Марія Башкирцева: перша українка, чиї картини потрапили до Лувру

File:Bashkirtseff.jpg - Wikimedia Commons
Self-Portrait, 1880

Її ім’я викарбуване в скульптурі Люксембурзького палацу.

ЇЇ творчість та наполегливість захоплювала французьку культурну еліту.

За своє коротке життя вона встигла створити цінний творчий доробок, що зберігається в музеях Європи та США.

Марія Башкирцева — художниця, майстриня жанрового живопису. За 7 років художньої діяльності, вона змогла написати понад 150 картин.

Марія народилася на Полтавщині 1858 року, у сім’ї великого землевласника-дворянина, де провела перші 12 років свого життя. Після розлучення батьків, дівчина разом із мамою перебирається до Європи й багато подорожує. Згодом вони осідають у Ніцці.

У цьому місті дівчинка починає багато вчитися: наймає ліцейних викладачів, самостійно вибудовує собі навчальну програму та вправляється в музиці. Початково Марія мріяла про успішну кар’єру оперної співачки — вона мала чудовий голос та точний музикальний слух. Проте через туберкульоз, виявлений у 16 років, і погіршення своїх слухових навичок, дівчині доводиться забути про вокал.

Натомість Марія Башкирцева йде навчатися в Академію Жуліана — приватну художню школу, де жінки допускалися до занять. Дівчина з головою поринула в процес навчання: вона проводила за мистецтвом більшу частину свого дня і шалено дратувалась, коли доводилося витрачати час на щось інше. Курс, розрахований на 7 років, талановита студентка засвоїла за 2.

In the Studio by Marie Bashkirtseff | Women'n Art
In the Studio, 1881

Згодом її зусилля починають помічати. У 1881 році дівчина бере участь у своєму першому Паризькому салоні — всесвітньо відомій виставці творів мистецтв. Сюжет картини був сміливим, зважаючи на статус та вік юної художниці. Вона зобразила жінку за читанням. На той час, навіть в Академії Жуліана, де жінкам дозволено вивчати живопис, ідеї фемінізму викликали сміх.

A Young Woman Reading by Marie Bashkirtseff | Obelisk Art ...
A Young Woman Reading, 1880

Основною темою творів Башкирцевої були жіночі та дитячі портрети, у яких вона завжди майстерно передавала настрій, характер та душевний стан своїх персонажів.

Spring by Marie Bashkirtseff
Spring, 1881
Lilacs, 1880

Також вона любила працювати з пейзажами та міськими мотивами.

File:Marie Bashkirtseff - A meeting - Google Art Project.jpg ...
A Meeting, 1984

Башкирцева стала першою українською художницею, чиї роботи були представлені в Луврі. На жаль, значна частина робіт майстрині була знищена під час Другої світової війни.

Багато картин Марії написані в стилі реалізму та натуралізму. Її манера виконання дещо нагадує стиль Жюля Бастьєн-Лепажа — відомого французького художника, улюбленого вчителя Башкирцевої. Лепаж теж страждав на смертельну недугу і, можливо, саме цей факт так зблизив його з ученицею.

31 жовтня 1884 року, у віці 25 років, Марія Башкирцева померла від туберкульозу. Звичайна застуда призвела до загострення її хвороби і фатальних наслідків. Художницю поховали на цвинтарі Пассі в Парижі.

На могилі художниці було збудовано каплицю, де досі зберігаються деякі пам'ятні речі померлої: мармурові бюсти її батьків, бюст самої Башкирцевої роботи скульптора Сен-Марсо, крісло, молитовний стілець, її палітра та фотографії.

Поділись своїми ідеями в новій публікації.
Ми чекаємо саме на твій довгочит!
Beskyd Project
Beskyd Project@beskyd.project

4.8KПрочитань
0Автори
18Читачі
На Друкарні з 1 травня

Більше від автора

  • Гуцульський театр Гната Хоткевича

    Гуцульський театр села Красноїлля, який в 1910 році був створений письменником Гнатом Хоткевичем і групою акторів-аматорів.

    Теми цього довгочиту:

    Драматургія
  • Народна астрономія українців

    Для кожного народу астрономія завжди була важливою частиною культури цього народу. Український народ не є винятком, адже має свої власні традиції та переконання, пов'язані з небесними тілами.

    Теми цього довгочиту:

    Астрономія
  • Мистецький український рух: навздогін світовому мистецтву

    Ідея створення Мистецького українського руху виникла у групи літераторів, які змушені були покинути радянський союз після війни.

    Теми цього довгочиту:

    Історія України

Вам також сподобається

Коментарі (1)

Цікаво, особливо погляд на Башкирцеву як на українку. Вона розмовляла українською, оскільки взагалі знала багато мов. Однак походила з російських “дворян” ніяк з українцями не пов’язаних.

Втім якщо розглядати Україну не з суто етничної т.з., то чом би й ні. Шевченко теж в Україні майже не жив.

Вона зобразила жінку за читанням. На той час, навіть в Академії Жуліана, де жінкам дозволено вивчати живопис, ідеї фемінізму викликали сміх.

Можна подумати, що жінки з вищих верств були безграмотні.

Вам також сподобається