Провина вцілілого: як з цим упоратися

Провина вцілілого - складне почуття, яке можуть відчувати як цивільні, так і військові.

Що можна зробити, щоб не було так гостро та не боліло.

 ☑️ Нагадайте собі: війна – не ваша провина.
Спрямуйте емоції на ворога, який розпочав її. Якщо поруч загинув побратим чи посестра, і ви вважаєте, що зробили недостатньо для його/її порятунку – поміркуйте про те, що всі навколо також не змогли цьому завадити. 

☑️ Загибель товаришів – це злочин ворога.
Пам’ятайте: зараз багато людей почуваються винними. Так психіка захищається від безсилля. Простіше звинуватити себе, що ми недостатньо робимо, ніж прийняти, що одноосібно ми не можемо кардинально вплинути на перебіг війни та різко зупинити її.

☑️ Поговоріть з людьми, які відчувають те саме. Це дасть вам відчути, що ви не самотні у своїх переживаннях.
Зверніться до психолога – фахівець допоможе відрізнити реальну провину від уявної. До того ж виговоритися людині, якій довіряєш, і яка тебе повністю приймає, - це хороша та дієва профілактика ПТСР.

☑️ Дбайте про свій ресурс і дозволяйте собі жити і помічати маленькі радості. Якщо ви матимете сили – зможете бути корисним і для інших.
Не думайте про те, що вам не вдалося зробити – зосередьтеся на тому, що вдалося. Спрямуйте енергію на корисні справи – навіть у тилу можна наближати перемогу.

Поділись своїми ідеями в новій публікації.
Ми чекаємо саме на твій довгочит!
Дружня психологиня
Дружня психологиня@j_korobenko

Тут спокійно та цікаво)

195Прочитань
0Автори
7Читачі
На Друкарні з 25 серпня

Більше від автора

  • Що таке справжня турбота

    Подбати про людину – це не означає дати їй те, що у вас є, що ви можете дати. Подбати про людину – це дати їй те, чого вона дійсно хоче, чого потребує на даний момент. В першому випадку не складно поділитися своїм, тим, що у нас і так є, що ми вміємо. В іншому - напружитися

    Теми цього довгочиту:

    Психологія
  • Сумніви у симпатії

    Якщо ви не впевнені, у вас є сумніви, чи подобаєтесь ви вашому потенційному партнеру або чи подобається вам ця людина - то, зазвичай відповідь одна. Ні. Жорстко, але це правда. Бо коли людина нам подобається – це очевидно. У вас буде внутрішнє глибоке знання: так або ні.

    Теми цього довгочиту:

    Психологія
  • Ключові моменти у спілкуванні з військовим/ою

    Ненав'язливість. Не вимагайте та не наполягайте, щоб вам регулярно та чітко відповідали. Інколи справді немає на це можливості. Ви зі своїм хвилюванням ще може впоратися, а захисник дуже ризикує життям, шукаючи зв'язок, щоб надіслати вам повідомлення.

    Теми цього довгочиту:

    Психологія

Вам також сподобається

Коментарі (0)

Підтримайте автора першим.
Напишіть коментар!

Вам також сподобається