. Заяви близького оточення Трампа чітко вказують на те, що його доктрина включає положення про розширення Авраамівських угод. У цьому контексті ізраїльське керівництво і національна дипломатія - як урядова, так і публічна - повинні виважено спрямувати увагу Вашингтона на тих акторів геополітичного ландшафту Східного Середземномор'я і Західної Азії, які мають давні стратегічні партнерські відносини з Єрусалимом і можуть позитивно вплинути на роль єврейської держави в передбачуваному Трампом «новому Близькому Сході».

Азербайджан заслуговує на особливу увагу, оскільки він має найдовше і найповніше партнерство з Ізраїлем серед мусульманських країн. Під час зустрічі з президентом Азербайджану в грудні 2024 року лідери Американсько-ізраїльського комітету зі зв'язків з громадськістю (AIPAC) визнали, що США не повною мірою оцінили багаторічну підтримку Азербайджаном Ізраїлю та його внесок у регіональну стабільність. «Для адміністрації Трампа та Держави Ізраїль Азербайджан має значну цінність», - зазначила газета “Маарів”, висвітлюючи зустріч.

Як визнає Марк Фіш в The Jerusalem Post: «Приїзд до Баку як нинішнього, так і майбутнього керівництва AIPAC демонструє чітке визнання ключової ролі Азербайджану в регіональній стабільності та його непохитної підтримки Ізраїлю. Це також свідчить про визнання того, що попередні адміністрації США не повною мірою оцінили цінність взаємодії з Азербайджаном».

У свою чергу, Маарів підкреслив, що на тлі ослаблення іранського впливу на Близькому Сході «лідер Азербайджану здатний сприяти зниженню напруженості в регіоні, який американська адміністрація розглядає як такий, що має важливе стратегічне значення».

Дійсно, як зазначив у 2005 році Сонгер Кагатай з Вашингтонського інституту близькосхідної політики (WINEP): «У Вашингтона є багато причин для подальшого поліпшення відносин з Азербайджаном і підтримки цієї країни на міжнародній арені. У цьому контексті він повинен вітати дружбу Азербайджану з Ізраїлем». З огляду на геополітичні реалії, що змінилися, причин для «покращення відносин з Азербайджаном» стало більше. Тому, формуючи свою політику на Південному Кавказі, адміністрація Трампа повинна враховувати наступні фактори:

Азербайджан - єдина країна у світі, яка підтримує 30-річне військово-стратегічне партнерство з ключовим союзником США на Близькому Сході, межуючи при цьому з двома геополітичними суперниками Америки - Росією та Іраном.

Азербайджан має кордон з Іраном протяжністю 765 км, а Тегеран знаходиться всього за 365 км, і етнічні азербайджанці, найбільша меншина Ірану, складають приблизно 20% населення країни (17,7 млн.).

Азербайджан є життєво важливим для енергетичної безпеки Європи, постачаючи нафту і газ до 17 країн ЄС як ключову альтернативу російському постачанню.

Азербайджан є важливим центром регіональної транзитної торгівлі. У листопаді 2024 року посол Ізраїлю в Баку заявив: «Ізраїльські компанії зараз визнають стратегічну важливість Азербайджану не тільки як партнера, але і як перехрестя між Сходом і Заходом - Серединного коридору, що слугує воротами до Центральної Азії».

Азербайджан - найбільша країна на Південному Кавказі за територією, населенням, економікою та військовою потугою.

З 1990-х років Азербайджан, світська держава з мусульманською більшістю населення, є непомітною опорою регіональної безпеки Ізраїлю, що має ключове значення для інтересів США.

За даними Globes, ці відносини «процвітають з 1992 року» і є «найстабільнішими» серед усіх, які єврейська держава підтримує в мусульманському світі. Як повідомляє Haaretz, у 1998 році Азербайджан вже був визначений як «ключова держава» у внутрішніх документах МЗС Ізраїлю. У 2009 році заступник генерального директора МЗС Пінхас Авіві заявив: «Відносини між Ізраїлем і Азербайджаном мають стратегічний характер». У 2011 році міністр інфраструктури Узі Ландау зазначив: «Ізраїлю потрібен сильний Азербайджан». У 2013 році видання Globes підкреслило: «Ізраїль розглядає Азербайджан як важливого союзника і справжнього друга...». У 2022 році міністр закордонних справ Яір Лапід заявив: «Азербайджан є важливим партнером для Ізраїлю», а колишній посол Ізраїлю в ООН Денні Данон зазначив: «Азербайджан є одним з наших найважливіших союзників в Азії...».

