
2 Як написано в пророка Ісаї: Ось я посилаю мого посланця перед тобою, який приготує тобі дорогу. 3 Голос вопіющого в пустині: Готуйте Господеві дорогу, вирівняйте стежки його, 4 так виступив Йоан, христивши у пустині та проповідувавши хрищення покаяння на прощення гріхів.
Поговорімо про богослов'я визволення. Деякі богослови зауважують, що в Євангелії майже не говориться про визволення. Слово «визволення» з’являється кілька разів, наприклад є в 8-му розділі Євангелія від Йоана, але так це не той термін який використовують євангелисти.
Це поняття є відносно новим, але сам концепт — визволення людини від її рабств, від голоду, від гніту, від хибних ідеологій, від гріха і смерті — існував завжди. Визволення охоплює все: від фізичного до духовного.
Чи це не зустрічається в Євангелії?
Звісно, що зустрічається!
Але не через слово "визволення", а через символ Виходу.
Вихід — це визволення юдеїв. Бог вивів їх із рабства і привів у Землю Обітовану.
Насправді ця цитата яку подає Марко від початку задає тему Виходу і визволення. Подивімся уважно. Як написано в пророка Ісаї: Ось я посилаю мого посланця перед тобою, який приготує тобі дорогу. Голос вопіющого в пустині: Готуйте Господеві дорогу, вирівняйте стежки його.
Це досить концентрований збір різних уривків, богословська програма, яка говорить про вихід і визволення. Євангелист Марко, коли говорить про пророцтво Ісаї, насправді поєднує два різні біблійні уривки. Один із них узятий з книги Вихід (23:20) де Бог говорить про ангела (посланця), який має вести народ Ізраїлю до Землі обітованої. Другий уривок дійсно походить з книги пророка Ісаї (40:3).