Після Генеральної Асамблеї ООН: як Центральна Азія вирішила (або не вирішила) російсько-український конфлікт? - The Diplomat

Країни Центральної Азії опинилися між молотом і ковадлом, коли мова зайшла про російсько-український конфлікт, і це було продемонстровано під час їхніх останніх виступів на Генеральній Асамблеї ООН.

Від початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну в лютому 2022 року всі п'ять центральноазійських урядів перебувають під пильним наглядом і прихильністю конкуруючих світових держав. Росія розуміє, що глобальний осуд її військових зусиль і безпрецедентні санкції зробили її державою-ізгоєм, і з цих причин вона ризикує втратити своїх близьких союзників, таких як центральноазійські країни. Це особливо актуально з огляду на те, що західний блок на чолі зі Сполученими Штатами постійно тиснув на країни Центральної Азії, щоб вони дистанціювалися від Росії. Крім того, Китай, зростаюча глобальна сила, готова втрутитися і збільшити свою присутність в регіоні, щоб заповнити потенційний політичний, економічний і безпековий вакуум.

У світлі цих подій промови, сказані п'ятьма центральноазіатськими країнами на Генеральній Асамблеї ООН, містять багато інформації про їхні зовнішньополітичні позиції.

Це вже третій рік, коли ГА ООН скликається у вересні кожного року з моменту початку конфлікту. Тому актуально проаналізувати, як змінилися виступи країн Центральної Азії з плином часу, і чи змінилися взагалі. Схоже, що конфлікт зайшов у глухий кут - і країнам Центральної Азії, можливо, доведеться вирішити, чи піде їм на користь дистанціювання від Росії, чи це їм зашкодить, оскільки явного переможця так і не з'явилося. Більше того, Росія, схоже, добре розвивається економічно, незважаючи на безпрецедентні санкції. Коротше кажучи, чи продовжують уряди Центральної Азії свою багатовекторну зовнішню політику і підтримують теплі стосунки з усіма великими світовими державами, чи вони дедалі більше дистанціюються від путінської Росії?

Нещодавні виступи центральноазійських лідерів і високопосадовців свідчать про те, що вони, можливо, остерігаються тупикової ситуації і вирішили дотримуватися нейтралітету, про що свідчить той факт, що вони менш охоче обговорюють російсько-український конфлікт у тій же прямолінійній манері, в якій це було минулого року. Незважаючи на те, що деякі країни Центральної Азії не кидають виклик Росії у своїх виступах, вони тихо чинять опір російському впливу і шукають партнерів в інших країнах. Туреччина, схоже, є одним з таких нещодавно відкритих партнерів.

79-та сесія ГА ООН

Загальні дебати Генеральної Асамблеї Організації Об'єднаних Націй дають країнам можливість висловити те, що вони вважають важливим, у своїх промовах, які відображаються як на внутрішній, так і на зовнішній аудиторії. Генасамблея ООН особливо важлива для малих держав, які не мають такого великого впливу на світовій арені. Для них це можливість чітко заявити про свою позицію з актуальних питань, виступити з приводу проблем всередині країни, а також бути почутими потужними державами - широке висвітлення події в популярній пресі забезпечує це.

Виступи країн Центральної Азії на Генеральній Асамблеї ООН історично були досить нейтральними, рідко висловлюючи підтримку або несхвалення однієї зі сторін того чи іншого конфлікту. Коли мова йшла про різні конфронтації, пов'язані з Росією за останні кілька десятиліть - чи то анексія Криму в 2014 році, чи то російсько-грузинська війна в 2008 році - країни Центральної Азії, як правило, були обережними навіть у використанні понять, пов'язаних із суверенітетом, у своїх промовах. Занадто велика кількість згадок концепції суверенітету в промовах центральноазіатських країн під час цих конфліктів могла бути витлумачена як непряма опозиція до дій Росії.

Однак після безпрецедентного нападу російських військ на Україну у 2022 році країни Центральної Азії дещо припинили свою приховану підтримку - або, принаймні, відсутність відкритої опозиції - щодо Росії. Наприклад, Киргизстан і Казахстан були набагато відвертішими у своїх виступах на ГА ООН минулого року, коли згадували про війну в Україні.

