Провина вцілілого: як з цим упоратися

Провина вцілілого - складне почуття, яке можуть відчувати як цивільні, так і військові.

Що можна зробити, щоб не було так гостро та не боліло.

 ☑️ Нагадайте собі: війна – не ваша провина.
Спрямуйте емоції на ворога, який розпочав її. Якщо поруч загинув побратим чи посестра, і ви вважаєте, що зробили недостатньо для його/її порятунку – поміркуйте про те, що всі навколо також не змогли цьому завадити. 

☑️ Загибель товаришів – це злочин ворога.
Пам’ятайте: зараз багато людей почуваються винними. Так психіка захищається від безсилля. Простіше звинуватити себе, що ми недостатньо робимо, ніж прийняти, що одноосібно ми не можемо кардинально вплинути на перебіг війни та різко зупинити її.

☑️ Поговоріть з людьми, які відчувають те саме. Це дасть вам відчути, що ви не самотні у своїх переживаннях.
Зверніться до психолога – фахівець допоможе відрізнити реальну провину від уявної. До того ж виговоритися людині, якій довіряєш, і яка тебе повністю приймає, - це хороша та дієва профілактика ПТСР.

☑️ Дбайте про свій ресурс і дозволяйте собі жити і помічати маленькі радості. Якщо ви матимете сили – зможете бути корисним і для інших.
Не думайте про те, що вам не вдалося зробити – зосередьтеся на тому, що вдалося. Спрямуйте енергію на корисні справи – навіть у тилу можна наближати перемогу.

Поділись своїми ідеями в новій публікації.
Ми чекаємо саме на твій довгочит!
Дружня психологиня
Дружня психологиня@j_korobenko

Тут спокійно та цікаво)

330Прочитань
0Автори
9Читачі
На Друкарні з 25 серпня

Більше від автора

  • Зробити крок назустріч собі

    Четвертий рік переживаємо буремні часи і великі випробування. Хтось зростає, хтось потихеньку стабільно ковиляє, а хтось – вже насилу вивозить це все. Бо проблеми накопичуються, внутрішніх вузликів (конфліктів) стає все більше – і саме вони поглинають енергію і сили.

    Теми цього довгочиту:

    Психологія
  • Успішний успіх - не для всіх, і це нормально

    Не дивлячись на те, що в інфопросторі часто можна зустріти запит до аудиторії типу «Що вам заважає ставити нові рекорди – в роботі, стосунках, житті?», «успішний успіх» точно не для всіх - і це нормально.

    Теми цього довгочиту:

    Психологія

Вам також сподобається

Коментарі (0)

Підтримайте автора першим.
Напишіть коментар!

Вам також сподобається