Про Ральфа Бакши, Ієгуді Менухіна та Еміна Рифки, та до чого тут корінні народи України

Зміст
Ральф Бакши, Емін Рифки, Ієгуді Менухін; малюнок: Степова Змійка

Україна історично має сильну діаспору. За кордоном мешкає від 11 до 13 мільйонів етнічних українців та їхніх нащадків, які не є громадянами України. Після 2022 року до них додалися і як мінімум 8 мільйонів громадян України, які виїхали за кордон.

Але не варто й забувати, що у нас окрім державотворчого народу є й корінні народи України: кримські татари, караїми та кримчаки. І вони теж історично емігрували в інші країни, і їхні нащадки живуть у багатьох країнах світу.

У цій публікації розповідаю про трьох відомих людей, які мають походження з корінних народів України.

Ральф Бакши, американський режисер кримчацького походження

Ральф Бакши; малюнок: Степова Змійка

Американський режисер анімаційних та живих фільмів, справжня легенда анімації, відомий своїм внеском у розвиток "дорослої" мультиплікації. Його роботи відрізнялися від анімації того часу, оскільки він не боявся порушувати складні теми та використовувати більш реалістичні образи.

Ральф народився в Хайфі, Палестина, у 1938 році в родині кримчаків, у наступному році його сім'я переїхала до Сполучених Штатів. Його дебютний мультфільм, “Пригоди кота Фріца” (1972) став найуспішнішим представником незалежної анімації, зібравши у світовому прокаті 190 мільйонів доларів. Згодом Бакши зняв багато культових фільмів, серед яких "Володар перснів" (1978), “Гей, красунчику” (1982), "Вогонь і лід" (1983), а також “Крутий світ” (1992), що поєднував реальний світ з анімацією.

Ральфа Бакши вважають одним із найвпливовіших аніматорів XX століття, який відкрив нові можливості для мультиплікації. Також великим є вплив його “Володаря Перснів” на екранізацію Пітера Джексона, який дуже ним надихався. То ж без Бакши не було б того “Володаря Перснів”, яким ми його знаємо, можна подивитися порівняння цілих сцен.

Ієгуді Менухін, британський скрипаль і диригент караїмського походження

Ієгуді Менухін; малюнок: Степова Змійка

Легендарна постать у світі класичної музики, скрипаль, який вражав своїм талантом ще з дитинства. Вважається одним із найвидатніших скрипалів XX століття.

Ієгуді народився у Нью-Йорку в 1916 році в родині білоруського єврея та караїмки з Ялти. Йому не було й двох років, коли його вперше взяли на концерт симфонічного оркестру, а у 12 років юний скрипаль починає концертну діяльність.

У 1931 році Менухін отримав першу премію на конкурсі Паризької консерваторії, а за час Другої світової війни дав понад 500 концертів майже в усіх місцях, де проходили бойові дії. У 1962 році він засновував Школу Ієгуді Менухіна в Сурреї, а у 1983 році разом з Робертом Мастерсом започатковав Міжнародний Конкурс Ієгуді Менухіна для молодих скрипалів. У 1991 році він став головним запрошеним диригентом Англійського симфонічного оркестру, і займав цю посаду до своєї смерті у 1999 році.

Менухін мав найдовший за всю історію контракт з компанією звукозапису EMI — 70 років. За цей термін він зробив понад 300 записів і як виконавець, і як диригент.

Емін Рифки (Емін-паша), османський політик і науковець кримськотатарського походження

Емін Рифки, малюнок: Степова Змійка

Видатний політик та науковець Османської імперії, здобув блискучу освіту. Його називають першим кримським татарином, який закінчив Кембриджський університет, а його інтереси охоплювали широкий спектр наук, від математики та фізики до військової справи.

Емін народився у 1790-ті роки в сім'ї вченого-математика Хусеїна Рифки Тамані, який походив з Кримського ханства. Навчався в Стамбульській Султанській академії, а коли уряд ухвалив рішення направити в Сполучене Королівство групу молодих студентів для отримання фундаментальну європейської освіти, серед відібраних кандидатів був і Емін.

Вступивши на факультет точних наук Кембріджського університету, він став одним з найкращих студентів. Після закінчення університету Емін став викладачем Кембриджу, однак невдовзі повернувся в Османську імперію.

Емін-паша активно займався реформами в освіті та військових справах, та був одним з найяскравіших представників нової інтелектуальної еліти Османської імперії першої половини XIX століття. Емін Рифки помер у 1851 році, залишивши після себе ряд наукових робіт з математики, фізики та воєнного мистецтва.

***

Дякую за увагу! Підписуйтесь на мій канал у тґ або у вотсапі, а підтримати мене копійчиною ви можете на donatello.

Поділись своїми ідеями в новій публікації.
Ми чекаємо саме на твій довгочит!
wolfigelkott
wolfigelkott@wolfigelkott

Крим, історія, деколонізація.

2.1KПрочитань
9Автори
42Читачі
На Друкарні з 28 липня

Більше від автора

  • Про прапори Криму

    Ще у 1999 році Україна затвердила офіційний прапор Автономної Республіки Крим. Сьогодні питання його перегляду є більш ніж актуальним. Але яким має бути новий символ півострова?

    Теми цього довгочиту:

    Крим
  • Адміністративна приналежність Арабат-Белі (Арабатської стрілки)

    Більшість людей знає, що на півострові Крим розташовується одразу два регіони України — власне АР Крим та місто зі спеціальним статусом Севастополь. Однак, не всі знають, що частина Криму також входить й до Херсонської області. Ця частина — північний шматок Арабатської стрілки.

    Теми цього довгочиту:

    Крим
  • Про італійців Криму

    На сьогодні точна кількість італійців в Україні невідома, однак за переписом 2001 року загалом італійцями себе назвало 420 людей. Орієнтовно італійське походження мають до 500 мешканців Криму. Але як італійці з'явилися у Криму?

    Теми цього довгочиту:

    Крим

Вам також сподобається

Коментарі (1)

Дякую, було цікаво про це дізнатися!

Вам також сподобається