Цього року промови лідерів країн Центральної Азії, однак, відзначилися ще однією зміною. Більшість цьогорічних промов центральноазійських лідерів ігнорували Росію і все, що з нею пов'язано, натомість зосереджуючись на інших питаннях.

Наприклад, у виступі Казахстану Україна не згадувалася безпосередньо на ім'я, натомість було вирішено згадати кілька різних конфліктів у колективній формі. Віце-прем'єр-міністр і міністр закордонних справ Казахстану Мурат Нуртлеу, який виголосив промову від Казахстану, заявив, що «тяжке становище мільйонів жертв конфліктів по всьому світу, на Близькому Сході, у Східній Європі та деяких частинах Африки, заслуговує на негайні, рішучі та колективні дії». Незважаючи на те, що все ще зрозуміло, про який конфлікт йдеться під «Східною Європою», цьогорічна промова не була такою відвертою і прямою у звинуваченнях на адресу Росії, як торік. Це пов'язано з багатовекторною зовнішньою політикою країни, вперше запровадженою колишнім президентом Нурсултаном Назарбаєвим, за допомогою якої Казахстан активно намагається дистанціюватися від традиційного підходу «вибору сторони», натомість підтримуючи дружні та плідні відносини з усіма ключовими світовими блоками (а саме: Заходом, Китаєм та Росією).

Цьогорічний регрес у відкритості підкреслює намагання Казахстану дистанціюватися від свого північного сусіда. Казахстан беззаперечно і, можливо, безповоротно пов'язаний з Росією і залежний від неї - особливо на економічному фронті. Лише 2 відсотки казахстанської нафти експортується маршрутами, які не включають Росію. Такий рівень економічної інтеграції та залежності зв'язує руки нації і не залишає їй іншого вибору, окрім як обережно дистанціюватися від Росії. Цьогорічна промова відображає цю боротьбу і баланс між тим, щоб задовольнити Захід, згадавши про конфлікт, і не розлютити Росію, не називаючи нікого на ім'я.

Киргизстан пішов далі, значну частину своєї промови присвятив роздумам про військові витрати і збройні конфлікти. Однак незрозуміло, чи базувалися вони на війні в Україні, чи на іншому конфлікті, оскільки не було жодної прямої згадки про якийсь конкретний конфлікт. У своїй промові президент Киргизстану Садир Джапаров сказав:

«Ми повинні зробити так, щоб гроші, які виділяються на війни, руйнування, смерть, могли піти на творення або на вирішення глобальних проблем для всього людства».

Швидше за все, ця детальна дискусія про війну спрямована на конфлікт між Ізраїлем і ХАМАСом, однак чітких висновків зробити не можна через неоднозначний характер промови.

Промова Таджикистану, яку виголосив президент Емомалі Рахмон, відображала схожу позицію, відмовившись називати Росію на ім'я. Натомість, він натякнув на те, що Росія є ворогом. Рахмон згадав про війну в Україні такими фразами, як «суперечливі геополітичні процеси», «збройні конфлікти» та «глобальні виклики і загрози». Незважаючи на цю двозначність, він заявив, що «Таджикистан завжди виступає за вирішення всіх конфліктів лише політико-дипломатичним шляхом», даючи зрозуміти бажання Таджикистану бачити припинення конфліктів у всьому світі без заглиблення в конкретику та навішування ярликів.

Інші країни регіону - Туркменістан та Узбекистан - не пішли далі згадки про конфлікт або війну лише один раз у своїх виступах, тим самим зайнявши більш пасивну позицію щодо війни в Україні.

Усе це дозволяє припустити, що країни Центральної Азії уповільнили свій рух у напрямку віддалення від Росії, про що свідчить перехід до більш нейтральної тональності у їхніх виступах на ГА ООН. Однак було б неправильно інтерпретувати сповільнення регіону як регресивний рух назад до Росії. Зовсім недавно Узбекистан і Казахстан відхилили запрошення приєднатися до міжнародних організацій, де домінує Росія, вирішивши натомість тимчасово взяти на себе роль спостерігача. Казахстан чітко заявив про свою відмову приєднатися до БРІКС, а Узбекистан зробив те саме з Євразійським економічним союзом (ЄАЕС). У першому випадку Росія відреагувала майже миттєво - обмеживши імпорт сільськогосподарської продукції з Казахстану невдовзі після заяви.

