Те, як ДОТ за вуха тягне імпорт бронежилетів варте серіалу від Нетфлікс. Слоганом буде щось типу “сім’я - це головне”, а директора має зіграти Він Дизель в амплуа Домініка Торетто. Бо цей вже просто гіперболізовано гротескний сюр.

Мрія затягнути схему “купи-продай” під ширмою імпорту замість розвитку внутрішнього ринку висить у повітрі з початку повномасштабного. Коли закупівлю броніків для ЗСУ згенерували під ДОТ та збільшили бюджет до понад 7 млрд на рік - звичайно, ця мрія лише загострилась. Спочатку в закупівлях замаячили типу ізраїльтяни “MASADA ARMOUR SOY”. Не вийшло, бюрократично не налізло.

Потім, підігріваючи внутрішню війну вітчизняних гравців, ситуацію довели до зриву половини обсягів (десь -100 000 комплектів) річних закупівель у 2024. “На порятунок” під ялинку затягнули строкату прокладу “Фортеця захисту”. Статутний капітал 500 грн, змінені напередодні КВЕДи та обіцянки імпорту тих же самих типу ізраїльтян. Але насипали забагато для старту - 1,6 млрд за 74 000 комплектів. Ґвалт, скандал, не прокотило. Довелось скасовувати перемогу разом з тендером.
Наприкінці лютого спроба №2. Щоб приховати назву, яку зашкварили ЗМІ, прокладка “Фортеця захисту” майже день в день з потрібним тендером купляє собі іншу прокладку - “Мілікон Юа”. Цього разу почали з “дріб’язку” - 220 млн за 10 000 комплектів. Але ліньки було робити нормальні документи з нуля, тому накидали до купи все що було від “MASADA ARMOUR SOY” та “Фортеці Захисту”, спробувавши зліпити новими паперами. Вийшло дуже криво - знову ґвалт, скандал, але задню вмикати ДОТ не захотів принципіально.
https://prozorro.gov.ua/tender/UA-2025-02-11-015060-a
Спочатку купу скарг написали інші виробники (здебільшого гігант “ТЕМП”). ДОТ де міг послав, де не зміг - щось змінив, але тендер не скасував, контракт уклав. Спроби судів з боку виробників також не зупинили замовника. І от в справу втрутилась Держаудитслужба. Вона підтримала більшість скарг учасників закупівлі та розпочала перевірку. В результаті, 24 березня ДАСУ опублікувала висновок моніторингу та висунула однозначну вимогу - розірвати договір.

Що зробив ДОТ? Правильно, подав позов проти рішення аудиторів до Київського окружного адміністративного суду. Тепер все залежить від позиції судді Жукової, яка й має визначити долю контракту на 220 млн для прокладки-фаворитки заочно у спрощеному режимі.
https://reyestr.court.gov.ua/Review/126514366
Тобто, замовник не просто клав на скандали, ЗМІ та виробників. Замислитесь - держпідприємство МОУ готове судитися з аудиторським держорганом фактично в інтересах приватної компанії. Тому і спадає на думку, що справа не в “Мілікон”, не в “Фортеці” і навіть не в “ізраїльтянах”. Справа у прецеденті й моменті.
Джерела нашепотіли, що зайшла мова про запровадження схеми безконкурентних прямих угод у випадках зривів постачання. Тобто, якщо хтось щось не встиг (або його товар не прийняв замовник) - закупівлю передають іншому охочому. Але у такі терміни, що виготовити з нуля тупо неможливо. А отже кому передадуть? Правильно, “імпортеру”, бо всі інші працюють під замовлення, а не на склад. Принаймні в таких обсягах. Вангую, що у разі запуску цієї схеми - зривів значно побільшає, особливо на етапі приймання товару.
Тому наразі ДОТ б'ється не за прокладку прокладки закордонної прокладки. І не за 200 млн чи навіть 1.5 млрд. ДОТ б’ється за прецедент, що стане фундаментом революції та поглинання багатомільярдного ринку. Бо ось ці 7 млрд грн на рік - це лише бронежилети. А скільки ще є ринків, де вітчизняні виробники ніяк не хочуть здаватися? Ну і є думка, що незабаром ДОТ поєднають з АОЗ під руку Жумаділова, яка збере в кулак і закупівлю зброї, і закупівлю тилового забезпечення. Тому цей кулак має показати всім вміння грюкати по столу. Бо “пацани не перепрошують”, а на кону бюджет невеличкої країни.