Про Кафу-Феодосію-Кєфє

Карло Боссолі, Кафа або Феодосія, 1856 рік

Часто можна побачити, що історія Феодосії становить 25 століть, чи що місту 2500 років. Або як у тому анекдоті: 2553 з половиною років. Звідки така точність? Ну, 2500 святкували у червні 1971 року, значить зараз 2553 з половиною.

Але чи правда, що Феодосія як місто була заснована саме під цією назвою? Чи все ж рахувати заснування сучасного міста аж від колонії давніх греків буде перебільшенням? І коли з’явилася назва Каффа-Кєфє?

Спробуємо розібратися, з якого часу можна відраховувати час заснування міста, та яка назва для нього є більш історичною.

Антична Теодосія

Теодосія/Феодосія (Θεοδοσία, "Богом дана") — це назва історичної давньогрецької колонії, яка скоріш за все розташовувалася в межах сучасної Феодосії. За наявними джерелами, вона переставала існувати десь о IV столітті, після великого переселення народів. Місто грабували сармати, готи, гуни, після останніх Теодосія й занепала остаточно.

Можливі місця розташування античної Теодосії

Її ймовірне розташування було визначено лише наприкінці ХІХ століття: до цього античну Теодосію розміщували в різних точках східного узбережжя Криму: від гори Опук до села Ашаги-Отуз (зараз Курортне).

У 1894 році російська адміністрація зруйнувала північний схил Карантинного пагорба в Феодосії, земля якого знадобилася для молу морського порту. Під час цих робіт було видобуто багато пам'яток, які датували від VI століття до нашої ери до перших століть нашої ери. Звідтоді вважається, що знайдене городище і є античною Теодосією, хоча неспростовних доказів цьому так і не було знайдено.

Проте, відсутність археологічних знахідок пізніших епох у цьому місці підтверджує зникнення Теодосії у IV столітті. Це також підтверджується тим, що у Боспорському царстві зникає посада намісника Теодосії, хоча само царство це продовжувало існувати до VI століття. Також є свідчення монаха Єпіфанія, який побував у Криму у IX столітті:

"А Теодосія нині не має навіть сліду людського". 

Зараз руїни античного городища, ймовірно Теодосії, знаходяться здебільшого під водою. Також відомо, що у середньовіччі поряд з ними існувало аланське поселення Ардабда, назву якого перекладають як "Семибожне". Від нього залишилися окремі археологічні знахідки, що належать до IX-X століть.

Каффа-Кафа-Кєфє

У 1266 році генуезці отримують від хана Уран-Тимура право заснувати власну колонію у Криму. У тому ж році (за іншими даними у 1275) вони заснували Каффу, яка стала їх першим опорним пунктом на півострові. За їхніми свідченнями на той час від античного міста, ймовірної Теодосії, залишалися лише руїни, тобто Каффа вже була новим містом.

Це підтверджується й тим, що колонії дали нову назву, тоді як захопленим містам генуезці залишали старі назви на італійський лад: місто Симболон стало Чембало (зараз Балаклава), Сугдея — Солдайєю (Судак), Херсонес — Сарсоною, і так далі. 

Є свідчення, що ця назва, як "Капа", зустрічається ще з раннього середньовіччя, проте, вона згадується як назва місцевості, а не міста. Хай там як, сучасне місто заснували саме генуезці. Від італійської назви Каффа (Caffa) походить і кримськотатарська назва Кєфє (Kefe), яка за однією з версії перекладається як "чашка терезів".

За генуезців Каффа була центром їх чорноморських володінь, і головним перевальним пунктом, який з’єднував суходільну частину Великого шовкового шляху з морськими маршрутами Середземномор’я. А на початку XIV століття навколо міста постали потужні мури та вежі Генуезької фортеці.

Карта 1776 року: "Каффа"

Проте, мури не зупинили загарбників, і у 1475 році Каффу захоплюють османи. Назва міста залишається, як у формі Кафа, так і у формі Кєфє (Kefe). За османів у місті нараховувалося 120 кварталів, 4 тисячі будинків, понад 35 мечетей, 32 вірменські храми, 12 православних церков, один католицький храм та одна синагога.

Евлія Челебі у 1666 році так описував Кєфє:

“Це фортеця, завжди готова почати бій, місце безпечне… У стіні, що виходить на морське узбережжя, вісім воріт. Двоє з них — портові ворота. Це дуже потужні, міцні й красиві ворота. Одні ворота — до пристані. Перед цими ж воротами пристані стоїть двоповерховий палац кефінських пашів — високий палац. Диван-хане і всі кімнати там розкішні та світлі, виходять на затоку. А поруч з фортецею, ні всередині, ні поза нею, зовсім немає будівель. Крім митниць і палацу паші. Все цехові будівлі розташовуються на деякій відстані від фортеці.”