Після таких миттєвих покарань з боку північного сусіда не дивно, що регіон був більш обережним зі згадками про Росію та Україну у своїх цьогорічних виступах на ГА ООН. Однак Казахстан, як і деякі інші країни Центральної Азії, як і раніше, твердо стоїть на позиціях дистанціювання від Росії. Наприклад, коментарі БРІКС з'явилися вже після завершення ГА ООН. Казахстан і Узбекистан були набагато більш відвертими зі своїм статусом спостерігача в організаціях, пов'язаних з Росією і очолюваних нею.

Погляд на майбутнє

Починаючи з минулого року, країни Центральної Азії почали дистанціюватися від Росії або, принаймні, встановлювати міцніші зв'язки з іншими глобальними блоками. Деякі з них були більш активними в цьому процесі, а Казахстан і Киргизстан найбільше взаємодіяли з противником Росії - Сполученими Штатами, а також з Китаєм. У першій чверті цього року Туркменістан обігнав Росію за доходами від експорту газу до Китаю, отримавши на 20 відсотків більше, ніж Росія.

Туркменістан є одним з останніх партнерів регіону, який активно намагається замінити Росію там, де це можливо. У світлі бажання регіону менше залежати від свого північного сусіда, Туркменістан, Киргизстан і Узбекистан придбали турецькі безпілотники, а Казахстан підписав угоду про виробництво для них безпілотників Turkiye. Повільно центр впливу зміщується на південь, наближаючись до Туреччини та її Середнього коридору - торгового маршруту, що пролягає через Каспійське море, через який, за словами заступника міністра закордонних справ Казахстану Романа Василенка, торгівля за останні кілька років зросла у вісім разів.

Встановлення міцніших економічних відносин з Туреччиною є непоганим варіантом для Центральної Азії, враховуючи роль Анкари у війні в Україні. Туреччина чітко дала зрозуміти, що підтримує право України на самозахист і зацікавлена у підтримці миру в Чорноморському регіоні. З огляду на участь Turkiye, Росія навряд чи чинитиме прямий тиск на Центральну Азію, щоб змусити її відмовитися від торговельного партнерства з Анкарою.

Однак регіон Центральної Азії не лише зацікавлений у зміцненні своїх відносин з такими державами, як Туреччина, США і Китай, але й планує подальше зміцнення зв'язків всередині самого регіону. Нещодавно президент Казахстану Касим-Жомарт Токаєв поділився своїм баченням об'єднаного центральноазіатського блоку, в рамках якого, на його думку, сусідні держави повинні зосередитися на регіональній співпраці в галузі оборони. Назва статті - «Відродження Центральної Азії» - говорить сама за себе. Центральна Азія планує нанести себе на карту як потужний регіон, що має високий рівень співпраці як єдине ціле.

Звичайно, реалізація такої мрії не обійдеться без перешкод, враховуючи глибоко вкорінені зв'язки всього регіону з Росією; однак зусилля, які ми спостерігаємо зараз, схоже, наближають регіон до його мети. Лише минулого місяця в Астані відбулися п'яті Всесвітні ігри кочівників, в яких відлуння духу кочових народів можна було відчути по всьому регіону.

Центральна Азія поступово звільняється від кайданів північного сусіда, але економічна залежність регіону від Росії суттєво гальмує цей процес, що лише посилюється періодичними погрозами та «попередженнями», які країни Центральної Азії отримують від агресора. І це особливо актуально, оскільки західні санкції не спрацювали так, як планувалося, щоб підірвати російську економіку, а також з огляду на те, що нові світові держави відмовилися засудити її повномасштабне вторгнення, що лише підбадьорило Москву.

Загнана в кут і зухвала Росія все ще розхитує нерви в регіоні Центральної Азії. Як країни Центральної Азії поводитимуться з войовничим, але потужним регіональним сусідом у майбутньому, ще належить з'ясувати.

Джерело — The Diplomat

Поділись своїми ідеями в новій публікації.
Ми чекаємо саме на твій довгочит!
Космос Політики
Космос Політики@politikosmos

Світова політика

74.5KПрочитань
4Автори
283Читачі
На Друкарні з 1 травня

Більше від автора

Вам також сподобається

Коментарі (0)

Підтримайте автора першим.
Напишіть коментар!

Вам також сподобається