Про популярну психологію

Психологія стає все більш популярною у наш час і це дуже добре. Увага до себе, своїх почуттів, досягнення цілей - лише невеличка частина того, що може дати ця наука. Але є інша сторона медалі - люди надивляться психологічних тіктоків або навідвідують повних дилетантів з дипломами і починають розвалювати сім’ї, міняти роботу, ставитись до інших з неповагою і т.д.

Реальних прикладів з життя, які ілюструють ту саму іншу сторону медалі, дуже багато. Нещодавно розповіли про хлопця, який пішов до психолога щоб зрозуміти, чому він не може створити сім’ю (не виходить заводити стосунки з дівчатами). Йому сказали, що він просто має нетрадиційну орієнтацію. Тепер хлопець зустрічається з представниками своєї статі, але сім’ю так і не створив. Він пішов до іншого “спеціаліста” через те що мав вигорання на роботі. Йому сказали, що треба змінити рід діяльності і тепер він замість IT збирає фрукти за мізерну платню. Це також не зробило його щасливим, депресія весь цей час тільки посилювалась.

Чому просто поради - це не психологія, читайте тут (там також цікаво😉).

Істина, як завжди, десь посередині - і плювати на свої почуття неправильно, і використоувати таку класну науку для виправдання невігластва й потурання всім бажанням також неправильно. Тому розберемо декілька популярних термінів з тих самих тіктоків і те, як, на мій погляд, їх краще використовувати. Звісно, це розуміння не претендує на істину в останній інстанції. Більше того, якщо ви не згодні, буде цікаво прочитати вашу думку в коментарях (якщо згодні, теж буду вдячний за пару слів😘).

Особисті кордони

Нажаль, це поняття деякими людьми розуміється як стіни, які можна побудувати для того, щоб не зважати на почуття інших людей. Тобто “якщо мені ок, на інших плювати”. Таке розуміння призводить до великої кількості конфліктів.

Автор: Mary Hammel. Опубліковано на Unsplash

Візьмемо для прикладу двох друзів. Першому не сподобалось, як інший повівся з його дитиною - занадто грубо сказав, щоб малий вів себе трохи тихіше. №1 вирішує поговорити про своє невдоволення. Але №2 дивиться відосіки про особисті кордони і просто відмахується, тому що, на його думку, №1 просто дурень. Чого б ви хотіли, якщо були б на місці №1? Скоріше за все, щоб вас почули, прислухались і не поводились з вашою дитиною грубо.

І насправді особисті кордони ніяк не йдуть в розріз з повагою до інших людей. Вони просто не дозволяють занадто нахабним людям “сідати на голову”. Наприклад, якщо б №1 постійно просив друга купувати його дитині нові іграшки і забирати малого з садочку, хоча у нього самого є гроші і можливість найняти няню, то саме особисті кордони спонукували б №2 відмовитись. Але він намагався б зробити це максимально м’яко, без скандалів, щоб зберегти дружбу.

Особисті кордони не означають що вам наплювати на інших, це піклування про свої потреби таким чином, щоб не ображати інших (принаймні робити для цього все можливе).

Зрозуміло, далеко не завжди вийде зберігати гарні стосунки з іншими. Якщо людина хоче образитись, вона образиться. Тоді саме особисті кордони довзолять зрозуміти, що ви зробили усе можливе, і робити ще більше не має сенсу. Це справжнє мистецство, якому неможливо навчитись після перегляду одного відосика!

Редфлаги

У інтернетах є дуже багато відео типу “Топ-100500 червоних прапорців при виборі чоловіка” або “Редфлаги при знайомстві з дівчиною”. Це дуже класна штука, яка дозволяє прикопатись до будь-якої людини. Правда у тому, що у всіх людей є щось, що можна було б віднести до категорії редфлагів.

Тобто, якщо тобі просто не подобається інший або інша, можна легко знайти один з “прапорців”, які дозволять закінчити спілкування з нею. І це, до речі, буде виправдовуватись особистими кордонами.

