Військові цілі Росії в Україні полегшили її торгівлю із цією середньоазіатською країною.

Russia's President Vladimir Putin and his Kyrgyz counterpart Sadyr Japarov during talks in Bishkek, 12 October 2023 (Sergei Karpukhin via AFP/Getty Images)
Президент Росії Володимир Путін і його киргизький колега Садир Джапаров під час переговорів у Бішкеку, 12 жовтня 2023 року (Сергій Карпухін через AFP/Getty Images)

Дані про торгівлю Киргизстану кидають виклик економічній логістики, припускаючи, що значна частина його імпорту прямує до третьої країни, а саме до Росії. Перевезення Киргизстаном до Росії товарів подвійного призначення, включаючи шарикопідшипники, автомобільні запчастини та інші товари, мало прямі військові наслідки для вторгнення в Україну.

Киргизстан нещодавно оголосив, що припинить обслуговування російської платіжної системи «Мир». Хоча цей крок є конструктивним, поведінка Бішкека протягом усього конфлікту розчаровувала. Колишня радянська республіка з населенням близько 6 мільйонів людей активно торгує з Росією, але корупція залишається ендемічною, а підвищений експорт потенційних товарів подвійного призначення до Росії зберігався протягом усього 2023 року, незважаючи на неодноразові попередження Заходу. Ще невідомо, чи виконає Бішкек нещодавно оголошені заходи щодо обмеження торгівлі з Росією.

Китайський і західний експорт до Киргизстану майже напевно прямує до Росії.

В останні роки китайський експорт до Киргизстану різко збільшився з 7,5 мільярдів доларів у 2021 році до майже 20 мільярдів доларів у 2023 році. У той час як інші країни Центральної Азії також значно розширили торгівлю з Китаєм.

Згідно з китайською торговою статистикою, імпорт Киргизстану з Китаю зріс на 168 відсотків у порівнянні з рівнем 2021 року, що набагато більше, ніж у наступній найближчій країні Центральної Азії, Таджикистані, де зростання становило 120 відсотків. Киргизстан імпортує майже стільки ж китайських товарів, скільки Казахстан, хоча економіка останньої країни в нинішніх цінах у 20 разів більша.

Багато товарів, що імпортуються Киргизстаном з Китаю, мають прямий або прихований військовий потенціал і знайшли своє застосування на полі бою. Розслідування Washington Post, проведене в липні 2023 року, показало, що Киргизстан є важливим перевалочним пунктом для китайсько-російської торгівлі дронами та іншими технологіями подвійного призначення. Офіційні особи Киргизстану заявили, що мають намір боротися з незаконною торгівлею, повідомивши газеті The Post, що різке зростання торгівлі частково пояснюється покращенням систем відстеження потоків товарів. Але такий стрибок торгівлі товарами подвійного призначення, що збігся із вторгненням Росії до України, тривав до кінця 2023 року.

Однією з таких технологій подвійного призначення є шарикопідшипники, що використовуються у виробництві залізничних вагонів та танків. Імпорт китайських шарикопідшипників до Киргизстану у 2023 році зріс на 1562 відсотки порівняно з рівнем 2021 року і майже напевно буде перенаправлений до Росії. Для такого різкого зростання імпорту немає очевидної законної причини. Залізниця Китай-Киргизстан-Узбекистан (ККУ) ще не ухвалила остаточного інвестиційного рішення, а в Киргизстані немає значного автомобільного виробництва. Киргизький імпорт шарикопідшипників з Китаю майже напевно реекспортується до Росії, де вони використовуються для залізничних вагонів і цистерн.

Проте Киргизстан продовжував імпортувати (і, ймовірно, реекспортувати) значні обсяги шарикопідшипників протягом 2023 року навіть після того, як вони були внесені до списків санкцій союзників.

Роль Киргизстану як бар'єра для торгівлі між Китаєм та Росією також надала непряму економічну та політичну допомогу Кремлю.

