ПРОВАЛИ РИНКУ: АСИМЕТРИЧНІСТЬ ІНФОРМАЦІЇ

Нобелівський лауреат Дж. Ейкерлоф, автор моделі так званого «ринку лимонів», довів, що АСИМЕТРИЧНА ІНФОРМАЦІЯ також призводить до ринкової неспроможності. На прикладі ринку вживаних автомобілів (або «лимонів» згідно американського жаргону) він показав, що  якщо обмежити характеристику машини лише двома ознаками: нові чи старі або хороші чи погані, то з’ясується, що як новий, так і вживаний автомобіль, може бути і хорошим, і поганим. Купуючи нову машину, споживач наперед не знає, що йому попадеться, бо у нього є лише імовірнісна оцінка того чи іншого результату.

Тобто виникає асиметрія доступної інформації: продавці (власники) знають про автомобіль більше, ніж покупці. При цьому хороші і погані машини продаватимуться на такому ринку за однією ціною, оскільки покупці не можуть відрізнити ці товари.

За такого розподілу інформації (коли покупці змушені використовувати статистику для визначення правдивих характеристик товарів, що відомі лише продавцям) на ринку, як правило, не укладаються угоди, і навпаки, за симетричного розподілу — у виграші будуть обидві сторони.

Уряд США, до речі, на подібну асиметрію ринкової інформації відреагував прийняттям закону, який отримав назву «lemon law», згідно з яким продавець автомобіля зобов’язувався безоплатно відремонтувати, замінити чи повернути гроші за автомобіль, якщо в ньому виявлять недоліки.

Варто пам’ятати, що асиметричність інформації вбиває не лише ринки, а і створює паралельну реальність у політичному житті будь-якої країни, перестаючи відображати реальне положення справ. І те, і інше призводить до різкого зниження суспільного добробуту так як унеможливлює прийняття оптимальних рішень. Тож слухайте, аналізуйте дії та оцінюйте результати діяльності ваших опонентів. Це вбереже і вас, і ринки, і країну від провалів.

#простопроекономіку

Поділись своїми ідеями в новій публікації.
Ми чекаємо саме на твій довгочит!
Ольга Піжук (Olha Pizhuk)
Ольга Піжук (Olha Pizhuk)@Olha_Pizhuk

Making economics easy to read)

1.1KПрочитань
6Автори
45Читачі
Підтримати
На Друкарні з 11 травня

Більше від автора

  • White Elephants and Invisible Logic: Stories the Market Tells Us

    What do potatoes, a Lamborghini, and a white elephant have in common? They’re all part of economic paradoxes that break the rules. I unpack market-defying phenomena with real-life examples from history — and from Ukraine.

    Теми цього довгочиту:

    Economic Education
  • How Market Laws Actually Work — Explained Simply

    What makes something valuable? Why do prices go up or down? This short post explains market laws in plain English. Great for students and curious minds.

    Теми цього довгочиту:

    Economic Literacy
  • Grasping the economy as a simple system

    A clear and simple explanation of how the economy works — now available in English! This post is ideal for students, educators, and language learners who want to understand key economic processes through real-life examples and accessible language.

    Теми цього довгочиту:

    Economic Literacy

Вам також сподобається

Коментарі (0)

Підтримайте автора першим.
Напишіть коментар!

Вам також сподобається