Автор: Zachary Keimig. Опубліковано на Unsplash

Але невже треба довіряти людині просто так і зовсім не аналізувати її поведінку? Невже не можна закінчити стосунки з хлопцем/дівчиною, якщо ви помітили щось, з цим не зможете миритись? Звісно, можна і навіть треба. Наприклад, якщо хлопець реально зловживає алкоголем, дівчині дійсно краще його покинути ще на етапі побачень, щоб потім не відмивати риглиння і сечу з ліжка, не терпіти постійні побиття і не тікати з дитиною на руках до мами або у безкоштовний хостел о другій ночі.

У кожного може бути свій набір якостей, який хотілося б бачити у людині, яка буде поряд в ідеальному випадку до смерті. Для когось це вміння знаходити спільну мову з дітьми, працьовитість, доброта, для кого важливіше спільне розуміння мети життя або інших філософських питань. Все дуже індивідуально.

Але існує один важливий критерій - доступність до того, щоб домовлятися. Всі люди різні і прийти до якогось спільного знаменника вони можуть тільки якщо будуть розмовляти, спокійно обговорювати абсолютно все без виключень. Після цього кожен буде чимось поступатись, щоб зберегти мир у сім’ї. Деякі думають, що можна знайти людину, яка підходить ідеально, опираючись на знак зодіаку, зірки, колір волосся, звички чи ще щось. Але це лише ілюзія. Все одно у чомусь чоловік та дружина будуть різними.

Кінець статті

Існує ще багато різних термінів і понять з психології, які використовуються не зовсім так, як планувалося. Наприклад, “усвідомленість”. Замість того щоб розуміти це як можливість домовитись із внутрішнім “Я” (коли людина зі своїми емоціями в одній команді, а не емоції керують людиною) чомусь усіх, хто ходить на всілякі коучінги й інші “круті” тусовки, називають усвідомленими.

Сама по собі психологія дає дуже багато можливостей. Фактично, за допомогою цієї науки можна досягти будь-чого, що взагалі доступно людині у ХХІ столітті. Важливо розуміни, що психологія - це далеко не лише про стосунки муж чоловіком та жінкою, це і про друзів, роботу, якість життя в цілому і ще багато про що. Але треба врівноважувати прогресивність елементарною людяністю, тоді все стане на свої місця.

Дякую за увагу❤️‍🔥

Поділись своїми ідеями в новій публікації.
Ми чекаємо саме на твій довгочит!
Antonio Nazar
Antonio Nazar@prostoludin

Практик, а не теоретик

60Прочитань
0Автори
2Читачі
На Друкарні з 21 березня

Більше від автора

  • Чому для майбутнього треба опрацювання минулого?

    Про те, навіщо психологи лізуть у минуле, коли там уже нічого не змінити. Є трохи нудних досліджень, але з них зроблені цікаві висновки. Приємного читання!

    Теми цього довгочиту:

    Психологія
  • Про терапію слуханням

    Більшість людей не вчилося мистецтву слухання, але практично всі ми хочемо отримати це від інших (ми хочемо щоб нас почули). У цій статті є цікаві думки з практики психотерапії про те, що саме треба зробити, щоб після спілкування з нами інша людина відчувала емоційний підйом.

    Теми цього довгочиту:

    Спілкування

Вам також сподобається

Коментарі (2)

Ну, як це, той хлопець мав нетрадиційну орієнтацію. Традиційну доволі. Якщо той справді по хлопцях, то на чисто порадах доволі логічно спочатку виявити, що тобі не подобаються дівчата, бо, як ти тоді заведеш сім’ю. Але тут запитання до конкретного того спеціаліста чи спеціалістки, чого зі запитом не допомогли. Щодо другого разу, то вибачте, але це ж його вибір був збирати фрукти за гроші. В самому ІТ купа професій, а скільки просто инших сфер високооплачуваних. Не кажу, наскільки це було професійно чи ні, але, якщо психолог чи психологиня дають пораду, то це тільки вибір людину слідувати чи ні. І як це робити

Тому, мені цей довгочит здається дещо упередженим. А щодо термінів такі уточнення, на мою думку, будуть корисними тільки людям, які взагалі ніяк не розбираються у психології і тільки глянули кілька відео у псевдоспеціалістів. Але. Навіть таким статтям є місце бути, бо може реально на цільову авдиторію попадете

Вам також сподобається