Більшість українців на певному етапі свого життя слухали музику нашого східного сусіда. І не дивно, адже мову окупантів розуміє майже усе населення нашої батьківщини, а інтернет-простір узагалі був єдиний до початку повномаштабного вторгення. Але досить про окупантів, чому б не зазирнути на захід? Там знаходиться Польща - країна з дуже близькою мовою та культурою, про яку, в музичному плані, більшість з нас нічого не знає. Потрібно виправляти це недорозуміння, адже це не тільки cприяєтиме загальному розвитку, можливо ви знайдете для себе нові улюблені пісні.
Відкинемо очевидне, тобто польську корову.
Якщо вам до вподоби жанр, то можете послухати інші роботи автора. В нього, до речі, є пісня “jebać putina”. Перекладати, гадаю, сенсу немає.
Розділ перший: “Батя рок” та авторська пісня
Stanisław Staszewski
Уважні люди, що вміють користуватись вікіпедією, скажуть, що це не співак, а лише поет. І будуть праві. Та і, в цілому, цей чолов’яга не сильно відзначився. Відомий він на широку публіку, хіба що, авторством пісень Baranek та Celina. А от хто дійсно відомий, то це Kazik Staszewski.
Kazik Staszewski
Син Станіслава Сташевського, а заодно і дуже відомий музикант. Ось як він наклав на музику тексти свого батька:
За своє життя Kazik брав участь у багатьох музикальних проєктах, але згадаю я тільки 2 - гурт Kult та проєкт, що носить його власне ім’я, тобто Kazik, отже якщо будете шукати його на стрімінгових сервісах, то шукайте обидва найменування.
Ось інші його роботи для загального ознайомлення:
Узагалі, по духу ця особа мені нагадує Жадана. Він також робить пісні на важливі суспільні теми в перемішку з просто з піснями під які хочеться кричати про бухло. Хоча, сама музика менш енергічна.
Jacek Kaczmarski
Якщо ви любите бардову музику та авторську пісню, то вам однозначно сюди. Даний автор спеціалізується на, переважно, гітарній музиці з акцентом на тексти. Звісно, є у цього і мінус - розуміти що він там співає відносно складно, адже, як характерно для бардовської музики, рівень мови в його текстах дуже високий.
Він, до речі, також накладав тексти Станіслава Сташевського на музику.
Ось ще декілька пісень за його авторством, які я б рекомендував послухати:
Але найвідомішою його піснею, безперечно, є ця:
На тему історії та сенсу цієї пісні можна писати окрему статтю, але тут розпишу коротко. Спочатку це була Каталанська пісня направлена проти режиму Франциско Франко. Яцек Качмарський узяв мелодію та додав свій авторський текст. Врешті, ця пісня набула шаленої популярності та стала фактичним гімном руху Solidarność. Про те, що це таке, можете почитати в інтернеті.
Strachy na Lachy
Це, до речі, ще один гурт, що виконуе такий класичний “батя-рок”. Можу порекомендувати тим, кому заходить такий жанр, хоч, тексти можуть бути відносно простенькими. Далі буде ще одна їхня пісня:
Розділ другий: класичний рок 60х-70х
На жаль, ланцюжок каверів припиняється, адже тепер я перехожу до класичного року 60х-70х років, тобто щось накшталт легендарних Beatles.
Czerwone Gitary
Цікава моя історія знайомства з цим гуртом. Коли був у свого родича в Одесі, то запримітив цікаву платівку на полиці, після чого вирішив її послухати. Так і почалась моє захоплення польською музикою. Але, у будь-якому випадку, повертаймось до гурту: якщо вам подобається мелодійний інколи живенький, інколи трішки меланхолічний рок з наївними та добрими текстами, то це саме для вас. Ось, як на мене, найпримітніші їх роботи:
Trzy Korony
Проект вихідців з вищезгаданого гурту, котрій проіснував лише два роки та видав хоч один, але дуже непоганий альбом.
Breakout
Неймовірно приємна джаз-рок музика з на диво якісними записами. Особисто я вкрай сильно кайфанув, чимось навіть віддалено нагадали Британських Gentle Giants, дуже раджу послухати.
Розділ третій: польський панк
Про цей жанр можна говорити безкінечно, адже на будь-якій мові тіких гуртів повно, з яких хороших однаково багато як і поганих. Ось будуть найкращі на мою думку. Окремо про гурти писати не буду, нема що. Просто прикріплю декілька пісень.
Dezerter
Post Regiment
Розділ четвертий: польський хіп-хоп
Не розділяю сильну любов до хіп-хопу, але якщо якийсь виконавесь мені і подобається, то це Еманінем, тобто предстваник так званого білого репу. А як ми знаємо, поляки білі, отже і хіп-хоп в них у такому стилі. Ну, якщо без жартів, то ці виконаці на Емінема не дуже схожі, вони зазвичай повільніші, але тим не менш, я кайфанув.
Kaliber 44
Paktofonika
Розділ п’ятий: польській народні та військові пісні
Народні пісня на будь-якій мові - бездонна яма, в якій можна ритися цілу вічніть, тому тут я просто наведу три своїх улюблених пісні:
Розділ шостий: поп-рок, та все інше, на що не виділяв категорію
Budka Suflera
Jacek Bonczyk
EKT Gdynia
Dr Misio
Drake Sea Folk Group
Horytnica
Kombi
Koniec Świata
Післямова
Знаю, що це б зайняло дуже багато часу, але, все ж, надіюсь, що хоч хтось послухав усі представлені тут треки, та проникся музикою нашого західного сусіда не менше мене. Якщо хоч одна людина відкрила для себе щось нове, то я вважатиму цей допис успішним.