Конфуціанство

« Насправді життя просте, але ми наполегливо його ускладнюємо»

28 вересня 551 р. до н. е. народився Конфуцій, найбільший мислитель, основоположник конфуціанства - філософсько-етичної системи, зведеної до рангу релігії.

Це Конфуцію належить золоте правило етики: "Не роби людині того, чого не бажаєш собі".

У конфуціанстві немає інституту церкви та немає теології. Його ідеал - створення гармонійного суспільства, в якій кожній особистості відведено належне місце.

Основні принципи соціальної гармонії - взаємна відданість начальника та підлеглого, батьківсько-синові відносини у суспільстві.

Конфуціанство - одночасно філософська система, світогляд, політична ідеологія, наукова традиція та спосіб життя.

У центрі конфуціанства стоїть «шляхетна людина», що має п'ять гідностей: любов до людей; справедливістю, вірністю звичаям, підвалинам (наприклад, повагою до старших); мудрістю, розсудливістю, щирістю.

Сам Конфуцій і був таким людина - він з дитинства усвідомлював своє місце у світі, але був скромний і терпимий: «Я не засмучуюся, якщо люди мене не розуміють - засмучуюсь, якщо я не розумію людей»; «Спробуйте бути хоч трохи добрішим, і Ви побачите, що не в змозі зробити поганий вчинок»; "Можна хоч все життя проклинати темряву, а можна запалити маленьку свічку".

Конфуцій висунув ідеал державного устрою, у якому за наявності сакрального імператора справжня влада належить ученим. Всі зв'язки в такій державі - особистісні, на них тримається все, сама держава аналогічна сім'ї з добрими стосунками. Мета держави - досягнення миру та злагоди, добробуту в сім'ї та виховання шляхетних людей.

Моральні обов'язки реалізуються в ритуалах, надають культурний сенс людському буттю, є основою виховання та освіти.

Ритуали конфуціанства визначили особливу красу життя в Китаї – «Краса є у всьому, але не всім дано її бачити».

Всі ці прекрасні, казкові церемонії: чайна, музична, любовна – така собі краса, створена власними руками!

Побачення жінки з чоловіком, наприклад, мало відбуватися саду при місячному світлі, при цвітінні рослин, під спів нічних птахів, де в альтанці має бути накритий гарний стіл, з певними стравами та напоями. Дама при цьому ошатна, набіла, насурмлена, вона повинна грати на музичних інструментах, флейті чи лютні, підтримувати вигадливу бесіду. Чоловік повинен бути терплячим і галантним, неквапливим.

Ритуальність конфуціанства зумовила особливу впорядкованість китайського життя протягом тисячоліть - до 1918 р. воно було державною релігією Китаю.

Таким був Конфуцій, людина, яка створила релігію без бога і мала мудрість залишитися лише людиною.

Поділись своїми ідеями в новій публікації.
Ми чекаємо саме на твій довгочит!
Фідель
Фідель@Fidel

Перекладач

1.9KПрочитань
17Автори
23Читачі
На Друкарні з 21 квітня

Більше від автора

Вам також сподобається

Коментарі (5)

А ось чи був Конфуцій насправді таким? Вже ніхто не пам'ятає...

Вам також сподобається