Ділові кола ФРН вважають Польщу, Румунію та Україну найпривабливішими країнами для інвестицій на сході Європи. Частина капіталовкладень запланована вже на цей рік.

Значення Східної Європи для бізнесу Німеччини неухильно зростає - і дедалі більше німецьких компаній збираються інвестувати в цьому регіоні. При цьому найпривабливішими країнами для капіталовкладень вони вважають Польщу, Румунію та Україну, за ними йдуть Угорщина та Чехія. Значну частину запланованих на українському ринку проєктів буде реалізовано вже цього року, незважаючи на триваючу російську агресію.

Йде перенесення виробництва з ФРН до Східної Європи

Такі висновки випливають з опублікованого 5 лютого опитування, проведеного міжнародною консалтинговою компанією KPMG і Східним комітетом німецької економіки (Ost-Ausschuss der Deutschen Wirtschaft, OA). Ця впливова підприємницька організація представляє і лобіює інтереси німецьких фірм, які ведуть бізнес із колишніми соцкраїнами Центральної та Східної Європи, а також із пострадянськими державами. В опитуванні брали участь 133 компанії, що працюють у цьому регіоні, їхнє анкетування відбулося в листопаді та грудні 2024 року.

Більше половини з них (55%) зазначили, що до 2030 року значення східноєвропейських країн для їхнього бізнесу ще більше зросте, і лише 7% очікують зниження їхньої ролі. Тому 42% опитаних фірм намітили вже на найближчі 12 місяців інвестиції в регіоні, 56% планують здійснити капіталовкладення в найближчі п'ять років. Йдеться при цьому насамперед про створення або розширення промислового виробництва, частково - про перенесення туди виробничих потужностей.

«Добре відомі проблеми з інвестиційним кліматом у Німеччині змушують тутешні підприємства переводити своє виробництво за кордон. При цьому переважним напрямком є Центральна та Східна Європа. Німецький бізнес уже здійснив там масштабні інвестиції, добре знайомий з місцевими умовами і водночас залишається поблизу рідної країни», - пояснив у заяві для преси Андреас Глунц (Andreas Glunz), який відповідає в німецькому відділенні компанії KPMG за міжнародний бізнес.

На думку опитаних компаній, привабливість регіону полягає головним чином у високому внутрішньому попиті та в наявності кваліфікованих кадрів. Низька вартість робочої сили стоїть лише на третьому місці. Стан свого бізнесу в регіоні 45% фірм вважають «добрим» і навіть «дуже добрим», 38% дають йому «середню» оцінку, тільки у 16% справи йдуть «погано» або «дуже погано». При цьому абсолютна більшість у 80% виходить з того, що в найближчі п'ять років умови для ведення бізнесу покращаться.

Співпраця з Польщею може слугувати прикладом

Особливо задоволені німецькі компанії співпрацею з Польщею. «Німецько-польські економічні зв'язки є безпрецедентною історією успіху, - зазначив виконавчий директор Східного комітету німецької економки Міхаель Хармс (Michael Harms). - Польща вже стала для нас четвертим за значенням ринком збуту, випередивши Китай, і посіла десяте місце у світі серед країн, у які найбільше інвестують німецькі підприємства. Наш східний сусід продовжує приваблювати хорошими умовами ведення бізнесу та великим внутрішнім ринком».

Тож не дивно, що майже половина опитаних німецьких компаній (48%) уже здійснили капіталовкладення в Польщі, 45% запланували на майбутні 12 місяців подальші інвестиції, а 51% мають намір реалізувати інвестиційні проєкти протягом найближчих п'яти років.

Вельми популярною в ділових колах ФРН стала зараз Румунія. У найближчий рік тут вкладуть гроші теж 45% фірм, які брали участь в опитуванні. Щоправда, подальші перспективи співробітництва з найбільшою країною Балканського півострова вони оцінюють дещо стриманіше, ніж можливості розширення ділових зв'язків із Польщею: у майбутні п'ять років проєкти на румунському ринку намічають 43% опитаних компаній. Оскільки з Румунією тісно пов'язаний кандидат на вступ до ЄС Молдова, ця колишня радянська республіка теж може виграти від підвищеного інтересу німецького бізнесу до румунського ринку.

Чому Україна така приваблива для інвесторів

Найнесподіванішим результатом опитування можна вважати яскраво виражений інтерес німецького бізнесу до України, яка бореться за свою незалежність. «Особливо варте уваги те, що третє місце серед найпривабливіших країн для інвестицій посіла Україна. Це свідчить про великий економічний потенціал цієї країни», - підкреслив Міхаель Хармс.

Уже зараз кожна п'ята з опитаних фірм (21%) вклала гроші в українську економіку, 35% збираються зробити це цього року. А на найближчі п'ять років, коли очікується прискорення процесу вступу до ЄС, інвестиційні проєкти в Україні запланував 41% компаній - майже стільки ж, що й у Румунії, та помітно більше, ніж в Угорщині (35%) або Чехії (31%), не кажучи вже, приміром, про Болгарію (22%).

«Не дивлячись на війну, що триває, в Україну інвестує дедалі більше міжнародних і німецьких підприємств. Ця країна має потенціал стати для Європейського Союзу енергетичним хабом, перетворитися на альтернативний виробничий майданчик і відігравати для європейських фірм значну роль у таких сферах, як IT та аутсорсинг», - заявив глава відділу Центральної та Східної Європи в німецькому відділенні компанії KPMG Ніколай Кискальт (Nicolai Kiskalt), пояснюючи зростаючий інтерес ділових кіл ФРН до України.

При цьому німецькі підприємці зовсім не заплющують очі на триваючу війну в Україні та російську загрозу для всього регіону. Дві третини опитаних (67%) назвали політичні ризики і відсутність безпеки найважливішими недоліками інвестиційного клімату в цілому ряді країн. Значно менше інвесторів з Німеччини турбують такі часто згадувані в ЗМІ проблеми регіону, як корупція та бюрократія. Ці два фактори вважають серйозними перешкодами для інвестицій відповідно 38% і 31% німецьких фірм, які брали участь в опитуванні.

Джерело

Поділись своїми ідеями в новій публікації.
Ми чекаємо саме на твій довгочит!
Космос Політики
Космос Політики@politikosmos

Світова політика

76.1KПрочитань
4Автори
307Читачі
На Друкарні з 1 травня

Більше від автора

Вам також сподобається

Коментарі (0)

Підтримайте автора першим.
Напишіть коментар!

Вам також сподобається