Порушення Бішкеком духу санкцій поширилося і на інші товари. Візьмемо, наприклад, імпорт запасних частин для автомобілів китайського виробництва, який почав зростати у листопаді 2021 року, якраз перед вторгненням в Україну. Хоча частково це зростання торгівлі можна пояснити скороченням російського промислового експорту (і зростаючим експортом транспортних засобів з Китаю), цілком імовірно, що значні обсяги автозапчастин надходили до Росії через Киргизстан – особливо з урахуванням того, що російські мережі закупівель могли використовувати торгівлю для накопичення критично важливих предметів перед вторгненням, так само, як вони робили це з інтегральними схемами.

Будь-який реекспорт запасних частин з Киргизстану до Росії допоможе Кремлю у військових діях, оскільки брак російських транспортних засобів та обладнання обмежує його збройні сили. Росія, напевно, придбала величезну кількість критично важливих запасних частин для транспортних засобів для своїх сил вторгнення в Україну через Киргизстан.

Роль Киргизстану як бар'єра для торгівлі між Китаєм та Росією також надала непряму економічну та політичну допомогу Кремлю. Наприклад, імпорт автомобілів стримує інфляцію та відсоткові ставки, одночасно надаючи російським споживачам доступ до новітніх моделей автомобілів. Реекспорт автомобілів з Киргизстану до Росії обмежує економічний біль, зменшуючи ймовірність реакції еліти та народу на Путіна.

Реекспорт автомобілів з Киргизстану майже напевно дозволить російським споживачам отримати доступ до нових електромобілів китайського виробництва. Згідно з китайською торговою статистикою, Киргизстан витрачає приблизно 5 відсотків ВВП на імпорт гібридних автомобілів (PHEV) та ще 4 відсотки ВВП на акумуляторні електромобілі (BEV). Навіть враховуючи, що глобальне виробництво електромобілів останніми роками швидко розширилося, а це означає, що торгівля піднялася з низького рівня, Киргизстан є країною, яка має лише 30 внесених до списку зарядних станцій для електромобілів, насилу забезпечує електроенергію взимку.

Оскільки передбачуваний імпорт Киргизстану часто не відповідає його економічним реаліям, майже напевно можна з упевненістю сказати, що великий обсяг товарів, які, ймовірно, поставляються до Киргизстану, зрештою прямують до Росії.

Що треба зробити?

Протидія прямої та непрямої торгівлі Китаю з Росією є складною та заплутаною проблемою для західних політиків. Проте Захід має варіанти. Виплати боргу Киргизстану Китаю, що насуваються, можуть надати західним політикам можливість послабити роль Бішкека у сприянні торгівлі між Китаєм і Росією. Однак ціпки можуть виявитися необхідними.

Торгівля з Киргизстаномце помилка Заходу, і – можливо, найголовніше – набагато суворіші санкції можуть бути запроваджені швидко, без схвалення законодавчого органу. Якщо Киргизстан продовжить служити каналом для військової торгівлі з Китаю до Росії, сприяючи незаконному та обурливому вторгненню Кремля в Україну, його фінансовий сектор та економіка можуть зіткнутися із суворими санкціями та безпрецедентним тиском.

Джерело — LOWY INSTITUTE

Друзі, допоможіть нам забезпечити подальшу роботу каналу!

Ваша підтримка надзвичайно важлива для нас. Будемо вдячні за ваші ДОНАТИ, які допоможуть нам розвиватися та надавати вам ще більше цікавого контенту.

Дякуємо за вашу підтримку!

Поділись своїми ідеями в новій публікації.
Ми чекаємо саме на твій довгочит!
Космос Політики
Космос Політики@politikosmos

Світова політика

75.3KПрочитань
4Автори
288Читачі
На Друкарні з 1 травня

Більше від автора

Вам також сподобається

Коментарі (0)

Підтримайте автора першим.
Напишіть коментар!

Вам також сподобається