Пітер Дікінсон: Новий прем'єр-міністр Польщі Дональд Туск обіцяє «повну мобілізацію» Заходу для допомоги Україні - Atlantic Council

New Polish PM Donald Tusk vows “full mobilization” of West to help Ukraine

Новопризначений прем’єр-міністр Польщі Дональд Туск пообіцяв заручитися підтримкою Заходу для України, яка продовжує захищатися від триваючого російського вторгнення. Виступаючи в польському парламенті 12 грудня після свого призначення, Туск заявив, що буде “голосно і рішуче вимагати повної мобілізації вільного світу, західного світу, щоб допомогти Україні в цій війні”.

Новий польський лідер розкритикував зростаючі розмови про “втому від України” в деяких західних столицях і підтвердив, що консолідація міжнародної підтримки України буде одним із пріоритетів його уряду. “Я більше не можу слухати деяких європейських політиків з інших західних країн, які говорять про те, що вони втомилися від ситуації в Україні. Вони втомилися. Вони кажуть це в обличчя президенту Зеленському, що вони більше не мають сил, що вони виснажені”. заявив Туск. “Завдання Польщі, завдання нового уряду, але також завдання всіх нас – голосно і твердо вимагати від усієї західної спільноти повної рішучості допомогти Україні в цій війні. Я буду це робити з першого дня”.

Коментарі Туска є своєчасним моральним стимулом для України на тлі зростаючого занепокоєння щодо майбутнього підтримки США та ЄС у боротьбі з Росією. В останні тижні проходження нового великого пакета допомоги через Конгрес США стало заручником внутрішньої політики, в той час, як лідери ЄС, за повідомленнями, намагаються досягти консенсусу щодо багаторічної ініціативи допомоги на тлі опозиції на чолі з найближчим союзником Росії в ЄС, Угорщиною. Ці затримки були тепло зустрінуті в Москві як свідчення того, що Захід втратив інтерес до України і готується залишити країну на поталу Кремлю.

Новий прем’єр-міністр Польщі, схоже, сповнений рішучості змінити погляд на війну в Україні, нагадавши своїм колегам-західним лідерам про те, що саме поставлено на карту. У цьому йому допоможуть високий міжнародний авторитет і сильні особисті якості, адже раніше він обіймав посаду прем’єр-міністра Польщі з 2007 по 2014 рік, а потім продовжив свою кар’єру в Брюсселі на посаді президента Європейської Ради з 2014 по 2019 рік. У своєму останньому щорічному рейтингу, опублікованому на початку грудня, видання Politico назвало Туска “найвпливовішою людиною в Європі”, відзначивши при цьому його репутацію яструба стосовно Росії та заклики до непохитної підтримки України.

Українці сподіваються, що новий уряд у Варшаві дасть поштовх двостороннім зв’язкам після деяких ознак загострення відносин в останні місяці. Від початку повномасштабного вторгнення Росії в лютому 2022 року Польща є одним із найважливіших союзників України. Ця польська підтримка включала прийом мільйонів українських біженців і надання українським військовим усього необхідного – від боєприпасів до танків і винищувачів. Польща також допомогла переконати Німеччину надати Україні сучасні танки Leopard на початку 2023 року.

Тріщини у відносинах між Києвом і Варшавою вперше почали з’являтися влітку 2023 року, коли Польща запровадила обмеження на експорт української сільськогосподарської продукції після протестів польських фермерів. Напруженість ще більше зросла в листопаді, коли польські далекобійники почали блокувати кордон з Україною через, як вони стверджували, недобросовісну конкуренцію з боку українських вантажоперевізників. Ознакою покращення відносин стало часткове розблокування кордону 11 грудня.

Безкомпромісна проукраїнська позиція, озвучена новим польським урядом, була широко очікуваною в Москві, але зобов’язання Туска згуртувати міжнародну підтримку України, проте, буде розглядатися Кремлем як особливо небажана новина. Хоча Росія з усіх сил намагається досягти своїх військових цілей в Україні, Владімір Путін залишається впевненим, що в кінцевому підсумку він зможе здобути перемогу, випередивши Захід. Кремлівський диктатор вважає, що час на його боці, і активно готує свою країну до тривалої війни. Йому вже вдалося перевести більшу частину російської економіки на військові рейки, і він готовий чекати, поки його опоненти занепадуть духом.

Путіна явно підбадьорюють нещодавні ознаки втоми серед міжнародних партнерів України, і в жовтні він вихвалявся, що Україні залишилося б “тиждень життя”, якби західні військові поставки припинилися. У найближчі місяці він буде уважно стежити за подальшими сигналами ослаблення рішучості Заходу і сподіватиметься, що нинішня патова ситуація на лінії фронту на півдні і сході України продовжить підривати віру в українську воєнну перемогу, що слабшає.

Нова польська влада прагне переломити нещодавню тенденцію до зменшення підтримки України, закликаючи західних колег подвоїти свої зусилля. Це може бути легше сказати, ніж зробити. Оскільки російське вторгнення наближається до дворічного рубежу і кінця йому не видно, певна втома від війни неминуча. З Варшави новому польському прем’єр-міністру зрозуміло, що на карту поставлена майбутня безпека Європи в Україні, але він також повинен переконати інших західних лідерів, що зобов’язання підтримувати тривалу війну проти Росії відповідає їхнім національним інтересам.

Пітер Дікінсон – редактор блогу UkraineAlert для Центру Євразія та видавець журналів Business Ukraine та Lviv Today .

Джерело — Atlantic Council

Поділись своїми ідеями в новій публікації.
Ми чекаємо саме на твій довгочит!
Космос Політики
Космос Політики@politikosmos

Світова політика

74.5KПрочитань
4Автори
283Читачі
На Друкарні з 1 травня

Більше від автора

Вам також сподобається

Коментарі (0)

Підтримайте автора першим.
Напишіть коментар!

Вам також сподобається