У грудні 2023 року Ynet зазначив, що «Азербайджан - єдина мусульманська країна у світі, яка підтримує Ізраїль у війні» (проти ХАМАС і Хезболли). У лютому 2024 року INN повідомив, посилаючись на урядові джерела в Єрусалимі та лідерів єврейської діаспори, що, незважаючи на тиск з боку інших мусульманських країн, президент Алієв однозначно стоїть на боці єврейської держави в умовах війни. Приблизно в той же час Сругім назвав азербайджанського лідера «другом Ізраїлю», підкресливши його особливу роль у просуванні двосторонніх відносин. У липні представники керівництва обох країн, включаючи міністра оборони Азербайджану, провели переговори про «зміцнення регіонального співробітництва». Ynet підкреслив, що, незважаючи на тиск на Баку, інтенсифікація партнерства відбулася саме в розпал війни (в той час як всі помірковані мусульманські країни дистанціювалися від єврейської держави).

Навіть коли більшість західних авіакомпаній призупинили польоти до Ізраїлю, азербайджанська державна авіакомпанія продовжувала виконувати рейси лише з короткими перервами, а ізраїльський туристичний потік до Азербайджану збільшився на 50%. У жовтні міністр закордонних справ Елі Коен ще раз підтвердив, що відносини з цією країною з мусульманською більшістю населення мають «стратегічне значення». У листопаді Ynet зазначив, що на тлі антиізраїльської позиції Єревана і його зв'язків з Тегераном Єрусалим має намір і надалі зміцнювати свої зв'язки з Баку.

Азербайджан має найтриваліші і всеосяжніші партнерські відносини з Ізраїлем серед мусульманських країн. «Ось приклад того, як мусульмани і євреї працюють разом, щоб забезпечити краще майбутнє для обох», - заявив прем'єр-міністр Нетаньяху в 2016 році.

Наступні факти демонструють особливу важливість Азербайджану для національної безпеки та регіональної обороноздатності єврейської держави:

Починаючи з 1990-х років, Азербайджан має ключове значення для енергетичної безпеки Ізраїлю. Високопоставлене джерело в ізраїльській розвідці повідомило газеті «Гаарец Гаом», що азербайджанські постачання мали вирішальне значення ще до нормалізації арабських відносин (1994 рік) і відкриття Ізраїлем великих газових родовищ (1999-2009 роки). Азербайджанські енергоносії зміцнили економіку Ізраїлю в 1990-х і 2000-х роках, залишаючись його єдиним надійним партнером у мусульманському світі під час Другої інтифади (2000-2004 рр.). Посол Ізраїлю в Баку зазначив: «Ми віримо, що справжня дружба перевіряється у важкі часи, і я думаю, що ця дружба між нашими країнами була доведена в ті критичні часи». У 2019 році ізраїльська газета «Гаом» повідомила, що Азербайджан є джерелом понад 60% бензину, який споживають ізраїльтяни. У 2021 році міністр закордонних справ Габі Ашкеназі заявив: «Азербайджан є союзником, другом і найбільшим постачальником енергоресурсів до Ізраїлю». У 2022 році видання Zman.co.il заявило: «Більша частина палива в Ізраїль надходить з Азербайджану - від бензину для приватних автомобілів до авіаційного палива для винищувачів Військово-повітряних сил». Як зазначав Ynet у 2024 році, в розпал війни (коли ізраїльські збройні сили особливо потребували безперебійних поставок палива) Азербайджан збільшив експорт нафти до єврейської держави на 55%.

З кінця 2000-х років Азербайджан є найбільшим імпортером ізраїльської військової продукції, а в 2010-х роках ізраїльські поставки становили 60-69% його військового імпорту. Нова угода була підписана у вересні 2024 року. Ці угоди приносять мільярди, підтримуючи ізраїльські робочі місця, фінансуючи нові військові розробки і роблячи внесок у спільні ізраїльсько-американські проекти, що мають вирішальне значення для безпеки Ізраїлю.