У 1771 році Кафу взяли штурмом російські війська, а у 1774 році хан Сахіб II Ґерай своїм указом включив османський санджак Кєфє до складу Кримського ханства, і місто стало центром Кафинського (Кєфєнського) каймаканства.

Карта 1780 року: “Кяфя”

Кафа-Феодосія

У 1783 році Кримське ханство анексує російська імперія, і перші роки місто зберігає свою назву, попри те, що в рамках захоплення імператрицею єкатєріною та всією російською "елітою" всім грецьким, у 1884 році ряд кримських міст перейменовується на різноманітні “Левкополі”.

Російський план Кафи 1784 року: зазначено, що місто засноване близько 1230 року
Детальніше

Але вже у 1787 році черга доходить і до Кафи: місто перейменовують на Феодосію. Не можна казати, що це було “повернення” назви, оскільки розташування давньогрецької Теодосії тоді не було відоме.

Можна сказати, що місту пощастило, і ця назва все ж має до нього хоч якийсь стосунок, на противагу іншим імперським назвам, по типу Нікополя чи Севастополя, які є або псевдодавньогрецькими, або "позиченими" в інших античних міст.

Карта 1800 року: "Кефа"

У 1796 році наступний російський імператор, Павєл, повертає місту назву Кафа (Кефа). Але через пару років після його смерті, у 1804 році, місто знову офіційно стає Феодосією.

Британська карта 1860 року: "Каффа або Феодосія"

Проте, все XIX століття продовжувалося паралельне використання обох назв: Кафа-Каффа та Феодосія. В кримськотатарській мові залишилася назва Кєфє, яка й сьогодні продовжується використовуватися в кримськотатарських медіях.

Карта 1928 року: Теодосія

В українській мові використовувалася як назва Кафа, так і Феодосія, а на початку XX століття — ще й Теодосія (Теодозія). Ця форма була закріплена у правописі 1928 року й активно використовувалася до 1938 року.

Карта 1937 року: Теодозія

***

Сьогодні ми можемо сказати, що технічно обидві назви, Кафа-Кєфє та Теодосія-Феодосія, вже є історичними для міста. Однак, між давньогрецькою Теодосією та сучасним містом, яке бере початок з генуезької колонії, немає сталості. Між ними є проміжок аж у дев’ять століть!

Тим більш про зв’язок античного міста з сучасним не було відомо у 1787 році, коли росіяни перейменували Кафу у Феодосію. Тоді було відомо, що антична Теодосія розташовувалася десь тут, на узбережжі протяжністю майже 100 кілометрів, але цих даних точно замало, щоб “повертати” якусь назву.

Та й самі росіяни до перейменування міста дотримувалися думки, що місто заснували генуезці. І лише з перейменуванням міста у Феодосію зародився міт, що йому ніби дві тисячі років.

Совєтська агітація, 1971 рік: Феодосії 2500 років

Особливого розмаху він набув у 1971 році, коли у совку було вирішено, що місту 2500 років (як то кажуть, “не більше, і не менше”). І цей міт активно підтримується і досі. Хоча фактично з заявлених 25 століть випадає середина, і навіть з урахуванням поселення Ардабда у нас немає доведених фактів, що на цьому місці існувало місто з IV по IX, та з X по XIII століття.

Дякую за увагу! Підписуйтесь на мій канал у тґ або у вотсапі, а підтримати мене копійчиною ви можете на donatello.

Поділись своїми ідеями в новій публікації.
Ми чекаємо саме на твій довгочит!
wolfigelkott
wolfigelkott@wolfigelkott

Крим, історія, деколонізація.

1.6KПрочитань
7Автори
30Читачі
На Друкарні з 28 липня

Більше від автора

  • Про лєнінопад у Криму

    8 грудня 2013 року, з падінням пам'ятника лєніну на Бесарабці у Києві у нас почався лєнінопад. Не оминув він і Крим.

    Теми цього довгочиту:

    Крим
  • Репрезентація Кєричі (Керчі)

    Сучасна репрезентація Криму та кримських міст має купу проблем, зокрема це використання основних символів міст. Тому у мене виникла ідея познаходити дійсно хороші символи для кримських міст, і зокрема зробити з ними серію зображень.

    Теми цього довгочиту:

    Крим
  • Про сучасне та історичне адміністративне ділення Криму

    Розповідаю, яке адміністративне ділення мав Крим історично, які є паралелі між історичними поділами та сучасним адміністративним діленням Криму, чи оптимальне нове адміністративне ділення для Криму, чи могло б воно бути краще, та для чого його впроваджувати до деокупації.

    Теми цього довгочиту:

    Крим

Вам також сподобається

Коментарі (0)

Підтримайте автора першим.
Напишіть коментар!

Вам також сподобається