Її ім’я викарбуване в скульптурі Люксембурзького палацу.
ЇЇ творчість та наполегливість захоплювала французьку культурну еліту.
За своє коротке життя вона встигла створити цінний творчий доробок, що зберігається в музеях Європи та США.
Марія Башкирцева — художниця, майстриня жанрового живопису. За 7 років художньої діяльності, вона змогла написати понад 150 картин.
Марія народилася на Полтавщині 1858 року, у сім’ї великого землевласника-дворянина, де провела перші 12 років свого життя. Після розлучення батьків, дівчина разом із мамою перебирається до Європи й багато подорожує. Згодом вони осідають у Ніцці.
У цьому місті дівчинка починає багато вчитися: наймає ліцейних викладачів, самостійно вибудовує собі навчальну програму та вправляється в музиці. Початково Марія мріяла про успішну кар’єру оперної співачки — вона мала чудовий голос та точний музикальний слух. Проте через туберкульоз, виявлений у 16 років, і погіршення своїх слухових навичок, дівчині доводиться забути про вокал.
Натомість Марія Башкирцева йде навчатися в Академію Жуліана — приватну художню школу, де жінки допускалися до занять. Дівчина з головою поринула в процес навчання: вона проводила за мистецтвом більшу частину свого дня і шалено дратувалась, коли доводилося витрачати час на щось інше. Курс, розрахований на 7 років, талановита студентка засвоїла за 2.
Згодом її зусилля починають помічати. У 1881 році дівчина бере участь у своєму першому Паризькому салоні — всесвітньо відомій виставці творів мистецтв. Сюжет картини був сміливим, зважаючи на статус та вік юної художниці. Вона зобразила жінку за читанням. На той час, навіть в Академії Жуліана, де жінкам дозволено вивчати живопис, ідеї фемінізму викликали сміх.
Основною темою творів Башкирцевої були жіночі та дитячі портрети, у яких вона завжди майстерно передавала настрій, характер та душевний стан своїх персонажів.
Також вона любила працювати з пейзажами та міськими мотивами.
Башкирцева стала першою українською художницею, чиї роботи були представлені в Луврі. На жаль, значна частина робіт майстрині була знищена під час Другої світової війни.
Багато картин Марії написані в стилі реалізму та натуралізму. Її манера виконання дещо нагадує стиль Жюля Бастьєн-Лепажа — відомого французького художника, улюбленого вчителя Башкирцевої. Лепаж теж страждав на смертельну недугу і, можливо, саме цей факт так зблизив його з ученицею.
31 жовтня 1884 року, у віці 25 років, Марія Башкирцева померла від туберкульозу. Звичайна застуда призвела до загострення її хвороби і фатальних наслідків. Художницю поховали на цвинтарі Пассі в Парижі.
На могилі художниці було збудовано каплицю, де досі зберігаються деякі пам'ятні речі померлої: мармурові бюсти її батьків, бюст самої Башкирцевої роботи скульптора Сен-Марсо, крісло, молитовний стілець, її палітра та фотографії.