Майже неминуча зміна уряду в Польщі – від консервативної та популістської партії «Право і справедливість» до коаліції трьох правоцентристських і ліберальних партій – означає кардинальні зміни у зовнішній політиці Польщі. Вони міститимуть, перш за все, наступне:
• Різке поліпшення відносин Польщі з Європейським Союзом (ЄС). Після багатьох років розбіжностей між Брюсселем і Варшавою щодо відступу Польщі від демократичних принципів, новий уряд зробить своїм пріоритетом припинення судових справ проти Польщі в Європейському суді, а також розблокування виплати 36 млрд євро (38 млрд доларів) кредитів і грантів з фонду відновлення ЄС.
Новий уряд також матиме бажання не лише спільно формувати порядок денний ЄС, але й долучитися до реформ, необхідних блоку для прийняття України в організацію.
• Відносини Польщі з двома важливими сусідами – Німеччиною та Україною – стануть більш передбачуваними. ПіС побудував значну частину своєї внутрішньої комунікаційної стратегії на критиці Німеччини. Новий уряд, очолюваний опозиційними партіями, бачитиме в Берліні радше партнера, ніж конкурента. Тиск на Німеччину з вимогою завершити стратегію переломного моменту Zeitewende в політиці безпеки та оборони, ймовірно, збережеться.
У випадку України новий уряд продовжуватиме надавати гуманітарну, логістичну та військову допомогу Україні та водночас найімовірніше, займатиме більш примирливий тон у сферах потенційних розбіжностей (наприклад, щодо експорту зернових).
• Посилення регіональної ролі Польщі. Зі зміною уряду Польща повертається до європейського мейнстриму як найбільша держава Центрально-Східної Європи. Вона матиме набагато більшу вагу для створення сильніших регіональних коаліцій в рамках форматів що існують, таких як Бухарестська дев'ятка, Люблінський трикутник (Польща-Україна-Литва) та Веймарський трикутник (Польща-Франція-Німеччина). Зміни в Польщі також означатимуть відхід від співпраці з Угорщиною, що зробить прем'єр-міністра Віктора Орбана набагато більш вразливим в рамках ЄС.
Що, швидше за все, залишиться незмінним, так це міцні відносини зі Сполученими Штатами. Зважаючи на те, що на території країни дислоковано понад 10 000 американських військових, а також на ключову роль країни в обороні східного флангу НАТО, США сприймаються Варшавою як союзник, що забезпечує останню лінію оборони проти Росії, яка відроджується.
Кожен уряд буде прагнути до міцних відносин з Америкою – незалежно від того, хто сидить у Білому домі. Опозиція також оголосила про продовження великих інвестицій в оборону, які незабаром досягнуть 3% ВВП, а в наступні роки можуть перевищити цей показник.
Джерело: CEPA
Ми чекаємо саме на твій довгочит!
Більше від автора
Казахстан стає привабливим «ядерним» гравцем
У Казахстані уряд планує побудувати першу атомну електростанцію і найближчим часом проведе референдум з цього приводу. Країна хоче диверсифікувати свої енергетичні потужності та вже визначила можливий майданчик для будівництва АЕС.
Теми цього довгочиту:
ГеополітикаЩо Росія сподівається отримати від конфлікту між Ізраїлем і ХАМАСом
«Росія зайняла пропалестинську позицію настільки, що навіть мене це здивувало», – каже Ганна Нотте, експерт з питань зовнішньої політики Росії на Близькому Сході в Центрі досліджень нерозповсюдження Джеймса Мартіна.
Теми цього довгочиту:
ГеополітикаТурецький режим підтримує тероризм
Після рішення міністра закордонних справ Ізраїлю Елі Коена відкликати дипломатичних представників з Туреччини, виникла ескалація напруженості між країнами. Це стало відповіддю на підтримку президентом Туреччини руху ХАМАС під час конфлікту з Ізраїлем.
Теми цього довгочиту:
Геополітика
Вам також сподобається
Журнал “ММХ”. Ключовий Етап війни
Напередодні ключової події цього року. Яка скоріш за все визначить яким чином ця війна закінчиться. Пропоную вам оглянути положення на 26 жовтня 2024 року. Сміхуйочки присутні.
Публікація містить описи/фото насилля, еротики або іншого чутливого контенту.Теми цього довгочиту:
Війна В УкраїніМоя перша поїздка в Донецьку область.
Просто гуляючи у вечірній час, чуєш далеко не один віддалений вибух. Українізація відбувається на очах, тому, мовнюки, не переживайте. 90% вивісок — державною.
Теми цього довгочиту:
Війна«Зеленський зробив історичну помилку». Збігнєв Парафянович - про непрості стосунки Варшави з Києвом і страх США перед перемогою України
Автори: Іван Лисюк та Збігнєв Парафянович для «Вот Так» (Belsat)
Теми цього довгочиту:
Збігнєв Парафянович