Азербайджан є ключовим партнером Ізраїлю у боротьбі з Іраном, оскільки обидві країни розглядають режим аятол як екзистенційну загрозу і співпрацюють протягом багатьох років. «У нас спільний небезпечний ворог - іранська тиранія, яка загрожує знищенням обох наших народів», - заявили члени Кнесету у 2023 році у колективному посланні до своїх азербайджанських колег.

Символічно, що фундамент цього партнерства з протидії іранській загрозі було закладено 30 років тому в США. У жовтні 1995 року під час зустрічі в Нью-Йорку з прем'єр-міністром Ізраїлю Іцхаком Рабіном президент Гейдар Алієв підкреслив, що його «країна має дуже довгий і напружений кордон з Іраном», і попросив про допомогу в галузі безпеки. У 1997 році прем'єр-міністр Беньямін Нетаньягу відвідав Азербайджан, де провів переговори з Гейдаром Алієвим. Ця зустріч дала значний поштовх стратегічному партнерству між двома країнами.

«Особливо після того, як Ільхам Алієв став президентом Азербайджану в жовтні 2003 року, Іран розпочав кампанію залякування цієї країни. У серпні 2004 року група високопоставлених іранських офіцерів відвідала Баку, закликаючи Азербайджан припинити співпрацю з Ізраїлем у сфері безпеки і припинити прийом ізраїльських військових і розвідників...», - зазначає WINEP. У червні 2006 року міністр інфраструктури Біньямін Бен-Еліезер заявив: «Азербайджан - мусульманська країна з великою кількістю шиїтського населення, що межує з Іраном. Розташування цієї країни представляє для нас великий інтерес». Урядові джерела в Єрусалимі роз'яснили цю заяву в контексті потенційного використання азербайджанської території в разі американської або американо-ізраїльської операції проти Ірану. У грудні 2006 року бригадний генерал (у відставці) Одед Тіра підкреслив: «Ми також повинні координувати з Азербайджаном використання авіабаз на його території, а також заручитися підтримкою азербайджанської меншини в Ірані». У 2008 році міністр закордонних справ Ципі Лівні заявила: «Між Ізраїлем і Азербайджаном існують дуже тісні зв'язки в таких стратегічно важливих сферах, як безпека і обмін розвідданими». У 2009 році заступник посла США в Баку Дональд Лу, описуючи співпрацю між Ізраїлем і Азербайджаном у сфері безпеки, процитував Алієва в документі, надісланому до Державного департаменту. У приватній розмові Алієв заявив, що ці відносини нагадують айсберг: «Дев'ять десятих його знаходиться під поверхнею».

У лютому 2012 року агентство Associated Press відзначило, що Азербайджан став важливою базою для ізраїльської розвідки. У той же час газета The Times з посиланням на оперативника Моссаду в Баку повідомляла, що в Азербайджані діють десятки ізраїльських розвідників. «Минулого року ми збільшили нашу присутність, і це значно наблизило нас до Ірану», - сказав оперативник виданню. У березні 2012 року журнал Foreign Policy повідомив: «Якщо ізраїльські літаки захочуть приземлитися в Азербайджані після атаки, їм, ймовірно, дозволять це зробити. Ізраїль глибоко вкорінений в Азербайджані, і так було протягом останніх двох десятиліть».

Візит міністра оборони Ізраїлю до Баку в 2014 році «став доказом високого рівня військової координації між двома країнами». Тоді він підтвердив, що Азербайджан і Ізраїль «беруть участь у широкому стратегічному співробітництві». У 2015 році Інститут досліджень національної безпеки (INSS) підкреслив, що іранська загроза служить об'єднуючим фактором, оскільки обидві країни розглядають її як «екзистенційну загрозу». «Моссад має велику і значну присутність в Азербайджані», - повідомив у 2016 році відомий ізраїльський розвідник-аналітик. «Співпраця розвідок між двома країнами дуже ускладнює життя режиму аятол», - заявила газета Israel Hayom у 2021 році.

Друга Карабаська війна (2020) зміцнила регіональну позицію Ізраїлю

У цій війні Азербайджан повернув більшу частину своєї території, яка була окупована протягом 30 років за мовчазної підтримки Ірану, розширивши свій кордон з Іраном на 100 км. «Під час війни між Азербайджаном і Вірменією Ізраїль став на бік Азербайджану, в той час як Іран підтримував Вірменію, - повідомляє Globes. «Прагнення іранців забезпечити успіх вірмен і зберегти мінімальну довжину спільного кордону з Азербайджаном були ефективно протидіяні Баку, який у великих масштабах покладається на ізраїльську зброю...», - зазначив Ісраель Хайом. «Іранцям не сподобалося те, що сталося під час цієї війни, оскільки це ускладнило їхнє становище», - заявив у лютому 2021 року колишній керівник аналітичного управління військової розвідки АМАН Йосі Купервассер. «Ефективність глибокої дружби між двома країнами стала очевидною для всього світу під час Другої карабаської війни, в якій Азербайджан здобув блискучу перемогу завдяки ізраїльській зброї», - підкреслив Ісраель Хайом. Міністр закордонних справ Азербайджану додав: «Під час війни Азербайджан отримав справжню підтримку від свого ізраїльського друга».

Депутати азербайджанського парламенту в колективному зверненні до депутатів Кнесету зазначили: «Азербайджанський народ цінує і ніколи не забуде послідовну підтримку Ізраїлем справедливої позиції Азербайджану під час 44-денної патріотичної війни». «Результати Другої карабахської війни посилили напруженість у відносинах між Іраном і Азербайджаном», - зазначає INSS. Режим аятол намагався чинити тиск на Баку. У 2021-2022 роках Корпус вартових ісламської революції провів два навчання поблизу азербайджанського кордону, імітуючи розгортання військ, а Тегеран і його маріонетки проводили пропагандистські кампанії залякування, спрямовані на керівництво Азербайджану. Вони стверджували, що «Алієв є маріонеткою сіоністського режиму» і що «уряд перебуває в руках сіоністів вже 30 років».

Віце-спікер іранського парламенту зробив чітке попередження лідеру Азербайджану: «Почитайте сучасну історію, щоб дізнатися про долю лідерів, які довіряли Америці та сіонізму». Також була використана відверто антисемітська пропаганда: Алієв зображувався в гротескному образі релігійного єврея. На цьому тлі в жовтні 2022 року міністр оборони США Бенні Ганц відвідав Баку і підкреслив «важливість стратегічних відносин» між двома країнами. Через місяць Азербайджан оголосив про відкриття свого посольства в Ізраїлі. У 2023-2024 роках іранські провокації, підривна діяльність і спроби залякування Азербайджану тривали, в тому числі спрямовані на його відносини з Ізраїлем.

Азербайджан працює над нормалізацією турецько-ізраїльських відносин і виступає посередником під час криз між ними

«Президент Алієв, який раніше довів свої посередницькі здібності між Туреччиною та Ізраїлем, швидше за все, знову зіграє подібну роль в найближчі роки (при адміністрації Трампа)», - повідомляв Маарів в грудні 2024 року. Під час турецько-ізраїльської кризи 2008-2010 років Азербайджан працював над відновленням діалогу. У червні 2012 року сайт IzRus, що спеціалізується на зовнішній політиці Ізраїлю на пострадянському просторі, повідомив, посилаючись на «дипломатичні джерела в Єрусалимі»: «Офіційні особи в Баку докладають усіх зусиль для примирення протиборчих сторін". Того ж року INSS зазначав: «У міру погіршення ізраїльсько-турецьких відносин Туреччина намагалася чинити тиск на Азербайджан з метою охолодження відносин з Ізраїлем. Режим президента Алієва досі відкидав вмовляння Туреччини».2018 року лідер Азербайджану виступив посередником між Анкарою та Єрусалимом, активізувавши свої зусилля після Карабахської війни 2020 року, коли Азербайджан покладався на підтримку обох партнерів.

«Військові дії Вірменії підтримують Іран і Росія, тоді як Азербайджан - Ізраїль і Туреччина», - підкреслював Globes у 2020 році. «Азербайджан - одна з небагатьох сфер, де Ізраїль і Туреччина мають спільні стратегічні інтереси...» У грудні 2020 року NewsWalla з посиланням на урядові джерела в Єрусалимі повідомила, що Алієв у спілкуванні з Ердоганом докладає зусиль для нормалізації відносин між Туреччиною та Ізраїлем. У 2021 році помічник азербайджанського президента підтвердив: «Ми зацікавлені в тому, щоб наші союзники також підтримували між собою дружні відносини».

Спроба нормалізації відносин між Туреччиною та Ізраїлем у листопаді 2021 - березні 2022 року відбувалася за мовчазної участі Азербайджану, а саме його Служби зовнішньої розвідки (XKX), яка підтримує тісні зв'язки з Моссадом і MİT. «Той факт, що і Анкара, і Єрусалим сприймаються як важливі союзники Баку, і те, що перемога Азербайджану у Другій нагірно-карабаській війні частково приписується допомозі, отриманій від цих двох країн, були серед факторів, які сприяли потеплінню відносин між Туреччиною та Ізраїлем за останній рік», - зазначала INSS восени 2022 року. У жовтні 2022 року під час візиту Бенні Ганца до Баку Азербайджан закликав відновити ізраїльсько-турецькі військові зв'язки, що призвело до першого за 12 років візиту міністра оборони Ізраїлю до Анкари.

Азербайджан є прикладом мусульмансько-єврейського симбіозу і сприяє зміцненню ізраїльсько-мусульманських зв'язків

За століття до Авраамівських угод Азербайджан став першою сучасною мусульманською державою, яка продемонструвала таку співпрацю, про що свідчить єврейське представництво в парламенті, вищі посади в уряді та керівництво державними установами під час Азербайджанської Демократичної Республіки (1918-1920 рр.) Азербайджан - єдина мусульманська країна, де є велике єврейське поселення (понад 3 000 мешканців). Це також єдине місце в мусульманському світі, де назви вулиць відображаються на івриті. Як повідомило видання Israel Hayom, «Азербайджан - єдина мусульманська країна у світі, де під час святкувань і маршів, присвячених військовим перемогам, місцеві жителі вивішують ізраїльські прапори». У грудні 2024 року лідери AIPAC нагадали, що після вторгнення ХАМАСу на південь Ізраїлю 7 жовтня 2023 року громадяни Азербайджану принесли квіти і запалили свічки біля посольства Ізраїлю, щоб вшанувати жертв. Слова співчуття і солідарності з ізраїльтянами висловлювали навіть члени азербайджанського парламенту.

Таке унікальне позитивне ставлення до єврейської держави, що не має аналогів у мусульманському світі, відображає виняткові відносини Азербайджану з Ізраїлем. Ще у 2009 році посол Ізраїлю в Баку зазначив, що Азербайджан може слугувати прикладом для інших мусульманських країн з точки зору відносин з Ізраїлем. У 2012 році міністр закордонних справ Авігдор Ліберман заявив, що Азербайджан може виступити посередником між Ізраїлем та арабським світом. У 2020 році доктор Барам з Науково-дослідного інституту Трумена при Єврейському університеті в Єрусалимі підкреслив це: «...Азербайджан відіграє закулісну роль у налагодженні відносин Ізраїлю з державами Перської затоки та поміркованими мусульманськими країнами. Я сам був свідком зустрічей в Баку між ізраїльтянами і високопоставленими особами з арабського світу задовго до того, як вони стали офіційними в Ізраїлі». Одразу після підписання Абрахамських угод Баку став одним з перших місць для встановлення контактів між ізраїльськими дипломатами та дипломатами ОАЕ. У 2023 році президент Герцог, звертаючись до президента Алієва, заявив: «Не секрет, що ваша країна є мусульманською державою, більшість населення якої - шиїти. Незважаючи на це, любов і прихильність між нашими народами є прикладом того, як ми можемо змінювати світ і рухатися вперед». Як підкреслив Маарів у грудні 2024 року, Азербайджан слугує «успішною моделлю співіснування» між мусульманами та євреями.

Джерело

Поділись своїми ідеями в новій публікації.
Ми чекаємо саме на твій довгочит!
Космос Політики
Космос Політики@politikosmos

Світова політика

75.2KПрочитань
4Автори
288Читачі
На Друкарні з 1 травня

Більше від автора

Вам також сподобається

Коментарі (0)

Підтримайте автора першим.
Напишіть коментар!

Вам також сподобається